• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[PERL] Vigenere.pl (Cisco password cracker)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Само за едукативни цели. ;)

За Vigenere cipher повеќе ТУКА.

[hl='Perl']#!/usr/bin/perl -w
@xlat = ( 0x64, 0x73, 0x66, 0x64, 0x3b, 0x6b, 0x66, 0x6f, 0x41,
0x2c, 0x2e, 0x69, 0x79, 0x65, 0x77, 0x72, 0x6b, 0x6c,
0x64, 0x4a, 0x4b, 0x44, 0x48, 0x53 , 0x55, 0x42 );
while (<>) {
if (/(password|md5)\s+7\\s+([\da-f]+)/io) {
if (!(length($2) & 1)) {
$ep = $2; $dp = "";
($s, $e) = ($2 =~ /^(..)(.+)/o);
for ($i = 0; $i < length($e); $i+=2) {
$dp .= sprintf "%c",hex(substr($e,$i,2))^$xlat[$s++];
}
s/7\s+$ep/$dp/;
}
}
print;
#it.com.mk
}[/hl]

:))
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Која е намерата на овој код, Liquid? Ова е за злонамерно пасворд кракирање или само пасворд recovery?:bye1:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Па во реални случаи може да се користи и злонамерно и едукативно или како пасворд recovery...во овој случај : едукативно и password recovery (во случај да заборавите лозинка на рутерот, што не би требало, но сепак..) ;)
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
И во едниот и во другиот случај е password cracking, разликата е во тоа дали рутерот е твој или не ;)
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
упатство за password recovery за цисцо рутер, модул 2 5.2.6 пдф документ

Enter the ROM Monitor mode
Turn the router off, wait a few seconds and turn it back on. When the router starts displaying “System Bootstrap, Version …”
on the HyperTerminal screen, press the Ctrl key and the Break key together.

rommon 2 >confreg 0x2142
rommon 2 >reset
rommon 2 >no //odgovor
Router>enable//without a pass
Router>copy start run
Router>config terminal
Router>enable secret class
config-register orginalniotregister
[Ctrl-Z]
Router>copy run start
Router>show version
Configuration register is 0x2142 (will be 0x2102 at next reload).
Router>reload
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Ова можеш да го направиш само ако имаш физички пристап до рутерот, поточно конзолна конекција.Ако успееш ти да седнеш пред рутерот, практично е твој. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,075
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно