1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пернамент дисабле драјвери

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Arabian, 1 Декември 2018.

 1. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  542
  300
  5 ноември 2013
  Машко
  Малку чудно барање имам, пробав да се снајдам со гоогле но не успеав.
  Дали знае некој начин, како пернамент да ги дисабле/избришам вифи/интернет и звукот драјверите, т.е да не функционираат никако? Пробав преку девице менагер дисабле, али w10 како што си е по природа, одма се жали и нареден рестарт све е у нормала.
  Дали има некој преку регистри или некако на друг начин?
   
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,585
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Start - Advanced System Settings - Hardware - Device Installation Settings - No.

  Вака нема сам да бара драјвери на нареден рестарт, пробај.
  Ако објасниш подетално што ти е целта или пробрлемот, ќе најдеме друго решение.
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,365
  11,549
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  sc config <service_name> start= disabled

  Од командна линија. Ама треба да го знаеш името на драјверот (сервисот, што е исто).
   
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Под све е у нормала мислиш симнува пак преку Windows Update? Ако е така, покрај тоа погоре Корун што го пиша, ако си на Pro/Education/Enterprise верзија оди во Local Group Policy Editor (или преку Search или во Run пиши gpedit.msc), под Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update > Do not include drivers with Windows Update, отвори го и од лева страна одбери Enabled.

  Вака никогаш ми се нема случено сам да инсталира било каков драјвер, додека само со сетингот во Advanced System Settings понекогаш знае своеволно да инсталира.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,184
  8,568
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Амори не се вика пернамент, туку пергамент :oh:
   
  crash, fikiki и на Gaston им се допаѓа ова.
 6. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  542
  300
  5 ноември 2013
  Машко
  Фала ви на сите. Пробав со тоа што ми предложивме, некако успеа (барем засега) се дисабле.
   
 7. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  831
  529
  20 Декември 2015
  Машко
  +1

  И преку gpedit.msc ќе се снајдиш не сум на ПЦ да ти најдам па кажам кај ср наоѓаат.
   
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,585
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Just curious, причина?
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,147
  7,048
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од биос исклучи ги.
   
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  542
  300
  5 ноември 2013
  Машко
  За чување на податоци. И за не дај боже некој вирус да се закачи преку нет( како и се има кажано да не се конектираат но сепак некои луге мора да го проверат,, фб ,,) вака мирна глава од проблеми.
  @-={K-O-R-U-N}=-
   
Слични теми
 1. ljube12
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  883
 2. Idefix
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  790
 3. _DeadWalker_
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  614
 4. viksa86
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,240
 5. dddragan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  412
Вчитување...

Сподели

Вчитување...