• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pentium Celeron® processor 266 sakam da instaliram xp,dali ke raboti

 • Ја почнал/а темата
 • #1

MuNja

Intern
19 септември 2008
192
9
Imam Pentium Celeron® processor 266 i ploca MS7101C- MATSONIC. sdr 256.
Sakam da instaliram Windows xp, baram mislenja i soveti dali ke raboti i kako i koj operativen sistem bi mi go preporacale vie za da moze da funkcionira kompjuterot.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

MuNja

Intern
19 септември 2008
192
9
a dali koga ke stavam Windows 2000 ke mozam da si instaliram skype i Windows live Messenger, za toa i sakam da go koristam
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,275
333
:LOL::LOL::LOL:.......

За такви машини најдобро е 2000, ХР навистина ќе кочи, еве за пример, јас имам Пентиум 3 на 450 мегахерци, кочи малце, но не е приметно баш, но процесорот е стално 100% оптоварен.

За такво слабо процесорче, не вреди да ставаш ХР, стај 2000 или 98ца.

Ако ставаш ХР, стави му и јако ладење на процесорот. Бидејќи плочата ти е стара, нема заштита од прегревање, па да се изгаси автоматски кога ќе се прегрее, затоа ако ти се прегрее процесорот, чао пријатно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

MuNja

Intern
19 септември 2008
192
9
Epa stom e taka najdov eden Pentium 2 na 450 megaherci za 400 den da go zemam i ke nemam maka ?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Со 450 ќе оди подобро, но сепак подобро е да ставиш WIndows 2000, SP4.
Имам инсталирано Windows XP на машина со Intel BX 440 чипсет, Pentium 2 на 400 MHz и 64 MB SDRAM. Поради малото количество меморија ги испоисклучив сите опции врзани за џиџи-миџи (Luna) интерфејсот. Тогаш се беше во ред....освен што знаеше да кочи помалку, а тоа беше изразено ако се отвореа две-три цицачки апликации.
Од 266-ката Celeron направи си убав приврзок за клучеви. А и самата матична, ако е од таа генерација, не може да се пофали со којзнае какви перформанси, така да XP би бил overkill, а ниту со 2000-ка нема да минеш порозово. Значи, не е само до процесорот, туку и до матичната плоча.
Уште една заедничка карактеристика за сите Celeron-и и Pentium 2 процесори - немаат SSE сет инструкции. Истите за прв пат се имплементирани во Pentium 3 процесорите со Katmai јадро (450 - 600 МHz, 100 и 133 MHz FSB), со Coopermine јадро (550 - 1000 MHz, 100 и 133 MHz), како и со Tualatin јадро (1000 - 1400 MHz FSB). Секако, и во Celeron-ите (Coopermine, 66 и 100 MHz FSB, 533A - 1100 МHz / Tualatin, 1000 - 1400 MHz, 100 MHz FSB).
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,275
333
Земи го, подобро ке биде... И нема да биде потребно ново ладење да му ставаш, ке врши работа старото...
Е бидејќи е старо, може да му застане вентилаторчето...

Па после... Се знае.

Затоа нови кулери и термална паста, обавезно!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Е бидејќи е старо, може да му застане вентилаторчето...

Па после... Се знае.

Затоа нови кулери и термална паста, обавезно!
Е ако гледавме така на работите се може да се случи. Да му истечат кондензаторите, да му цркне напојувањето, да му појави бед сектори хард дискот... Е ај ако не да си земе човекот нов компјутер? БТВ, ако мисли да го земе процесорот од 450MHZ, тогаш нека го инсталира кулерот што ќе дојде со него, да не ме сватите погрешно, но доколку останува стариот процесор, добар е стариот кулер, само да му се провери состојбата! Инаку има термална заштита на самиот процесор!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

MuNja

Intern
19 септември 2008
192
9
Lele luge jas sum bil budala-celo vreme greska zboruvam za procesorot so go imam znaci imam Pentium Celeron® processor na 466 megaherci . Inaku go inastalirav Windows xp poso nemav monentalno drug window i raboti mi secka malko ali moze da se raboti.Denes ke stavam 2000ka, pa se nadevam oti ke bide podobro.Inaku site ventilatori mi rabotat dobro i procesorot dobro se drzi sega za sega ,Imam poveke ventilatori na raspolaganje dali ima potreba da gi stavam ili da rabotam so standardnoto ladenje.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ајде де, грешни сме луѓе правиме...или пак беше луѓе сме, грешки правиме? :D
Како и да е, со тој процесор ќе можеш да тераш 2000-ка без поголеми проблеми. Обавезно симни ги и инсталирај ги и сите SP за неа (ги имаше 4).
А ако веќе го поседуваш спомнатиот Pentium 2 450 MHz, стави го него, ќе добиеш повисоки перформанси (100 MHz FSB, 512 KB L2), отколку кај Celeron-чето (66 MHz FSB, 128 KB L2).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

MuNja

Intern
19 септември 2008
192
9
I konecno instalirav Windows 2000 i zadovolen sum kako raboti samo imam problem so Windows media player10 i so Windows Messengerot. Instalirav 7.0 messenger poso ponovite verzii nemozam a Windows Media Playerot 10 ne moze da se instalira.Mi vadi tekst deka ne moze da se istaliraat tie progarmi na 2000kata.Ima li nacin-softver koj ke mi pomogne da go resam problemot?
 

CIA

Intern
22 ноември 2007
14
0
ja koristim win-xp bone edition na lap top so intel mmx 233 mhz , 256 sdram, odlicno odi za messenger i firefox
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,275
333
Абе штом имаш 256 рам, стај го појакиот процесор, удри му ХР, и фурај!
Мене не ми сецка така, работи многу добро. Само, при гледање на клипови и филмови, ќе сецка. Ако нејќеш така, стај постар оперативен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

MuNja

Intern
19 септември 2008
192
9
Luge si stavih Widnows xp gi iskluciv site vizuelni efekti i kompjuterot raboti odlicno za programite koj mi trebaat ednistveno secka na flv. a vo drugite formati e ok izgledav 3 filma i nemase problem .Vo sekoj slucaj fala vi nogo za sovetite .
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,275
333
Ти сецка заради слабиот процесор, и малце заради графичката. Со појак процесор, некаде на 1 гигахерц, нема да ти сецка.
Ако сакаш да гледаш филмови, а притоа да не ти сецка, стави Windows 2000/98.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,550
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно