1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Петиција

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Enforcer_, 5 Март 2013.

 1. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Петиција до Anhoch да почнат да продаваат Asus,Corsair,Cooler Master.............БАРЕМ овие...да не почнам да набројувам сега.......:D

  Идејата ми е кој сака ова да се оствари да стаи лајк,и после им пракаме линк на Anhoch од темава и да видат колку "НЕОПХОДНО" е да започнат да ги продаваат овие брендови :p
   
  Боле, bokiscout, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
 3. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Lets proof the oposite ! :p
   
  На MarkoIvanov му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  za site tie brendovi ima uvoznici za makedonija pa mnogu lesno e da kupis od niv
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,022
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Смешки. Бизнис е у прашање. И какви лајкови те спопаднале
   
  На RagingDemon и xenon им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Зошто да носат брендови кои веќе ги има во Македонија????
   
 7. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Зошто се најдоверливи кога е во прашање услуга,доверба и квалитет.

  I'm just trying somehow...........
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Многу ретко која фирма би се нафатила да влага во пазар, во кој конкурент веќе има лиценца за продавање на истите производи кои они евентуално би ги носеле....
   
 9. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Тоа да,ама колку што гледам СЕТ им се најголеми конкуренти....а СЕТ се повеќе се фокусираат на Домаќинство,и тука им е шансата да станат Number 1
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,022
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да али огромни пари се во прашање да земеш бренд за кој веќе некој има лиценца, доколку СЕТ ја изгубат лиценцата можеме да правиме моабет на оваа тема во споритивно се паќа во вода. Ако сакаат да станат Number1 тогаш имаат катаљарда брендови кои можат да ги донесат и да се докажат.
   
  На Batko19 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Или само EVGA да донесат,и ништо повеќе.....и Fractal Design и Antec куќишта
   
  На dramallama му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,022
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Aerocool,NZXT,Zalman...
   
  На IvanIscelitel му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Леле ми се плаче што немаме ни 1/10000000000 од другиве брендови......:cry:
   
 14. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  +1

  Особено куќишта ми фалат. Fractal Design!
   
  На dramallama и smole им се допаѓа ова.
 15. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  џабе ви е . ништо од бизнисот... тешко тоа... ги чекам од август за fx6300 ни f од процесорот.
   
 16. MachineGunMan

  MachineGunMan
  Баниран/a

  228
  125
  12 Јануари 2013
  Машко
  И тука ли почнавте да просите за лајк... Ако толку ти значат, заслужи ги со квалитетни мислења кој ќе му помогнат на некого, па како гест на благодарност ќе притиснат „ми се допаѓа".. А околку продуктиве, единствено што не ми се допаѓа кај Анхоч се кулерите, куќиштата и напојувањата. Но без разлика на тоа, бизнисот им оди одлично такада не гледам причина за дополнителен ризик само заради тие 5-6 барања од кои ќе бидат остварени само 2-3. Државава не ни овозможува баш да можеме да си дозволиме.. скап и квалитетен хардвер, секој гледа да помине поевтино. На прсти можеш да ги изброиш луѓето што ќе влезат во продавница и ќе речат дај ми го најдоброто, без притоа прашувајќи за цената.
   
  На Creed_Bratton и SaleSk им се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  Ако баш СТВАРНО не ти се купува у Сет, трк до Солун и готово. Fractal, EVGA, Zalman... Само ретко кој е спремен на ова. Дури и тие кои неможат да го најдат тоа што сакаат во МК, се решаваат на алтернативен дел наспроти да идат до Солун.

  e-shop.gr , plaisio, multirama.

  Ако деловите ги купувате за себе, ќе ви искочат ефтинo пошто можете да си направите поврат на ДДВ, а и гаранциите на повеќето брендови се интернационални и важат во МК (под услов да има овластен сервис за истите во МК). За WD сум сигурен 100% пошто ги прашав и ми потврдија - WD Red 2TB у МК е 7500 а во Солун (после поврат на ДДВ) 5500 - no brainer.

  Ако ви се за препродавање немојте пошто ќе се најдат јајчари кои ќе ви го дрват со прашања "дали има МК гаранција? Што да правам ако се расипе? Кај да го носам?"
   
  Creed_Bratton, JasSum и на Necromancer им се допаѓа ова.
 18. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  816
  22 Април 2011
  Машко
  Може ли да ми дадеш некој линк од солун да видам што има по тие продавници имам човек што редовно патува за солун
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  Прогуглај ги имињата од вториот пасус...
   
  На xenon и SaleSk им се допаѓа ова.
 20. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Покрај стварите што ги набројавте, ни треба поголем избор на механички тастатури!!! Фрустрира фактот колку малку има... :(
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Google крева раменици кога го прашувам за Сет и Асус
  Set%Asus%dealer%official
  или
  Set+Asus+official+reseller

  и сето ова пак на кирилица ама ништо. Единствен овластен за нешто кај нас е Паком за WD ..и тоа како сервис.
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,679
  14,240
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не знам кој го пишал одговорот, ама малку е малоумен и смешен. Разбирам дека треба да се брани асортиманот кој се продава, односно брендовите Sapphire и Gigabyte, ама да кажеш дека се подобри од Asus кога цел свет мисли и зборува поинаку, а сето тоа е цврсто поткрепено со аргументи, факти и докази може само да им го наруши имиџот и кредибилитетот.

  Се кладам во глава дека ќе имаа дупло поголема продажба ако наместо Гигабајт носеа Асус.

  Патем, колку што јас знам MSan(Паком) е официјален дилер на Asus во Македонија(и уште ред земји од Балканот), само што не работат со крајни клиенти.
   
 23. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  може да е до сервисот и договорот меѓу анхоч и компаниите што ги носат.
  ако асус има поголемо ниво на проблеми и тоа им носи повеќе луѓе во сервис ... тогаш не се подобра компанија.

  треба да се гледа на искуството од обичен корисник на компјутер, а тоа е:
  1. да не биде многу скап
  2. да добијам нешто добро за помалку пари од конкуренција
  3. тоа што ќе го добијам да не се расипува
  4. ако веќе се расипе сервисот да биде експресен и добар.
  5. ако не се поправа да добијам замена

  не гледајте ко ентузијасти кои сами си склопуаваат делови. луѓето генерално сакаат готов систем и не ги интересира што е тоа внатре, битно е да е да фунцкионира и да е поднослива цената.

  ако мислите дека можете да им улетата у џигер на сет или а анхоч со тоа што ќе носите бренднем производи, ете, имате прилика.
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,679
  14,240
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Обичните смртници ги боли таквото дали матичната е Асус, Гигабајт или МСИ. Муабетот беше за ентузијастички, нестандардни компоненти каде исплатливоста не е еден од примарните критериуми.
   
  На Batko19 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Batko19, ne si do tolku mal vaka da razmisluvash, blagorecheno kako putka za na korzo.

  Aj kje sobereme lajkovi i tato ke ne nosi da ni kupi sladoled... ebago, mashko si ili shto si. Novive generacii ste putinja nevideni.
   

Сподели

Вчитување...