• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PD USB-C полначи за лаптоп (MacBook, ThinkPad, XPS, ASUS...)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Бидејќи сум во потрага по добар полнач и бидејќи непроверени и лоши струјни доставувачи може да направат повеќе штета отколку ќар, би сакал да отворам тема кај шо би се споделувале мислења и прашања околу USB полначи за лаптопи (и мобилни) бидејќи веќе натаму конвергира пазарот и во догледна иднина сите лаптопи би можело да користат универзални стандардизирани полначи.

Но во моментов, денес, понудата на пазарот е мала и претежно треба да се бараат полначи кои се наменети да ги заменат APPLE понудите од 61W и 87W соодветно, бидејќи таквите полначи најчесто ќе се бар од неколкумина проверени и тестирани.

Со оглед на тоа дека кинеската понуда е сепак голема а рецензиите и мислењата за истите (како и брендовите) мали, секако дека ќе е корисно секое лично искуство од форумов доколку биде споделено.

Во моментов го гледам ова како еден од единствените 60W PD рекламирани полначи на АлиЕкспрес, мислењата за истиот се океј, но ете - дали имате искуство со брендов YOJOCK и/или со конкретниов полнач?

YOJOCK USB C PD Charger 60W Adapter with Power Delivery for MacBook PRO/iPhone X/8 Plus Xiaomi Fast Moible Phone Type C Charger-in Mobile Phone Chargers from Cellphones & Telecommunications on Aliexpress.com | Alibaba Group
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
619
215
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Најверојатно не би требало да имаш никакви проблеми ако е се како што е напишано во описот на продуктот...

Еве има нешто по нет ама тешко кај нас да се порачаат овие, па за алтернатива на ејпл полнач, јас би зел уште еден ист и така најсигурно ти е, имаш во ајстајл
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
619
215
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
  • Ја почнал/а темата
  • #5

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
@toshex

BlitzWolf-BW-PL4-45W-PD-Type-C-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1347712.html

pre-order е сеуште, незнам ни дали ќе ти врши работа дека е 45w, ама еве за секој случај, иначе супер квалитет имаат blitzwolf
Фала на пинг. Па од тоа шо читав (се напнав колку читав стварно на темава) треба 45W сo PD да е океј... макар ретко ќе најдеш ривју за конкретниот модел точно. Прашав и на редит, повеќето викаат може, еден двајца има шо ќе ти кажат дека не може.

Голем удел тука изглеа и кабелот има. Мислам дека ќе нарачам едно вакво, плус од тие другите шо се најнарачувани... па ќе видиме.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Мал апдејт - нарачан е Шаоми полнач кој стигна пред некој ден:

Original Xiaomi Mi USB C Charger 45W 65w Output Rate Socket Power adapter Type C Port USB PD 2.0 Quick Charge QC 3.0 + Type C-in Mobile Phone Chargers from Cellphones & Telecommunications on Aliexpress.com | Alibaba Group

Полни исто ко оригиналниот полнач од леново, со таа разлика што (веројатно поради малите димензии) се загрева малку повеќе.

Мислења за тоа како полначиве за лаптопи се жешки?


Полначот од леново е онака доста „топол“ на допир, додека шаоми полначов оди накај „жежок“. Не е exact science ова, на допир ги споредувам и мислам дека го оставив шаоми полначот да работи подолго и у fast-charge режим, а потоа коа дојде на 80% пун лаптопот го ставив леново полначот и сигурно има полесна задача сеа коа веќе е над 80% пун лаптопот (мислам дека над 80% веќе одат полначиве у нормален режим на полнење).

Сепак е travel големина и е одличен за резервен полнач/травел адаптер. Мислам дека ќе продолжам да си полнам со оригиналот а овој ќе го чувам за патување и за резерва.

Ќе продолжам и да ги споредувам еден со друг за да оформам подобра слика и компарација за ако некому му треба. На пазаров кај нас нема избор на вакви полначи, освен можеби у апле стор да си купиш епл полнач ама за 30 долари ова беше далеку поисплатливо.

Дојде спакувано во оригинал кутивче, многу убаво, иде со добар кабел. Се на се препорачано.

20181021_160824.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,579
Мислења
821,210
Членови
28,245
Најнов член
Ariel_05
На врв Дно