• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pentax K200D DSLR

  • Ја почнал/а темата
  • #1

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Долго време барав/се мислев кој DSLR да го купам и конечно одлучив да се свртам во спротивна насока - спротивно од Canon,Sony, Nikon итн.

Го купив Pentax K200D и ептем сум задоволен. Потежок и поголем е од другите во негова класа односно перфектен е(за мене). Уште две работи во што се разликува се: користи AA батерии X4 и плус е "weather sealed"

The K200D boasts an extremely reliable dust-proof, water-resistant construction, with special seals applied to 60 different parts of the camera body, including the shutter release button and switches/levers/dials. This dependable body makes it possible to use the K200D in the rain or dusty locations without worries.
* 10.2-megapixel CCD sensor
* Shake Reduction compatible with any PENTAX lens ever produced
* 2.7 inch high resolution, wide-view LCD monitor
* Durable, weather and dust resistant body
* PRIME image processing engine
* Dust reduction mechanism and Dust-alert function
* TTL Phase-matching 11-point wide autofocus system (SAFOX VIII
* TTL open-aperture 16-segment metering with lens and AF information
* Manual sensitivity of 100-1600
* Electronically controlled vertical-run focal plane shutter (1/4000 to 30 sec. & bulb)
* 8 White balance settings
* 9 Shooting, 8 Scene, and 6 Picture modes
* Penta-mirror type viewfinder with 96% field of view
* 9 selectable Digital Filter playback modes
* Built-in retractable P-TTL pop-up flash, guide number approx. 13
* Supports external flash with hot shoe or wireless-sync
* Continuous shooting of 2.8fps for 4 frames (JPEG and Continuous (Hi), RAW
* Connectivity: Video (NTSC and PAL formats ), DC input, USB 2.0 (HI-SPEED)
* Uses SD memory card (SDHC compatible)
* Powered by 4 AA (lithium, alkaline, and rechargeable Ni-MH) batteries and optional AC adapter
* Weight with batteries and SD card is 690g (24.3oz.)
* Software CD includes the PENTAX PHOTO Laboratory 3 and PENTAX PHOTO Browser 3


Сега уште да научам да го користам :)) и да сликам:))
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,058
712
so ubavo da si go koristis,no da bilo so litium jonski baterii bi bilo super.AA treba da gi punis-punjac...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
M

Mr.Alien

Гостин
@maci

Не е битно дали се во прашање стандардни rechargeable батерии. 2600 mAh или посилни се сосема доволни за неколкучасовна автономија.
Впрочем, ниту Li-Ion не овозможуваат поголема автономија, а и тие мораат да се полнат, така? :)

@BSOD
Обожавам мануелно нагодување на сите есенцијални опции. Апаратчево е ѕверка. Pentax, Olympus и Canon ми се favorite брендови. Со здравје да се служиш и постирај некоја фотка, да видиме што може апаратчево :bravo: (а и што знаеш ти :pP).
Ме занима макрото какво му е. И не видов по интернет ривјуава, но сметам дека тоа се подразбира - брзината на окинување (shutter speed) исто така се нагодува мануелно? Односно, распонот од 30 до 1/4000 секунди, по кој чекор (од колку sec) се нагодува?
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,058
712
ok,no po prakticn e za mene,li-j.nemoras da vadis batirii.ne ti treba punjac za baterii,nego direktno stavas djekce vo aparat i se puni.no ok,da ne se fakame sega za toa.
inaku da i mene me interesira macroto.
daj napraj nekoja slika i zakaci da vidime kako e
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
@BSOD
Обожавам мануелно нагодување на сите есенцијални опции. Апаратчево е ѕверка. Pentax, Olympus и Canon ми се favorite брендови. Со здравје да се служиш и постирај некоја фотка, да видиме што може апаратчево :bravo: (а и што знаеш ти :pP).
Ме занима макрото какво му е. И не видов по интернет ривјуава, но сметам дека тоа се подразбира - брзината на окинување (shutter speed) исто така се нагодува мануелно? Односно, распонот од 30 до 1/4000 секунди, по кој чекор (од колку sec) се нагодува?
Фала, фала поубаво да си купeте. Апаратов е стварно фантазија(барем за мене) ;го имав простудирано добро и кога го фатив во раце знаев дека тоа е тоа:) Тежок,поголем од другите и солиден. За фотки ќе постирам - сликав десетина на P(programme) и на A(automatic - односно idiot proof) ама повеќе сум по технологија/gadgets отколку по фотографија:). Така да си имам 300 страни за дегустирање (manual) :))

Иначе комплетно се може рачно да се менува: noise reduction control, EV осветлување, фокус, боја итн

...ево спекс и рецензија:

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk200d/page2.asp
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Епа еве една едноставна фотка - сликана на P (program, auto focus ),во raw фајл ама после компресирана во jpg со 79 квалитет

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,922
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно