• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Phones.mk - Агрегатор за македонски мобилари

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
579
723
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Сериозно нема ниту една продавница во МК што нуди SONY телефони?
Најсериозно.
Мобиларата од Битола, Мобиком мислам се викаше, дечкото се нафака да донесе модели што се продаваат по Грција.
Ама џабе прашуваш, кога ке видиш цена на Сони телефон, одма ке споредиш со некој друг со слични перформанси, и најверојатно ке купиш Самсунг...
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.572
13.910
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ја стварно незнам што би купил и кој би купил некој од телефоните на сони.
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.934
4.104
Најсериозно.
Мобиларата од Битола, Мобиком мислам се викаше, дечкото се нафака да донесе модели што се продаваат по Грција.
Ама џабе прашуваш, кога ке видиш цена на Сони телефон, одма ке споредиш со некој друг со слични перформанси, и најверојатно ке купиш Самсунг...
Не би купил Самсунг бидејќи не ми се само перформансите пресудни. Битни ми се димензиите на телефонот(на прво место), дизајнот, материјалите од кои е изработен, батеријата, дисплејот и тн.
 

deni.mitev

On your way to fame
7 октомври 2014
822
644
Не би купил Самсунг бидејќи не ми се само перформансите пресудни. Битни ми се димензиите на телефонот(на прво место), дизајнот, материјалите од кои е изработен, батеријата, дисплејот и тн.
Што телефон сакаш од сони?
 

Dekacc

Gaining Experience
4 февруари 2017
23
147
Од Ледиком не дава понуди
Си го сменија сајтот Ледиком пред некоја недела, и требаше скрејперот да го средам за да го скрејпа новиот сајт, затоа фалеа понудите неколку денови. Сега се е средено, сите понуди се на Phones.mk :cool:

@Dekacc Може ли да споделиш повеќе инфо за техничкиот аспект на агрегаторот? Мене ме интересира на што е хостирана страната, дали е на некој клауд провајдер, што тип на сервиси користи во бекенд, итн.
Друго, кој дел при креирање на агрегаторот ти одзема најмногу време? Некој интересен предизвик што надмина.

И мислам дека е редно време да понудиш соработка со сајтовите од каде што агрегираш инфо за телефони. Особено ако имаш доста посетители.
Во план ми е да напишам еден технички блог пост летово баш на оваа тематика, но ќе мора тоа после јуни, бидејќи доста сум зафатен месецов. Ќе биде споделен постот тука кога ќе го објавам :D. Во меѓувреме, еве ќе ја прикачам мојата дипломска работа која детално ја опишува апликацијата на техничко ниво. Само имај на ум дека во овие година и пол откога е напишана дипломската, некои работи се променети од тоа што го пишува таму.
 

Атачменти

  • diplomska_phones_mk.pdf
    2 MB · Прегледи: 50

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
306
185
Ги разгледував сега е-стор сајтовите на веро, тинекс, зегин и рептил и гледам има доста големи разлики во цени. Ако направиш сајт што ги агрегира производите дури и да наплаќаш месечна членарина на сајтот ќе имаат луѓето сметка да го користат...
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.572
13.910
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ги разгледував сега е-стор сајтовите на веро, тинекс, зегин и рептил и гледам има доста големи разлики во цени. Ако направиш сајт што ги агрегира производите дури и да наплаќаш месечна членарина на сајтот ќе имаат луѓето сметка да го користат...
Имаше скоро неков таков сајт, баш ќе го побарам.
 

dim29

29
14 ноември 2020
141
169
Ти текна сајтот?
Ова беше, ама не работи.

 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.906
5.788
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Ова беше, ама не работи.

1655990467623.png

Штета, јас мислам дека ваков сајт е баш корисен, исто како за телефониве. Извинете за офтопик.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.616
4.446
Погледнете го атачментот 114353

Штета, јас мислам дека ваков сајт е баш корисен, исто како за телефониве. Извинете за офтопик.
И со телефониве ќе беше пропаднат да не беа алтернативните набавувачи како Мобеликс/Ледиком и слични. Цените се мање-више исти без нив.
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
306
185

Dekacc

Gaining Experience
4 февруари 2017
23
147
Ги разгледував сега е-стор сајтовите на веро, тинекс, зегин и рептил и гледам има доста големи разлики во цени. Ако направиш сајт што ги агрегира производите дури и да наплаќаш месечна членарина на сајтот ќе имаат луѓето сметка да го користат...
Сум размислил на таа тематика, но проблемот таму е што голем број од продавниците (особено најевтините како Кам и Стокомак) немаат е-продавници, па било каков агрегатор на такви продавници би бил некомплетен. Ете дечките од Кудо се обидоа, но џабе ти е агрегатор ако не ги покажува најевтините понуди...
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.572
13.910
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Сум размислил на таа тематика, но проблемот таму е што голем број од продавниците (особено најевтините како Кам и Стокомак) немаат е-продавници, па било каков агрегатор на такви продавници би бил некомплетен. Ете дечките од Кудо се обидоа, но џабе ти е агрегатор ако не ги покажува најевтините понуди...
Ja во такви ситуации се јавувам кај мајка ми и она ги има во индекс цените од КАМ, Веро, Тинекс и Стокомак и одма ми кажува каде е најефтино нештото... е сега, нема инфо за лагер, ама тоа е.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Update-увај ја...
Ja во такви ситуации се јавувам кај мајка ми и она ги има во индекс цените од КАМ, Веро, Тинекс и Стокомак и одма ми кажува каде е најефтино нештото... е сега, нема инфо за лагер, ама тоа е.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.572
13.910
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.949
Мислења
889.618
Членови
31.702
Огласи
200
Најнов член
ineslekovic
На врв Дно