Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PCIe картица за 2x m.2 NVME

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.546
2.515
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дали некој има искуство и/или купувал ваква картица, PCIe x8 за 2x m.2 NVME SSD-иња (без посебен контролер).
Некако не можам да најдам на aliexpress или computeruniverse.

Да, знам дека за да работи таков сетап треба плочата да има „bifurcation“ - во мојот случај можам да го подесам тоа на еден од PCIe слотовите.пс.
има картици што се 1x nvme + 1x sata ssd … не барам таква!
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.388
13.264
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Барај на Али bifurcation, има повеќе. Ми се чини дека х8 е редок случај, најчести се х16 (или х4 без делење).

Ако е па уште PCIe V4 или 5, уште не се стигнати до таа лекција Кинезите (или се многу скапи). Ако се физички различни, појма немам.

А и не знам дали е можно без контролер на плочката (да сфати кои линии му ги дели матичната), но ич не сум сигурен.

Едит: Ваљда е ова тоа што го бараш. Или ова. Има и со вишок PCIe слот (x16 to x8+x4+x4).
 
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.546
2.515
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
А и не знам дали е можно без контролер на плочката (да сфати кои линии му ги дели матичната), но ич не сум сигурен.
нема што да сфаќа, по редослед се линиите.

фала за линковите, сега ќе разгледам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.827
Мислења
969.860
Членови
35.199
Огласи
2.824
Најнов член
ivanmfs
На врв Дно