• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пернамент дисабле драјвери

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
699
435
Малку чудно барање имам, пробав да се снајдам со гоогле но не успеав.
Дали знае некој начин, како пернамент да ги дисабле/избришам вифи/интернет и звукот драјверите, т.е да не функционираат никако? Пробав преку девице менагер дисабле, али w10 како што си е по природа, одма се жали и нареден рестарт све е у нормала.
Дали има некој преку регистри или некако на друг начин?
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Start - Advanced System Settings - Hardware - Device Installation Settings - No.

Вака нема сам да бара драјвери на нареден рестарт, пробај.
Ако објасниш подетално што ти е целта или пробрлемот, ќе најдеме друго решение.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.058
12.650
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
sc config <service_name> start= disabled

Од командна линија. Ама треба да го знаеш името на драјверот (сервисот, што е исто).
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2.778
2.461
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Под све е у нормала мислиш симнува пак преку Windows Update? Ако е така, покрај тоа погоре Корун што го пиша, ако си на Pro/Education/Enterprise верзија оди во Local Group Policy Editor (или преку Search или во Run пиши gpedit.msc), под Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update > Do not include drivers with Windows Update, отвори го и од лева страна одбери Enabled.

Вака никогаш ми се нема случено сам да инсталира било каков драјвер, додека само со сетингот во Advanced System Settings понекогаш знае своеволно да инсталира.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.593
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Амори не се вика пернамент, туку пергамент :eek:h:
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
699
435
Фала ви на сите. Пробав со тоа што ми предложивме, некако успеа (барем засега) се дисабле.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
996
667
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Start - Advanced System Settings - Hardware - Device Installation Settings - No.

Вака нема сам да бара драјвери на нареден рестарт, пробај.
Ако објасниш подетално што ти е целта или пробрлемот, ќе најдеме друго решение.
+1

И преку gpedit.msc ќе се снајдиш не сум на ПЦ да ти најдам па кажам кај ср наоѓаат.
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
699
435
За чување на податоци. И за не дај боже некој вирус да се закачи преку нет( како и се има кажано да не се конектираат но сепак некои луге мора да го проверат,, фб ,,) вака мирна глава од проблеми.
@-={K-O-R-U-N}=-
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.575
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно