• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PENTAX vs Canon, Nikon

Kiril29

Intern
15 декември 2012
8
1
Имам впечаток (читајки форуми, веб. страни, споредби и сл.) дека кај нас и пошироко повеке се фаворизираат ДСЛРите на Canon и Nikon во споредба со оние на PENTAX, мозеби сум грешка (немам сликано воопшто со ДСЛР нов сум во фотографија но имам зелба за надоградба и за ДСЛР), но читајки споредби и анализирајки ги по модели пентаксот и во цена и во квалитет на слика идр. се подобри или исти од канон и никон, конкретно на повеке сајтови во споредбите победува Pentax К30 и К5 од Nikon D5100, D3200, D7700 Canon EOS 650D па дури и поскапи модели. Цените се исти кај нас со истиот КИТ дури и некој модели доста повисока во однос на пентаксот. За совет сите ми ги прпорачаа проверените модели на Канон и никон а никој не го препорача пентакс дали понатака одржувањето, објективите и сл. се поскапи? Пишете мислење зашто пентакс не се фаворизира толку во однос на никон и канон или казете ми ако сум во заблуда затоа што ова е само мој впечаток се најубаво. Позз
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
По мене изbери си Canon. Друг ке ти каже да купиш Nikon, но за Pentax мислам дека нема да добиеш препорака. Кој и да избереш Canon или Nikon нема да згрешиш. Не се многу поскапи ам асе мнгу подобри и пораспространети. Утре ке сакаш да купиш друг објектив, на старо ке најдеш каков сакас и по поволна цена, може да разменуваш објекиви и блицеви со колеги и пријатели. Да ти покаже нешто околу подесувањате и слично.
А доколку се одлучиш да Pentaxке бидеш сам, без локална масовна подршка.
 

Kiril29

Intern
15 декември 2012
8
1
По мене изbери си Canon. Друг ке ти каже да купиш Nikon, но за Pentax мислам дека нема да добиеш препорака. Кој и да избереш Canon или Nikon нема да згрешиш. Не се многу поскапи ам асе мнгу подобри и пораспространети. Утре ке сакаш да купиш друг објектив, на старо ке најдеш каков сакас и по поволна цена, може да разменуваш објекиви и блицеви со колеги и пријатели. Да ти покаже нешто околу подесувањате и слично.
А доколку се одлучиш да Pentaxке бидеш сам, без локална масовна подршка.
Благодарам на одговорот ми ги појасни работите. Дали имаш искуство или што ке кажеш за nikon 1V1 или 1 J1бидејки за ДСЛР немам доволно средства а на старо несакам, цената му падна на 25000 кит 10-30и мислам за аматер како мене ке ме дрзи влага додека созреам за ДСЛР а и мозам да го надградувам има избор мислам 4-5 објективи видеото е супер, 60 fps, а за понатака и далеку од лош за втор апарат за во џеб вади и поквалитетна слика од некој апарати со поголем сензор. Што ке казете или препорачај несто добро до 25000 позз
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
915
358
Имам впечаток (читајки форуми, веб. страни, споредби и сл.) дека кај нас и пошироко повеке се фаворизираат ДСЛРите на Canon и Nikon во споредба со оние на PENTAX, мозеби сум грешка (немам сликано воопшто со ДСЛР нов сум во фотографија но имам зелба за надоградба и за ДСЛР), но читајки споредби и анализирајки ги по модели пентаксот и во цена и во квалитет на слика идр. се подобри или исти од канон и никон, конкретно на повеке сајтови во споредбите победува Pentax К30 и К5 од Nikon D5100, D3200, D7700 Canon EOS 650D па дури и поскапи модели. Цените се исти кај нас со истиот КИТ дури и некој модели доста повисока во однос на пентаксот. За совет сите ми ги прпорачаа проверените модели на Канон и никон а никој не го препорача пентакс дали понатака одржувањето, објективите и сл. се поскапи? Пишете мислење зашто пентакс не се фаворизира толку во однос на никон и канон или казете ми ако сум во заблуда затоа што ова е само мој впечаток се најубаво. Позз
Затоа што во иста класа Pentax e полош и од Canon и од Nikon,Ако бараш најрелевантна споредба и најпрецизни тестови до детали гледај ги само овие две страни и еве ти лично направи споредба од една страна Pentax а од друга Canon или Nikon во иста класа со приближна цена и кажи ми што кажуваат тестовите:
www.dpreview.com
http://www.digitalcamerainfo.com
 

Kiril29

Intern
15 декември 2012
8
1
Затоа што во иста класа Pentax e полош и од Canon и од Nikon,Ако бараш најрелевантна споредба и најпрецизни тестови до детали гледај ги само овие две страни и еве ти лично направи споредба од една страна Pentax а од друга Canon или Nikon во иста класа со приближна цена и кажи ми што кажуваат тестовите:
www.dpreview.com
http://www.digitalcamerainfo.com
Во право си од досегашните одговори ја разрешив дилемата зашто не се фаворизира толку пентакс. Дали имаш искуство или што ке кажеш за никон 1ј1 или 1V1 гледам цената доста им падна а и добро котира за просумер. За сега 25000ден. ми е лимитот а ДСЛР на старо не сакам и мислам дека ј1 ке ме држи влага додека не дораснам за дслр а и има опции за надоградба на објективи мислам 4. Ваша препорака за 1ј1 или нешто слично позз
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
915
358
Во право си од досегашните одговори ја разрешив дилемата зашто не се фаворизира толку пентакс. Дали имаш искуство или што ке кажеш за никон 1ј1 или 1V1 гледам цената доста им падна а и добро котира за просумер. За сега 25000ден. ми е лимитот а ДСЛР на старо не сакам и мислам дека ј1 ке ме држи влага додека не дораснам за дслр а и има опции за надоградба на објективи мислам 4. Ваша препорака за 1ј1 или нешто слично позз
За видео тој Nikon e тапа во споредба со двата модела на Olympus а колку што прочитав бараш FULL HD за домашна употреба.Дали си разгледувал FULL HD camcorder за истите пари или по секоја цена сакаш апарат?
 

Kiril29

Intern
15 декември 2012
8
1
За видео тој Nikon e тапа во споредба со двата модела на Olympus а колку што прочитав бараш FULL HD за домашна употреба.Дали си разгледувал FULL HD camcorder за истите пари или по секоја цена сакаш апарат?
Сакам апарат нов сум во фотографија и уште лутам де ваму де таму дали бриџ, просумер или дслр. за тоа што сакам да го сликам(пејсажи, нокна градска слика и нокно небо и солидно видео) од вашите досегашни совети дефинитивно треба да се стрпам за дслр затоа што што и да земам од останатото ке биде само фрлени пари. Ке почекам за Nikon D3200, D5100 или Canon 650D па за понатака со екстра кеш ке правиме надоградба. Благодарам многу ми разрешивте доста дилеми
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
915
358
Сакам апарат нов сум во фотографија и уште лутам де ваму де таму дали бриџ, просумер или дслр. за тоа што сакам да го сликам(пејсажи, нокна градска слика и нокно небо и солидно видео) од вашите досегашни совети дефинитивно треба да се стрпам за дслр затоа што што и да земам од останатото ке биде само фрлени пари. Ке почекам за Nikon D3200, D5100 или Canon 650D па за понатака со екстра кеш ке правиме надоградба. Благодарам многу ми разрешивте доста дилеми
Ти си дефинитивно печен за нов Nikon D5100 со кит објективот што доаѓа затоа што се ова што го наброја е карактеристика за него посебно за ноќно сликање е без конкуренција.Стрпи се уште барем еден месец можеби ќе падне цената уште 1000 денари помалку бидејќи истиов комплет во Словенија на две места се продава за 480 евра.А за тоа време собери уште 100 евра и апаратот е твој.Понатаму ќе си купиш батеријски држач кој чини 3600 денари за да можеш да го користиш и на обични батерии.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
За тоа што сакаш да сликаш најбитно ти е мануелно подесување на бленда, експозиција, осерливост итн. со овие малите колку ке имаш слобода на менување на параметри не знам не сум ги корител. Јас за апарат во џеб користам Canon G9, постар но сеуште си ја врши работата.
И по купување на апарат за твоите интереси ке ти треба и еден трипод посебно за ноќна фотографија.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,861
1,971
не го лажете

