• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Permanentno prikacuvanje na NTFS particija.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
/dev/sda3 mi e root particijata pri Ubuntu.
Imam edna NTFS particija Vistata e na nea instalirana i ne se prikacuva avtomatski pri sekoe podiganje na kompjutero.Treba da kliknam na nea za da se mount-ira pa me nervira toa.
Voa e prikazo za /dev/sda2(NTFS particijata) u /etc/mtab koa ja prikace Ubuntuto avtomatski koa ulezam u nea.


/dev/sda2 /media/Razno fuseblk rw,nosuid,nodev,noatime,allow_other,blksize=4096 0 0

Za da se mount-ira pri startup so treba da napravam ovaj tekst li da go iskopiram u /etc/fstab ili druga e sintaksata.Nemam vreme da baram na internet kako bese zatoa ako moze tuka na kratko nekoj da ja kaze sintaksata.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
146
Пробај со ова:
sudo chown -R <tvojot username> /media/disk
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
ако прави CLEAN mount/umount во /etc/fstab ќе ставеш :

/dev/sda2 /media/sda2 ntfs defaults 0 0

Ако пак и вака праи проблеми:

/dev/sda2 /media/sda2 ntfs-3g defaults,force 0 0
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,519
Мислења
822,466
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно