• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Печатење од DOS програма преку "CommandPrompt"

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Bubule

Intern
2 август 2007
1
0
Здраво до сите!
Поседувам една едноставна но многу корисна програма за изработка на извештаи од мерења и логирање на температура, но работи под DOS. Моментално програмата ја стартувам преку Command Prompt од WinXP за да можам да печатам на HP1018 кој е поврзан на USB. Моменталното решение за мене има еден недостаток кој би сакал да го корегирам. Проблемот е што извештаите се печатат со латинични букви, а јас би сакал да се печатат со кирилични, па ме интересира дали постои некоја алатка/програм со која може да “преземе“ извештајот од програмата, автоматски да се смени фонтот и потоа извештајот да се отпечати со килиричен фонт?
Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно