1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[PERL] Proxy Checker.

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од S, 4 Септември 2007.

 1. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  Aj da nema podolgo vreme nishto vo temava... bump bump!

  [hl='perl']
  #!/usr/bin/perl
  #
  use WWW::Mechanize;
  @proxy=`cat proxy`;


  foreach $i (@proxy) {
  chomp($i);
  my $go = WWW::Mechanize->new( agent=> "Mozilla/5.0" );
  $go->proxy(['http'], 'http://'.$i.'/');
  $go->get('http://www.whatismyip.com');
  $match = $go->content;
  # print "$match\n";
  my($crap,$ip)=split(/^(.*):/,$i);print "$i -> ";
  if ($match =~ m/(.*)Your IP Is $ip(.*)/ ) { print "Ok.\n";
  open(LOG,">> proxy.log"); print LOG "$i\n"; close(LOG);
  }
  else { print "Nop\n"; }
  }
  [/hl]

  ova mi beshe del od drug proekt zatoa ne e dovrsheno niti sredeno... Verojatno normalno bi bilo da koristam warnings
  Код:
  #!/usr/bin/perl -w
  
  i chitanjeto na fajlot bi trebalo da bide na po eleganten, portable nachin za da skriptata raboti i na windows in a *nix platforma, neshto vo stilot:
  Код:
  open(PLIST, "proxy") or die;
  foreach $i (<PLIST>) {
   ....
  }
  
  I nemora da koristam WWW::Mechanize modul, ali mi se svigja! :))
   
 2. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
 3. elena_vol4ica

  elena_vol4ica
  Intern

  21
  0
  24 Април 2008
  Зарем конектирањето не оди побавно од IO::Socket модулот ?
   
 4. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  Da... WWW::Mechanize e netolku brz ili podobro da recham malku spor.
   
 5. elena_vol4ica

  elena_vol4ica
  Intern

  21
  0
  24 Април 2008
  E pa togas zaso go koristis koga i onaka odi bavno so IO :: Socket pa ne so ovoj epten bavno.
   
 6. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  .... :)
   
Слични теми
 1. S
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,792
 2. S
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,608
 3. LiquidWorm
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,220
 4. Paloski Marko
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,097
 5. Fiasco
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  724
Вчитување...

Сподели

Вчитување...