• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PC за office + Photoshop

 • Ја почнал/а темата
 • #1

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,400
3,989
Дојде време да го заменам мојот верен C2Q 6600.

PC-то ќе се користи за web brows-ање со повеќе табови (20ина макс) Word, Excel и повремено Photoshop.

Монитор имам - Dell 22" и ми врши работа.

CPU: Intel/Amd?
Cooler: ?
Термална паста:
MB: Да е Gigabyte (тука нема отстапки)
RAM: 32GB
SSD: NVMe Samsung (дали 970Evo Plus или 970Pro?) 512GB или 1 TB
HDD: 2x2TB или 2x4TB Raid 1
GPU: Можда некоја nVidia слаба за да ја се најде за Cuda во PS (за гејминг ќе правам посебна конфигурација, во друга тема тоа)
PSU: ?
Case: ATX формат, треба да разгледам што ми фаќа око, последно имам земено Fractal Design и супер е.
Case fans: ?

Деловите мора да се нови со гаранција и да се купат од МК на фактура, ако е за од странство го имам e-shop, plaisio и coumputeruniverse, ама инсистирам да се од МК.

Буџетот не е одреден, но да не се претерува со скапи делови од кои нема да имам полза т.е. целта е да си склопам best bang 4 buck конфигурација. Ќе почнам да читам по форуми и сајтови за ривјуа на деловите, немам временски лимит до кога треба да ја склопам конфигурацијата.

Компјутерот ќе си го склопувам сам.

Отворен сум за секаков вид на конструктивни сугестии:
-Дали да чекам Ice lake
-Понуди на делови
-Било какви препораки околу деловите
-Разно
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Што ќе ти се 32GB RAM???
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,825
5,211
Мелмак
Најевтина B450 плоча која поддржува 3000 серија АМД, Р6 3600 (без икс), рам колку сакаш на 3200MHz, напојување било кое од добар производител со барем 500W, барем 3 години гаранција и барем 80 бронзен+ рејтинг кое ти одговара на цена, графичка било која шо ќе ти одговара на буџет (RX550 на пример за околу 5-6000 нова - макар силно би советувал дека за тие пари имаш RX570 и 580 на старо).

За SSD земи си обично со повеќе капацитет, шо ќе ти е NVMe за веб браусинг? Исто не ти треба ПРО модел пошо нема да осетиш разлика во тие сценарија.

Куќиште - какво и да ти фаќа око. Вентилатори барем еден intake и еден издувен и доволно е секако нема да грее машинава.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,400
3,989
Што ќе ти се 32GB RAM???
Нека има, немам намера на пола година/година да докупувам ствари.

Одеднаш комплет и чао.

PS Ќе разгледам и Mini-ITX опција, ама обично кај нас малце/ич такво плочи нема.
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,825
5,211
Мелмак
Нека има, немам намера на пола година/година да докупувам ствари.

Одеднаш комплет и чао.

PS Ќе разгледам и Mini-ITX опција, ама обично кај нас малце/ич такво плочи нема.
Ако најдеш некоја евтина солидна ITX B450 плоча опција кажи ми!
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако најдеш некоја евтина солидна ITX B450 плоча опција кажи ми!
„Ефтина“ и „ITX“ во иста реченица може да стојат само со негација, особено и ако во реченицата се наоѓа и „солидна“, „добра“, „ентузијастичка“ и слично.

Што се однесува до предлогот, штом планираш да го користиш со години и да не се замараш тогаш:

MB: Gigabyte X570 GAMING X
CPU: AMD Ryzen 7 3700X
RAM: Kingston HyperX Predator 2x16GB DDR4-3200 CL16
SSD: Samsung 970 EVO plus 1TB
HDD: 2x Western Digital RED 4TB
VGA: Gigabyte GTX 1650 4GB WindForce OC
PSU: EVGA G+ 1000W 80+ Gold Modular
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,825
5,211
Мелмак
Ефтина и ITX во иста реченица може да стојат само со негација, особено и ако во реченицата се наоѓа и „солидна“, „добра“, „ентузијастичка“ и слично.

Што се однесува до предлогот, штом планираш да го користиш со години и да не се замараш тогаш:

MB: Gigabyte X570 GAMING X
CPU: AMD Ryzen 7 3700X
RAM: Kingston HyperX Predator 2x16GB DDR4-3200 CL16
SSD: Samsung 970 EVO plus 1TB
HDD: 2x Western Digital RED 4TB
VGA: Gigabyte GTX 1650 4GB WindForce OC
PSU: EVGA G+ 1000W 80+ Gold Modular
Памтам коа требаше да правам Хасвел билдот шо уште го терам дека B85 ITX плочите за интел од MSI беа околу 3500-4000 али за жал ги немаше кај нас па морав да фрлам околу 8000 за Z87 од која немам ни О од оверклок и остали опции искористено у годиниве.

Со оглед дека B450 е платформа која е излезена веќе некое време, не е толку абсурдно да се бара нешто во ценовен ранг на останатите микро ATX или фул ATX просечни плочи. Коа правиш ITX најчесто не мислиш на оверклок (има исклучоци) па затоа за мене солидна плоча е онака бербоун шо ќе го вози процесорот без да крашнува на сток (а такви се сите B450 плочи, па дури и A320 кои имаат значително полош VRM ко шо читав).

Така што да рефразирам - солидна ITX B450 евтина плоча е веројатно било која B450 плоча се дури не е осакатена на некој начин или нешто ептен да имаат утнато со неа производителите, и да не биде со надувана цена. Јас така гледам на тоа.

На страна тоа Fatal1ty и останати набилдани модели кои се top of the line и секако препуни со функционалности. Тие си оправдуваат цена, ама и се наменети за екстремни ITX системи - нешто шо не е у описот на темава а ниту во мој ум коа правам ITX конфигурација.

Конфигурацијата со X570 која ја предложи е извонредна но (според мене) веројатно оверкил за фотошоп и браузинг па макар било предвидено да трае со години.

Јас ете колку години веќе иам хасвел компјутер со и5 процесор (4 јадра 4 нитки) и за фотошоп и браузинг и 1080п гејминг не ми затребало да апгрејднам уопште. Сценариото на @smole е многу незахтевна ситуација што се дури стави бајаги рам и земе било каков солиден процесор ќе помине добро.

Така шо ја би земал поевтина плоча, солиден процесор, и би вложил остатокот од буџетот во хард дискови (пошо очигледно сака да ја користи и за сториџ) и рам (пошо веб броузинг веќе јаде многу повеќе рам).

EDIT: али гледам сеа по нет дека едноставно нема поевтини модели на ITX плочи од производителиве за B450 чипсетот пошо не ни има многу модели уопште, така шо да се надеваме за B550 и A520 или како и да се викаат ќе има пошо сеа повеќе плочи почнаа да прават за АМД отколку што правеа порано.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Памтам коа требаше да правам Хасвел билдот шо уште го терам дека B85 ITX плочите за интел од MSI беа околу 3500-4000 али за жал ги немаше кај нас па морав да фрлам околу 8000 за Z87 од која немам ни О од оверклок и остали опции искористено у годиниве.

Со оглед дека B450 е платформа која е излезена веќе некое време, не е толку абсурдно да се бара нешто во ценовен ранг на останатите микро ATX или фул ATX просечни плочи. Коа правиш ITX најчесто не мислиш на оверклок (има исклучоци) па затоа за мене солидна плоча е онака бербоун шо ќе го вози процесорот без да крашнува на сток (а такви се сите B450 плочи, па дури и A320 кои имаат значително полош VRM ко шо читав).

Така што да рефразирам - солидна ITX B450 евтина плоча е веројатно било која B450 плоча се дури не е осакатена на некој начин или нешто ептен да имаат утнато со неа производителите, и да не биде со надувана цена. Јас така гледам на тоа.

На страна тоа Fatal1ty и останати набилдани модели кои се top of the line и секако препуни со функционалности. Тие си оправдуваат цена, ама и се наменети за екстремни ITX системи - нешто шо не е у описот на темава а ниту во мој ум коа правам ITX конфигурација.
Освен Fatal1ty другa B450 ITX варијантa од Asrock нема. Слично е и со другите брендови, нема да најдеш под 110 евра ITX (AM4) матична плоча.

Конфигурацијата со X570 која ја предложи е извонредна но (според мене) веројатно оверкил за фотошоп и браузинг па макар било предвидено да трае со години.

Јас ете колку години веќе иам хасвел компјутер со и5 процесор (4 јадра 4 нитки) и за фотошоп и браузинг и 1080п гејминг не ми затребало да апгрејднам уопште. Сценариото на @smole е многу незахтевна ситуација што се дури стави бајаги рам и земе било каков солиден процесор ќе помине добро.

Така шо ја би земал поевтина плоча, солиден процесор, и би вложил остатокот од буџетот во хард дискови (пошо очигледно сака да ја користи и за сториџ) и рам (пошо веб броузинг веќе јаде многу повеќе рам).
1) Го познавам човекот со децении и знам дека неќе компромисни заштеди.
2) Претходниот компјутер го користи повеќе од 10 години и така ќе биде и со овој. X570 и Ryzen 3700X колку и да изгледаат оверкил во моментов, за 10 години ќе имаат комични перформанси за намената. X570 му остава простор за (компатибилни) надградби во иднина.
3) Кога се иде на 32GB RAM, 1TB top of the line SSD, 2x top of the line RAID HDD, во oфис конфигурација не гледам буквално никаква поента, ниту смисла да се уштеди 5% од цената на системот и да се оди со медиокритетна матична плоча.
4) Ако одиме од по логика на тоа што ти затребало, ете некој сеуште пишува и на куцача машина и пресметува со хартија и дигитрон. Тој сигурно ќе каже дека е тотална безсмислица тоа што имаш компјкутер со и5 хасвел со нитики и витки. Исто кога идеш у кафана и нарачуваш квалитетно вино од 100 евра флаша некој пијаница ќе каже дека можеш исто да се начукаш и со Kавадарка од 100 денари. Тоа не значи дека треба сите да пијат Kавадарка.
 
Последна промена:

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,032
1,343
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
PC-то ќе се користи за web brows-ање со повеќе табови (20ина макс) Word, Excel и повремено Photoshop.

Монитор имам - Dell 22" и ми врши работа.

-Дали да чекам Ice lake
-Понуди на делови
-Било какви препораки околу деловите
-Разно
CPU: AMD Ryzen 5 3600 (~15 бодови под 9700К и ~110 бода под 9900К во photoshop, а многу пониска цена)
Cooler: Ако е цена во прашање ќе ти брка работа и stock кулерот, мој личен фаворит e NH-C14S иако е неадекватно поскап :) ако се додава пари за скап кулер веќе можеш да размислуваш за поскап процесор
Термална паста: МХ-4 (мислам дека имаше во Neksio) имаш и други опции зависи од каде ќе пазариш
MB: Да е Gigabyte (тука нема отстапки) - во тој случај B450 Aorus Elite/Pro, доколку размислуваш за нешто друго освен Gigabyte погледни ја MSI B450 Tomahawk (ако одиш со RAID поставки барај MAX верзија незнам дали ја имаат донесено)
RAM: 32GB (барај мемории 3000CL15 и подобри)
SSD: NVMe Samsung 970 Evo Plus, погледни ја и Blue/Black серијата на WD
HDD: 2x2TB или 2x4TB Raid 1
GPU: Можда некоја nVidia слаба за да ја се најде за Cuda во PS (за гејминг ќе правам посебна конфигурација, во друга тема тоа) 1050/Ti/1660/Ti
PSU: доколку ти е за работа ти сугерирам да додадеш +2-3К и да си земеш посолидно напојување од тоа што ќе дадеш на entry серииве.
Case: ATX формат, треба да разгледам што ми фаќа око, последно имам земено Fractal Design и супер е. - Појди и купи си на лице место, тоа ти е повеќе и лична преференца кое ти прави мерак :)
PS Ќе разгледам и Mini-ITX опција, ама обично кај нас малце/ич такво плочи нема.
Ако одиш на ITX варијанта, оди со Intel платформа.
 
Последна промена:

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,032
1,343
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Неадекватно ладење* на VRM секциите како кај „поефтините“, така и кај премиум матичните можеби нема да биде проблем со R5 3600, меѓутоа не би експериментирал. Иако верувам дека ќе се истрае фабричката гаранција, јас би одел со Intel варијанта во случај да се оди со ITX.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не разбирам зошто мислиш дека ITX матичните на Intel имаат подобро ладење од оние ITX на AMD. До сега сите ITX AM4 што сум ги видел изгледале релативно многу солидно во делот за VRM и неговото ладење.
Патем, Intel се поголеми потрошувачи и се позахтевни од VRM аспект.

И уште нешто, мемории за Ryzen 3000 исклучиво 3200MHz или побрзи ако се сака да се оверклокува. Контролерите се специфицирани на stock на 3200MHz. Не гледам поента да се оди со 3000MHz и да му се крати проток на IF.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,032
1,343
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Не разбирам зошто мислиш дека ITX матичните на Intel имаат подобро ладење од оние ITX на AMD. До сега сите ITX AM4 што сум ги видел изгледале релативно многу солидно во делот за VRM и неговото ладење.
Патем, Intel се поголеми потрошувачи и се позахтевни од VRM аспект.

И уште нешто, мемории за Ryzen 3000 исклучиво 3200MHz или побрзи ако се сака да се оверклокува. Контролерите се специфицирани на stock на 3200MHz. Не гледам поента да се оди со 3000MHz и да му се крати проток на IF.
Од рецензиите кои ги имам читано за ITX плочи за Ryzen, VRM/SoC се заедно од лева страна, термална слика на пасивните ладњаци 80+C, MOSFET-ите 80+C (и нагоре зависно од плоча) и тоа надвор од куќиште на testbench, во mini itx куќиште не ни сакам да размислувам какви би биле температурите, дополнително X570 е доста потопол чипсет споредено со претходниве. Најчесто одат со 4+2 дизајн за VRM/SoC, дури и при користење на премиум компоненти за изработка на овие секции потребно е добро ладење на истите (премиум моделите користат 30mm вентилатори на самата плоча за да ја изладат оваа секција).

Што се однесува до Intel процесорите можеби се поголеми потрошувачи со тековниот нанометарски процес, но VRM секцијата е поладна (секако зависно од компонентите кои се коистат).

Што се однесува до рамот во право си, јас ги гледам постариве модули кои се непродадени и барам подобри мемории печатени по RAM модуливе (*нема Sam. B-Die кај новиве модули.) :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,400
3,989
Добри предлози.

Предложената конфигурација од @gOJDO е супер, но за моите потреби е оверкил. Реков дека барам офис конфигурација (конф од горе може да вози јаки игри) а и пишав дека во план ми е посебна конфигурација која ќе биде за гејминг - Flight Simulator (со HOTAS) и некоја игра со возење со волан (која и да е најдобра во моментов).

За моите потреби и Dell-ов од 32000 ден ќе ми врши работа во наредниве пар години. Не дека него ќе го купам ама за мене 3х повеќе пари да дадам за нешто што исто ќе ми врши работа е расипништво. Можеби преентузијастички делови излистав во првиот пост, не знам.

Како и да е прво ќе инсталирам сè што ми треба на мојот NUC6CAYH со 120GB SSD / 8GB Ram и ќе видам како ќе работи. Ако ми брка работа ќе го одложам/баталам склопувањето на офис конфигурација.

Ако се решам за склапање на компјутер тоа ќе биде од почетокот на Ноември, најрано.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,400
3,989
Како изгледа конфигурацијава:

CPU: Amd Ryzen 3600
Cooler: Stock
Термална паста: MX-4
MB: Gigabyte X570 Gaming X
RAM: 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL SNIPER X F4-3200C16D-32GSXFB
SSD: Samsung 860 Pro 1TB
HDD: 2x2TB WD Black
GPU: Овде не знам што да ставам (предложете), би распалил некоја пуцачина на 1080p, не сум баш во тек со новиве наслови
PSU: Evga Supernova G3 550W
Case: NZXT H510i
Case fans: ќе видам понатака
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
X570 ти е вишак расфрлање пари
Зошто 860 evo, а не nvme ssd?
VGA: 1660
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Неоправдано скапо е pro, можеш да забршиш работа со samsung oem pm981, побрзо, поефтино и подеднакво доверливо
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
861
Таа плоча со тој процесор нема смисла, нвме ти е инвестиција за идно време
Јас би ја задржал таа плоча и би одел по советот на Гојдо за и7 3700х.
Не штеди сега, цените се сосема коректни на хардверот денес.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А што ќе добие со таа плоча во однос на 60% поефтина b450?
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
861
А што ќе добие со таа плоча во однос на 60% поефтина b450?
Подобра плоча, ако се одлучи за 8 јадрениот процесор. Дури х470 аорус ултра би била одличен избор за тој процесор.
Инаку за р5 3600 нема потреба да фрли толку пари за мб., и б450 би вршела работа идентично.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Солидна B450 брка работа и за 3700x, па и 3900x. X570 се неоправдано прескапи и во моментов и во блиска и средна иднина немаат што да понудат во однос на x470.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #25

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,400
3,989
Која плоча од триве редоследно да ја бркам?

1. Gigabyte B450 Aorus Pro
2. Gigabyte B450 Aorus Elite
3. Asrock B450 Steel legend?

Сите 3 се тука некаде со цените.

И која Gigabyte 1660 од Анхоч да ја земам?

Edit: Ќе идам на 3200мхз рам.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,548
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно