1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пц за архитект

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Fiend, 2 Септември 2019.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,791
  11,836
  23 Јануари 2008
  Манга
  Чоек да не спомне Intel. Одма му влагаш со AMD клизачи. Да не имаш купено акции во АМД или да не те плаќаат?

  Конфигурација: HP EliteDesk 800 SFF: i7 4790, 16GB DDR3-1600, ново SSD 250GB, нов HDD 1TB, 1050TI под гаранација, продадов пред една недела за 25000 денари на пријател од член на форумов. Ќе го користи архитект, конкретно баш како што опиша @AleksandarCaki

  Можеш за истите пари да ми скоцкаш Ryzen што е подеднакво брз?
   
  На Pane-G и GGTT1 им се допаѓа ова.
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,927
  2,277
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Идам вчера во Сет:
  ЈАС- дечки ми треба машина за перење и фрижидер марки не е битно само цената да одговара ...
  СЕТ - дечко зависи што сакаш
  ЈАС - Па да ме фати поефтино нормално
  СЕТ - Епа дечко ни стигнаа новите РАЈЗЕН 3 процесори, а да си земеш ти 3600ка ем ефтино ќе те фати ем подобри се од интел
  ЈАС - Фала многу чао пријатно
  Е тоа е нивото на кое се дискутира на форумов, се корнат коси, се слуша лелек .. од кал да е рајзен да е !!!
  п.с. А и башка Интел е мртва платформа :)
   
  На Fredy, toplel, TheMarshal и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,171
  721
  28 ноември 2015
  Машко
  Не немам али ги меркам од 3_4$ акција летото 2017 после рајзен launch, сега се 20-30$ тоа се пари за променување.
  Како што пишав немам ништо против интел, но кога една компанија како амд со буџет 10 пати помал од интел може да понуди компетентен продукт а интел со игра ++ со секоја генерација нова матична а никаков gain од 7700к, зашто да ги бодрам кога се за критика.
   
 4. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  305
  252
  1 Февруари 2017
  Машко
  A na intel kako se dvizat akciite?
   
 5. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  227
  173
  21 Мај 2017
  Може како не може.

  Kingston HyperX FURY Black 16GB 3200MHz DDR4 CL18 DIMM, 2Rx8, HX432C18FB/16
  Ram 16gb 3200 5400
  US $82.5 |AMD Ryzen 5 1600 Processor 3.2GHz Six Core Twelve Thread 65W R5 1600 CPU Socket AM4-in CPUs from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
  Ryzen 1600 4600 den
  DDCom компјутери"+SATAIII%2C+3D+NAND/pid/919925
  ssd 2000 den
  DDCom компјутери"-1TB-Toshiba-P300-SATA3-7200rpm-64MB/pid/928531
  hdd 2400
  MB MSI B450M PRO-M2 RYZEN DDR4-3466+ USB3.1 DVI/VGA/HDMI
  MBO 3900

  Rx копач 5000
  Напојување половно 2000
  25к

  Ова се нафрлани работи со малопродажни цени од прва што ги најдов, доколку се побара може и повеке value/цена да се добие.
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,171
  721
  28 ноември 2015
  Машко
  50-55 $
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,791
  11,836
  23 Јануари 2008
  Манга
  Тој процесор не ти се исптаќа у Макаронија. Имаш друг, малку поскап, $89, на тоа удри си 5% давачки за царина и нешто кусур за услуга, плус нема кулер. Значи од прилика 6300 денари за процесорот со кулер рачунај. Ти фали и куќиште, рачунај 2500 некое кое ќе ти брка работа за ова кое сакаш да го склопиш.

  И доаѓаме на 29500 денари. Ова е подобра конфигурација од таа мојата, но е околу 20% поскапа и нема лиценсиран Windows како мојата.

  Во секој случај не гледам причина за паѓање во трансови како Intel е прескап, како луѓево не биле у тек со технологијата и како AMD Ryzen OMG!WTF!COARZ@!#@!....
   
  Последна промена: 17 Септември 2019
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,171
  721
  28 ноември 2015
  Машко
  Царина на али експрес за процесор тешка работа
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  227
  173
  21 Мај 2017
  Да, не ги царинат, продавачите ги пишуваат по $5 - $10 и кај нас идат без проблем без царина.
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,171
  721
  28 ноември 2015
  Машко
  Ама сепак е поефтин од 9100f
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,791
  11,836
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не е, плус е половен и нема гаранција.
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,171
  721
  28 ноември 2015
  Машко
  Има една година гаранција си пишува на али.
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,791
  11,836
  23 Јануари 2008
  Манга
  во алибабија гаранција можеби, не овде и не 3 години. Колку е транспорт до алибабија?
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,171
  721
  28 ноември 2015
  Машко
  Гојдо имам чист пример тука наш форумџија со 1600 и е архитект и си работи топ.
  Има 1080ти врзано само за таа работа и нема никаков проблем.
  Не ја гледам поентата на препорака 9100ф наспроти 1600.
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,791
  11,836
  23 Јануари 2008
  Манга
  А кој препорача 9100F???
  Ти го спомна во твојот анти-Intel и про-AMD говор! Никој друг.
  1600 е топ процесор за парите, меѓутоа не постои од кога постои и човештвото. Постојат процесори и пред тој да постои и луѓето ги користеле за разни намени вклучително и архитектура. Така да пред да улеташ повторно со Ryzen 5 1600 у друг муабет помисли и на тоа дека некој имал компјутер пред Ryzen5 1600 да постои.
   
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,171
  721
  28 ноември 2015
  Машко
  Имал али haswell е од 2014 и денес да го купиш е 10к, ако имаш таков чипсет и тоа е најдоброто тогаш екстра супер, но ако си паметен ќе го продадеш и ќе си земеш рајзен
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,791
  11,836
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ако си глуп можеш и 200К да го купиш. Не шири дезинформации те молам, ги има за многу поефтино и на форумов и на пазар.
  i7 4790 4gen 1150 socket

  Еве, Ryzen 5 1600 за 350 евра:
  AMD Ryzen 5 1600 Desktop CPU - AM4 / Hex Core / 3.2 GHz /19MB / 65W | eBay

  И сеа шо праиме?
  Значи треба да си глуп да купиш Ryzen 5 1600. Така?

  И дај те молам цитирај го делот каде некој препроача да се купи Haswell или рече дека ќе купи!?
   
Слични теми
 1. cede11
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  704
Вчитување...

Сподели

Вчитување...