• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Петок 06ти Јуни 2008 од 21:00ч во Културниот Центар Точка, проекција на јапонски филм

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Јапонска крвава нарација која длабоко го критикува општеството

Овој јуни „Јапанорама" ќе го започне со проекција на еден од најконтравернзите јапонски филмови „Царска борба" на јапонскиот режисер Кинџи Фукасаки.

„Царска борба" (Batoru rowaiaru) е филмска адаптација на истоимената, и исто толку контроверзна книга, од јапонскиот автор Кошун Таками.
За оваа сторија се вели дека американците никогаш не би се нафататиле да ја режираат, но бруталната и сурова приказна за младите јапонски бунтовници го привлече вниманието не само на публиката во Јапонија, туку и на онаа од Запад.

Дејствието во филмот се одвива во Јапонија и ја пренесува приказната на јапонската влада која презема екстремни мерки за справување со младата деликвенција во земјата.

Недисциплинираните ученици се испратени на пуст остров каде мора да се борат за своите животи.
Со оружје и храна во рака, нивната задача е едноставно да се убиваат едни со други.
Оној кој останува жив, се враќа во општеството.

Преку кравави и провокативни сцени, насилство и непрекината напнатост, филмот упатува јасна критика на политичката и социјалната состојба во денешна Јапонија.

Филмот е добитник на 7 филмски награди меѓу кои и наградата за најдобар филм од Јапонската филмска академија.
Поради големата популарност, во 2003 снимен е и втор дел под наслов "Battle Royale II: Requiem", а постојат и гласини дека американците спремаат римејк.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Y-T7yPJVvXw"]Тука погледнете го трејлерот[/ame]

Овозможено од [email protected] (http://japan.mk) во соработка со Точка..

Значи, (Утре) Петок 06ти Јуни 2008 од 21:00 часот во Културниот Центар Точка, проекција на јапонски филм. Влез бесплатен.

 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Победи првиот филм, супер :D
Ако имам време ќе гледам да дојдам и да го погледнам филмов...
 

Wild Rose

Intern
18 мај 2008
77
12
Победи првиот филм, супер :D
Ако имам време ќе гледам да дојдам и да го погледнам филмов...
:lut2:
Така е кога не ме слушате мене и гласате без-везе! :p

Шала на страна, супер што победи филмов, мислам дека беше најдобар од понудените. Andrijeski, идеме? :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
:lut2:
Така е кога не ме слушате мене и гласате без-везе! :p

Шала на страна, супер што победи филмов, мислам дека беше најдобар од понудените. Andrijeski, идеме? :)

:plachko2: Will try to

Хех, колку е мал светот.

Што сака писателот да каже? :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Btw, за следната недела (следната Јапанорама) ќе ни треба проектор.. Па доброволци што имаат проектор и што се желни да го донесат на 2-3 саати и да изгледаат Јапонски филм заедно со другите луѓе таму се повеќе добродојдени!

Ако има некој со проектор или фирма, што и да е, нека реагира!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.574
Членови
31.491
Огласи
25
Најнов член
Aleksandarst55
На врв Дно