Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Петиција за банките / Apple да го понудат Apple Pay како сервис.

starboy10

Intern
20 април 2024
27
24
1. Apple не е финтек компанија.
2. Google не е финтек компанија. Google Pay е достапно од јуни 2023.
Не реков ни дека Apple Pay е финтеk компанија. ајде размисли за што зборуваме.

Пример: Revolut станува достапен во Македонија. Дали ќе можам да ја користам таа картичка на Apple Pay? ќе можам.

Така беше и во Хрватска. Тие можеа да користат Apple Pay дури и пред да стане официјално достапен во Хрватска (2019).

Пример во БиХ: Aircash
Пример во Албанија: Paysera

Што се однесува до официјалната поддршка, за тоа ќе одлучи Apple.
Но, не ми е важно дали ќе ја додадам мојата Revolut картичка во регионот МК или УК.
 

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
200
214
Само што целава тема и поента е да добиеме официјално Apple Pay, со картичката на баба ми од Стопанска; и да се помрдне општествово и условите од 1992. Инаку по други канали и начини, како дел што ги наброја, имаш и сега и со години наназад.
 

fikret2023

Intern
18 мај 2023
38
38
Можеби Apple Pay го чекал моментот Народна Банка да издаде дозволи за влез на финтек компании. Што корист ќе има само од Стопанска банка и кибс и мипс.... Брзо плаќање важи пиши прв работен ден понеделник со 2ка :)
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
863
783
ФБ комуникација на официјалната страна на Стопанска банка
После толку страни караници натегања мислам дека може конечно да се согласиме дека веќе се е на Apple сега и дека нашиве заедно со НЛБ Словенија ќе притискаат за воведување колку што може и да ги пратиме само нив.

После тоа ако воведат гледам дека овие што имаат Google Pay ќе имаат и Apple Pay а тоа се НЛБ, КБ, СТБ. За другиве банки не зборувам, умрени се секако.
 

Drakesis

Intern
21 мај 2020
8
14
Skopje
NLB povtorno mi vratija deka cekaat info.
NBRM nekolku pati mi go imaat otvoreno mailot so prasanje koga moze da se ceka Apple Pay. Interesno e sto iako mi imaa odgovoreno nesto genericno deka "ne e do niv" otposle uste 2-3 pati go imaat otvoreno mailot
Najinteresno e sto po preporaka na @Ervo prativ mail nekolku pati do Cue izminative meseci i posledniot od pred nekolku dena 2 pati bese otvoren i procitan no za zhal nemam odgovor.
 

Атачменти

 • NLB 2.png
  NLB 2.png
  24,9 KB · Прегледи: 122
 • NBRM.jpg
  NBRM.jpg
  225,4 KB · Прегледи: 123
 • Cue 2.0.jpg
  Cue 2.0.jpg
  231,5 KB · Прегледи: 120
 • Cue 1.0.jpg
  Cue 1.0.jpg
  155,9 KB · Прегледи: 121

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.210
719
delicon.mk
NLB povtorno mi vratija deka cekaat info.
NBRM nekolku pati mi go imaat otvoreno mailot so prasanje koga moze da se ceka Apple Pay. Interesno e sto iako mi imaa odgovoreno nesto genericno deka "ne e do niv" otposle uste 2-3 pati go imaat otvoreno mailot
Najinteresno e sto po preporaka na @Ervo prativ mail nekolku pati do Cue izminative meseci i posledniot od pred nekolku dena 2 pati bese otvoren i procitan no za zhal nemam odgovor.
Буквално те оставиле на seen.
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
779
596
NLB povtorno mi vratija deka cekaat info.
NBRM nekolku pati mi go imaat otvoreno mailot so prasanje koga moze da se ceka Apple Pay. Interesno e sto iako mi imaa odgovoreno nesto genericno deka "ne e do niv" otposle uste 2-3 pati go imaat otvoreno mailot
Najinteresno e sto po preporaka na @Ervo prativ mail nekolku pati do Cue izminative meseci i posledniot od pred nekolku dena 2 pati bese otvoren i procitan no za zhal nemam odgovor.
Што користиш за известувања за прочитан меил?
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.078
1.995
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Офтипик: Јас додека бев на Mailbird (патем најдобриот email клиент) имаа tracking за мејлови и работеше перфектно (линк), доста корисна опција кога праќаш сметки до клиенти, и гледаш кога ги отвориле и кога ти пуштиле пари :)
 

Drakesis

Intern
21 мај 2020
8
14
Skopje
Не е ова малце non-safe и дозволува аксес до 3rd party да ти ги чита мејловите?
Sigurno ne e najbezbedna opcija bidejki sekoj third party koj ima access do mail i sensitive data e potential opportunity for breach no na kraj na denot mora da odlucime dali vredi benefitot da imas info za mailovi. Vo moj line of work kontaktirame mnogu klienti i vazno ni e da znaeme koga imame procitan mail.
Eve info okolu security i Q&A na taa tema za Mailsuite Privacy and Security Center — Mailsuite (formerly Mailtrack).

Da ne zabeguvame od Apple Pay temata ako ima nekoj aber za nekoja novost neka pusti :D
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
едно прашање:
Прочитав информација дека NLB banka веќе поддржува SEPA плаќања во својот премиум пакет за електронско банкарство.
Точна е таа информација може некој да потврди?
 

peero

Intern
3 април 2016
15
34
Еве (можеби) потенцијален абер во врска со Епл, Европа, дигитални мобилни паричници и слични тракатанци:
ЕК и „Епл“ постигнаа договор околу на користењето на „мобилни паричници“ на АјФоните - Бриф
За нас одлуки од ЕК не важат. Дури и Apple да реши да важи ова за цела европа и да го отвори апи-то:
1. Вакви апликации сеуште не постојат
2. Нов производ е, ќе треба банките да најдат вендор кој ќе им се нафати на ваков проект
3. Ќе ги кошта премногу (нашите банкарски апликации се само копија од странските = евтино, а EMV contactless комуникацијата е премногу сложена и комплексна = скапо)
4. Ќе се изначекаме дури и да има желба за ова
5. Колку и да звучи смешно, Apple pay ќе дојде побрзо него ова кај нас
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.612
2.640
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.887
146
едно прашање:
Прочитав информација дека NLB banka веќе поддржува SEPA плаќања во својот премиум пакет за електронско банкарство.
Точна е таа информација може некој да потврди?

Неможе НЛБ да работи сепа, кај нас тоа како решение и систем не е имплементиран ниту подржан. Ниту една банка кај нас во моментов неможе да прави ваков тип трансакции. Нашите сметки се делумно компатибилни, ако еден ден добиеме сепа најверојатно пред секој број на трансакциска само ќе се додаде MK и тоа е
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.298
Мислења
978.030
Членови
35.584
Најнов член
sataniskov
На врв Дно