пентакс е екстра
најфер споредба е во ценовна класа. за колку пари, што ќе добиеш. верувам дека веќе не е локалната поддршка толку битна. постои ибеј, па што сакаш ќе си купиш од објектив.
да, за канон и никон има многу... ама има и за сите други апарати по нетов.
најбитно е како ќе ти легне на рака. тој што најмногу е ти напраи мерак, тој е за тебе.

инаку муабетот е... бмв, мерцедес, ауди....
по квалитет шкода е боља од сите (според статистика на сервиси) ама ... има ама.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,165
Дури и ако пентаксот го земеш поефтино ќе го јадеш за леќи и поддршка. Земи Никон или Канон и поефтини објективи на ново, и повеќе избор на старо и поефтини ленс адаптери и поефтини аксесорис. И уште 100 теми да отвориш тоа е тоа, и сам ќе видиш. Слушај паталец, а не гаталец,
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
Дури и ако пентаксот го земеш поефтино ќе го јадеш за леќи и поддршка. Земи Никон или Канон и поефтини објективи на ново, и повеќе избор на старо и поефтини ленс адаптери и поефтини аксесорис. И уште 100 теми да отвориш тоа е тоа, и сам ќе видиш. Слушај паталец, а не гаталец,

Wrong...
Прво правило: Купи поефтино тело, а подобар објектив!
Добро тело со лоша леќа исто како да возиш добра кола со никакви гуми...
И уште едно правило...ефтиното месо ни кучиња не го јадат...
Народски кажано...

Он топик...
Ако си за некој почетнички ДСЛР, и ако не ти се даваат екстра пари за објектив, земи си Никон...Во 80% од случаите им се подобри кит леќите одколку оние на Канон...Но затоа во другиот сегмент, зборам за Канонови или Никонови леќи има огромна разлика...Ако имаш малку познавање, може и ке се уходаш и ке тераш со апаратот...Но очекувај дека ако немаш искуство со фотографирање дека првично ке се разочараш од сликите...Ако претходно си користел идиотче...На идиотче нема промашаш, освен ако не си кретен...Има пост процес и ауто мод кој е предефиниран и во најлош случај све ти е средено...Твое е само да притиснеш на копчето за сликање и подоцна да уживаш во сликата...
Кај ДСЛР-то, авто мод постои, но осакатен...Дел од параматрите кои треба да ги подесиш, треба да знаеш како...Во спротивно ке добиваш слики со толку лош квалитет што дури нема ни да ти се верува...

Со среќа купувањето...
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,165
Wrong...
Прво правило: Купи поефтино тело, а подобар објектив!
Добро тело со лоша леќа исто како да возиш добра кола со никакви гуми...
И уште едно правило...ефтиното месо ни кучиња не го јадат...
Народски кажано...

Ок и јас на тоа мислев, али мислев да е Никон или Канон. Поефтино тело со поскап објектив неможе за тој буџет, башка мислам кај нас поефтините ДСЛР не ги ни продаваат само како тело.

До Кирил 29: Или никон или канон тело и објектив земи, ни пентакси ни олимпуси. Уште 1000 теми да отвориш тоа е тоа. Знам дека не се малце пари во прашање но тие се можностите. После за објективи сам ќе си видиш. Со среќа купувањето!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,767
Членови
30,761
Најнов член
ThunderMare
На врв Дно