• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PDF printer driver што дозволува принт од Delphi(и други)?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Здраво,

сите PDF драјвери што сум ги пробал досега дозволуваат печатење од секоја апликација, но при тоа појавуваат dialog box во кој прашуваат за име на фајлот што ќе се генерира, како и за други опции.

Дали некој знае за некој драјвер што дозволува да се направи PDF на „тивок“ начин, без диалог и сл. други промтови? Што поддржува нешто како испраќање параметри или сл. за да можам од delphi апликација да ипечатам некој документ директно во PDF.

Знам дека постои компонента за генерирање PDF, на пример во RAVE reports, а сигурно има и некои други, но оваа опција не ми е доволна затоа што треба да подржува и конвертирање на Word документи. Моментално тоа се прави за принтање, преку COM интерфејс, што значи само би означил да оди кон друг принтер. Значи проблемот би бил само да се избегнат диалог боксовите и да се постави име некако автоматски.

Ова сигурно не е решение само за со Delphi, но не знаев каде точно да го ставам постот, па пошто имплементацијата ќе биде во Delphi се одлучив за оваа категорија.

Однапред благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,896
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно