• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PCB во Македонија

beta-7

Intern
27 мај 2019
9
4
Здраво, дали некој знае/има искуство со правење на ПЦБ плочки кај нас? Зборувам за процесот на претварање на плочка во ПЦБ/нарачка на интернет, не за дизајнирање.

До сега го користев тонер трансфер методот, но би сакал плочка што изгледа попрофесионално. На јутуб многу јутубери се спонзорирани од easyeda, jlcpcb... кај што за долар-два добиваш 5 10cmX10cm плочки, но шипингот кај нас е преку ДХЛ и кошта 50 евра, или пак 20 евра, но 40-50 дена.

Исто знам дека има кај нас фабрика што прави плочки, но од тоа што гледам на нивната страна работат само со големи количини.
 

stevo15

Gaining Experience
17 септември 2012
263
227
Битола
stevo15's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + be quiet! DARK ROCK SLIM
Motherboard
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, Samsung 860 EVO 500GB
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3200 32GB
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700XT O8G GAMING
Case
NZXT S340
Mouse
Logitech G403
Keyboard
Kingston HyperX Alloy FPS Pro
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
Dell U2518D
Мислам дека тримод можи да ти збркат работа.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,404
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,388
1,331
Скопје
Здраво, дали некој знае/има искуство со правење на ПЦБ плочки кај нас? Зборувам за процесот на претварање на плочка во ПЦБ/нарачка на интернет, не за дизајнирање.

До сега го користев тонер трансфер методот, но би сакал плочка што изгледа попрофесионално. На јутуб многу јутубери се спонзорирани од easyeda, jlcpcb... кај што за долар-два добиваш 5 10cmX10cm плочки, но шипингот кај нас е преку ДХЛ и кошта 50 евра, или пак 20 евра, но 40-50 дена.

Исто знам дека има кај нас фабрика што прави плочки, но од тоа што гледам на нивната страна работат само со големи количини.
Изработка на PCB електронски плочки не го знам овој конкретно, ама има вакви по огласи, порано Емитер нудеа таков сервис мислам исто.
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
9
4
Фала ви на предлозите на сите. Во меѓувреме JLCPCB одлучиле да пуштат срце и да пуштат ефтина опција за шипинг. Сега доаѓа нешто под 15 евра за 5 двострани 10цм х 10цм плочки. (1.72 евра е првата нарачка, некоја промоција им е) 1635709251887.png
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
374
886
Остани си со JLCPCB (EasyEDA).

Пред ~4 години, дури и кога немаше никаков транспортен застој предизвикан од пандемија, ги поминав сите овие опции наведени погоре, и добив одговор за исто време на чекање од секоја од нив како со JLCPCB, само со цените покачени за 80-100%.

Ми беше нелогично дека на фирми кои тврдат дека прават печатени плочки тука им требаат 30-40 дена за изработка на batch од 15 плочки (ако на JLCPCB им требаат 30 се со испорака), но ајде да не вадам претпоставки нели.

Hi-Tech нема да се нафати за мали нарачки, мислам дека работат во бројки од илјадници - бев и таму да разговарам.

Ме потсети, не е лошо да порачам некоја ситна количина од JLCPCB па нека стигне кога ќе стигне.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
159
112
Доколку ви требаат печатени плочки, направете акаунт на форумот за електроника. Има неколку форумџии што изработуваат плочки, цртаат шеми, а може и некој уред да ви изработат. Се е работа на договор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно