1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Philips TV

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од PsyShadow, 11 Мај 2015.

 1. PsyShadow

  PsyShadow
  Intern

  74
  1
  9 Април 2007
  Imam Philips TV 55 inchen ne znam tocno koj model e, go zedov od amc, imam problem so filmovi od usb ili hdd...na pocetokot se beshe Ok, ovie nekolku dena pocna da mi pravi problem, posle 15 sekundi od filmot pocnuva da secka, preripuva po 20 sekundi...ne e do usb probav so 5 razlicni usb-a i 5 razlicni kompjuteri i 5 razlicni formati...Ima nekoj nekakvo iskustvo so vakvo neshto?
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,072
  12,641
  23 Јануари 2008
  Манга
  да не ти прегрева телевизорот? Дали е оддалечен од ѕид и дали околу него има простор за ”дишење”?
   
 3. PsyShadow

  PsyShadow
  Intern

  74
  1
  9 Април 2007
  Na zidot e zakacen ama pravi problemi samo so usb, onaka nishto nema problemi....mozda e do firmware ? Mu napraviv update ama ne praveshe vednash problemi, pokasno pocna...
   
 4. krema

  krema
  Professor

  9,526
  9,209
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дали проба со друг рип, можеби некои кодеци не ги добро декодира. Не спомна за каков квалитет на видео станува збор!
   
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,558
  3,477
  11 Декември 2008
  Машко
  Проба ли со филмови од овие рипови YIFY, Sparks?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  http://yts.to
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  Во прилог на твојата работа,и јас имам од таа марка ТВ,само е стар некаде 3 години и е 32 инчи.Инаку е надградуван последно,но тоа нема врска веројатно имаат проблеми со хардверот,истата работа ја прави и кај мене со УСБ,јас пробав наместо директно(демек загрева),извадив мал кабел и УСБ-то го приклучував на него,но ете знае кога се високо компресираниформати,да сецка или да ги поткочува,значи не може баш глатко да ги отвора,а исто ми се случува некаде на пример при крајот на филмот,20 до 15 минути да го исклучи филмот и не го прикажува,додека на ПЦ слободно можам да го изгледам,до сега чаре не сум нашол,како и да е сигурно имаат некоја мана,што овде не можат да ја откријат.Предлог,пошто ти е од АМЦ,има на форумов нивна дискусија,прашај ГИ СТРУЧЊАЦИТЕ ,нивни расположени се за дискусија.
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,558
  3,477
  11 Декември 2008
  Машко
  Не сум ја знаел :) само Нортонов полуде од некои web attacks.
   
 9. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Самсунг телевизорите со исти перформанси се малку поскапи од Филипс. Дали вреди да се дадат тие "малку" пари?
   
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,080
  3,410
  7 ноември 2014
  Машко
  Ако под малку за тебе е 30-50%.
   
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,680
  6,929
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Вреди секој денар. Во Самсунг досега не сум начекал некој ѓубре процесор, само ѓубре електролити. Во Филипс.... се е ѓубре внатре, почнувајќи од штампа па се до панел. Двапати менувам процесор на една 32-ка, двапати ме секса со различни симптоми, и на крај ми текна да пребарам да купам нов процесор. Се ми стана јасно....
  http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20151231022231&SearchText=mt8222tmmu
   
  На GGTT1, mdeni, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
 13. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  274
  138
  13 ноември 2009
  Не очекувај многу. Ептен се продадоа од овој модел во сите тех. продавници за празнициве а веќе има поплаки дека андроидот им е спор, па дури и некои се жалат на дамки и линии на средината на екранот.
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,072
  12,641
  23 Јануари 2008
  Манга
  Gravedigger! Темата е од пред 7 месеци, ама коментаров твој вреди да се реплицира! Кој модел на Самсунг со исти пеформанси е поскап од кој модел на Филипс? :rolleyes:
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Чаре само - ХДМИ излез од компјутерот и 10 метарски долг кабел и приклучи си го на телевизорот и пушти си филм од компјутерот и мирна глава .
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 16. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Немаат Android Full HD Led TV 32 инчен.
   
 17. Биџоски

  Биџоски
  Intern

  1
  0
  27 Август 2016
  Машко
  Катастрофа од телевизори се Philips TV
   
 18. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  [​IMG]
  Jaс имам ваков модел 43 инчен со Android eкстра е. Инсталирано имам Kodi за гледање телевизија, филмови и серии. Исто имам инсталирано Stremio апликација за гледање торент филмови и серии. На Kodi малку поспоро отвара филмови и серии додека пак на Stremio oтвара секој филм одма без проблеми.

  Приметувам само на екранот се појавија на некој места флеки, најверојатно од внатрешна страна се на екранот, нити сум го чепкал со прсти нити ништо.
   
 19. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  170
  133
  20 Јуни 2009
  го користиш со ambilight постојано или само со филмови?

  прави разлика?
   
 20. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  391
  194
  18 Март 2015
  Машко
  Јас го користам цело време и искрено мислам дека тв без амбилајт не би земал :)
   
 21. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  592
  558
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ако гледаш во темница е многу подобро пошто ублажува од страните малце со тоа што разлива светло
   
 22. 123456

  123456
  Gaining Experience

  912
  482
  12 Април 2013
  Машко
  канта се филипс, ни на душман не би му препорачал
   
 23. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,319
  968
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Имам 2.5г Philips 49" 6561. Редовни апдејти на софтвер, работи солидно, солидна слика.... Амбилајтот на филипс е топ, нареден телевизор без амбилајт незнам дали би земал, ама...

  Од друга страна, се јавија флеки на телевизорот. Додека беше под гаранција го однесов, го исчистија. Рекоа дека го залепиле за да не собира повторно прашина. Повторна почнаа да се појавуваат флеки, уште се речиси незаприметливи, не е страшно засега.
  Но ми се јави и бела флека пред неколку дена (слично како на сликата подолу). Колку што читав, тоа се појавувало кога внатре фолијата ќе се допрела/приближела до ледот. Засега не го чепкам, нека тера така.
  Речиси нема човек со Филипс што нема проблеми со флеки на екранот....
  [​IMG]
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 24. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  Ваки бели флеки ми се појавија мене на лаптоп.
   
 25. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  И јас го користам цело време, првите неколку дена кога ми беше сеуште ново сето ова чудно ми беше додека не се навикнам и го гасев денски. Доста свети јако, но може и да се намалува јачината.

  Ми се допаѓа што има опции да се намести различно да свети па така да има и опција во ритамот на музиката да трепка што е супер кога се прават домашни забави и навечер ќе си исклучиш светла и атмосферата ќе биде како во диско да си отишол Исто ми се допаѓа што има опција доколку имаш Philips Hue да се поврзе со телевизорот па да светат заедно во исти бои.
   

Сподели

Вчитување...