• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пентагон му забрани на Google да ги снима Американските воени бази

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Pentagon bans Google map-makers
_44474860_google_b203_getty.jpg


Министерството за одбрана на САД му забрани на Google да ги снима одблиску Американските воени бази и да прикажува било какви слики и детали на Google-мапите. Деталните слики од воените бази претставуваат потенцијална опасност за Американската безбедност.
Потегов следи откако биле откриени слики од Fort Sam Houston воената база во Тексас на Google Мапите.

Портпарол на Google потоа изјавил дека сите слики за кои реагирал Пентагон се одстранети од Google Мапите.
Google во иднина не смее да снима, да прави фотографии и детални анализи во близина на Американските воени бази. Таквото разоткривање на деталите на воените бази е опасно според Пентагон.
Портпаролот на Google Larry Yu вели дека одлуката на Google да влезе во базата во Тексас и од блиску да прикажува фотографии "било на грешка".

После овој случај, високи воени лица од Пентагон моментално ги прегледуваат Google мапите со цел да проверат со какви други податоци и слики располага Google и евентуално ако има слики од други воени бази и објекти за да бидат одстранети.

Извор: BBC news, Sydney Morning Herald
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Глупости, па тоа што го нуди Google Maps и други држави го имаат, снимаат со свои сателити. Ако веќе се за мир, што не ги отстранат сте воени објекти од сите држави
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
epa rabotata e toa sto drzavite koi imaat sateliti ne go objavuaat vo javnost
dodeka google go objavuva a i ako platis mozes da imas mnogu taze snimki
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Па со оглед на тоа што меѓународниот тероризам зема замав во последниве години, посебно Ал Каеда, Американциве во право се што се плашат од јавно објавување на слики од нивните воени бази. :))
Шала на страна но сепак Google треба да внимава на објекти од посебен државен интерес и да не прикажува детални снимки од теренот и објектите. Не само во САД туку во било која држава. Сигурен сум дека и другите држави би реагирале ако откријат дека нивните тајни воени бази се детално прикажани на Google earth, и секој може да ги проучува. :rolleyes:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Трт Трт им иде на Американциве ... Ама гледам нема ја Area51 Ах....
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Нели ги тргнле сликите од Пентагон на Гоогле?
k1wiu0.jpg

Кај мене уште ги има:D:D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@filipvselena
Gledam koristish Spybot S&D, kako ti se dopagja? Vredi da se ima ili .. :D

shala nastrana.. Jas lichno ja poddrzhuvam ovaa postapka, ednostavno imaat pravo da zabranat javno prenesuvanje na voenite bazi..
Prvo zaradi sigurnost, a vtoro, pak shto ima drugite da gledaat i da znaat za vakov vid na objekti na druga drzhava?..
Nemora da znachi deka se plashlivci ili neznam shto...ednostavno, shto si e sigurno, sigurno si e ..
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
@filipvselena
Gledam koristish Spybot S&D, kako ti se dopagja? Vredi da se ima ili .. :D

shala nastrana.. Jas lichno ja poddrzhuvam ovaa postapka, ednostavno imaat pravo da zabranat javno prenesuvanje na voenite bazi..
Prvo zaradi sigurnost, a vtoro, pak shto ima drugite da gledaat i da znaat za vakov vid na objekti na druga drzhava?..
Nemora da znachi deka se plashlivci ili neznam shto...ednostavno, shto si e sigurno, sigurno si e ..

Супер ми е со него успеав да избришам инфекции кои со обичен антивирус беше невозможно а освен него го имам Adaware 2007 free и тој исто така добро си ја врши работата.Иначе кога си ги заштитуваат базите тогаш подобро би било сите познати бази во светот да бидат избришани од сликите а не само нивните.:)Нарциси само на себе мислат:LOL:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.808
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно