• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[PERL] Subnet IP Address Parsing (subnet.pl)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
[hl='Perl']
#!/usr/bin/perl
# Rasclenuvanje na subnet IP adresi od command-line interfejs

if (@ARGV < 2) {print "Usage: $0 <network> <port>\nExample: $0 192.*.*.* 80 or 192.168.*.* 80 or 192.168.100.* 80\n"; exit;}
else {
use IO::Socket;
$sIP = "@ARGV[0]";
$port = "@ARGV[1]";
($ip1,$ip2,$ip3,$ip4)=split(/\./,$sIP);
if($ip2 eq '*')
{$ip2=1; $ip3=1; $ip4=1; $x='a'; print "Scanning a Class A Network\n";}
elsif ($ip3 eq '*')
{$ip3=1;$ip4=1; $x='b'; print "Scanning a Class B Network\n";}
elsif ($ip4 eq '*')
{$ip4=1; $x='c'; print "Scanning a Class C Network\n";}

while($ip2<255 && $x == 'a')
{
while($ip3<255 && ($x == 'a' || $x == 'b'))
{
while($ip4<255)
{
$ipaddr="$ip1.$ip2.$ip3.$ip4";
print "$ipaddr\n";
#IP_connect($ipaddr\n)";
$ip4++;
}

$ip4=1;
$ip3++;
if($x eq 'c') {$ip3=255; $ip2=255;}
}

$ip4=1;
$ip3=1;
$ip2++;
if($x eq 'c' || $x eq 'b') {$ip3=255; $ip2=255;}
}
}
#it.com.mk
[/hl]

:))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,213
Мислења
858,235
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно