1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PCIe 2.0 x16

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од UnderMyRules, 12 Декември 2008.

 1. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  704
  183
  27 ноември 2008
  Машко
  Значи вака сакам некој од вас хардверџиите да ми појасни што се предностите на PCIe 2.0 x16 во однос на PCIe x16 освен за тоа што го знам(а тоа е дека на пример еве да ја земеме 9600гт која на еден форум видов дека memory clock и беше 900mhz,но ако се стави на на таква плоча ке има дупло односно 1800mhz).:ermm:
   
 2. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Како прво шо мајка барат темава у Огласи?

  Не верувам дека графичката ќе ти работи дупло побрзо ако ја ставиш на матична со PCI 2.0 x16 слот. Ќе си работи на иста фреквенција. Сепак не сум до толку искусен со овие hi-tech PCI графичките. Нек’ ти каже Зоранчо или Гојдо.:D
   
 3. TheSpeedy

  TheSpeedy
  Intern

  279
  2
  4 Септември 2007
  Префлете ја темава на соодветно место , но и јас сум заинтересиран за PCI Ex 2.0 стварно сакам да видам која е предноста слушнав дека било нешто дупло побрзо од PCI 16 Ex..
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,554
  25,672
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па вака PCI Ex 2.0 ги има на P35 матичните плочи. Имаат повеќе bandwidth(незнам точно колку беше).А тоа дека ќе работи побрзо нема врска...напротив графичката ќе работи поспоро бидејќи 2.0 има поголем проток на податоци од обичниот х16.
   
 5. TheSpeedy

  TheSpeedy
  Intern

  279
  2
  4 Септември 2007
  Да не си грешка јас имам P35ka да не мислиш на P45ka. Зашто на P35 нема сигурен сум..
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,554
  25,672
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не сум грешка другар еве ти ДОКАЗ:D
   
 7. TheSpeedy

  TheSpeedy
  Intern

  279
  2
  4 Септември 2007
  Батко дај убаво прочитај , тука мислам пишува дека P35ka е со PCI 1.x и не бил финализиран па е пуштен за прв пат за X38 и натаму Х45 итн..
   
 8. mztrifunovski

  mztrifunovski
  Intern

  272
  2
  20 Февруари 2008
  Јас иам на P45 PCIe 2.0 16x, другар ми на P35 нема
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,597
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Теоретски PCI-e 2.0 прави дупло повеќе трансакции од PCI-e 1.0.

  Но реална разлика прави само ако имаш dual card систем од многу брзи картици ко GTX 280/260 core 216, 4870X2, 4870.
   
 10. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  217
  238
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
 11. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Идејата за PCIE 16x 2.0 е да се зголеми двапати bandwith помеѓу матичната и графичката. Bandwith грубо речено е големина на комуникацијата која е возможна во одреден интервал. PCIE 2.0 не е многу потребно сега бидејќи нема графички кои процесираат доволно брзо, за bandwith да им е тесно грло, освен во случаи како тие што ги кажа gOJDO. Исто беше со PCIE на почетокот. Немаше реална потреба да се префрла од AGP на PCIE, бидејќи ниедна графичка не беше толку моќна, за ограничената комуникација помеѓу графичката и остатокот од матичната да и бидат проблем.
   

Сподели

Вчитување...