1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пц за архитект

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Fiend, 2 Септември 2019.

 1. Fiend

  Fiend
  Gaining Experience

  40
  70
  31 Јануари 2015
  Машко
  Не сум некој експерт за пц али со гуглање успеав да склопам нешто, би бил благодарен за совет и дали е ова во ред и сите делови се копматибилни?
  GPU 2060 6gb
  CPU i7 8700
  mobo h310m MSI
  PSU 750W deepcool 80+gold
  SSD samsung 860 evo 500 gb
  HDD 1 TB random
  RAM 16 GB kingston 3200 mhz. матичната поддржува до 2666mhz, али овој би бил ок така?
  И предлог за монитор до кај 10к како за почетник
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За каков вид на архитектура се работи?
  Дали ќе се користи за 3д рендерирање на простор?

  Напојувањето изгледа како оверкил, сосем доволно ќе му биде 600w напојување. Наместо 750w Deepcool, земи 550w EVGA SuperNova или друго поквалитетно.
   
  Psycore, Fiend и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  166
  195
  3 Јануари 2019
  Машко
  Лично, би идел со 2060 Super, наместо со стандардната 2060.

  Додека за процесор, можеби поисплатливо би ти било да идеш со Ryzen 3600.
   
  gOJDO, Pane-G и на Fiend им се допаѓа ова.
 4. Fiend

  Fiend
  Gaining Experience

  40
  70
  31 Јануари 2015
  Машко
  2д и 3д цртање и рендерирање во програмите Autocad, archicad, 3dsmax, lumion, allplan...
   
 5. Fiend

  Fiend
  Gaining Experience

  40
  70
  31 Јануари 2015
  Машко
  Најверојатно ќе земам ryzen 3600, подобар е за рендерирање, али тогаш би требало да сменам и матична и рам така? Предлог за какви, дека стварно не се разбирам за амд воопшто?
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,398
  12,534
  2 Август 2012
  Машко
  PSU ќе земеш добра марка од добра серија. Дечките тука ќе ти предложат
  HDD рандом не. HDD треба Western Digital
  Земи Seagate на пример и ќе го спомнуваш Flegma

  Не штеди на монитор! Ова е прво и осоновно правило. Особено за твојата професија

  И кажи буџет за да не нагаѓаме
   
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  166
  195
  3 Јануари 2019
  Машко
  B450 Tomahawk матична од Анхоч (или нешто друго што ќе ти препорачаат, не сум упатен за AMD процесорите премногу). Само гледај да е флешната или Ryzen 3000 ready.

  За рам можеш да тераш и со истиот.

  Парите што ќе ги заштедиш на процесор, вложи ги за монитор. Само прочитај ревјуа за овој на TFT Central ili Rtings. Овој модел ти е буџет варијанта.
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" BL2420PT Benq IPS Designer 2560x1440 QHD, VGA,DVI, HDMI, DP,USBx2,Speakers, Black

  Додека ако решиш, да дадеш повеќе пари за монитор, разгледај ги овие два модела:


  25 ичниот модел од овој монитор. Најверојатно можеш да го нарачаш во Анхоч.
  Anhoch PC Market Online - Monitor 27" Dell UP2716D UltraSharp PremierColor


  Ако пак решиш за 4К монитор овој модел:

  Anhoch PC Market Online - Monitor 27" Dell U2718Q UltraSharp IPS 4K 3840x2160 60Hz 16:9/5ms/VESA/HDMI/mDP/DP/5xUSB

  Јас го имам овој модел, се бавам со дизајн и фотографија и е доста добар за таа намена.

  Овие монитори не се баш добри за гејминг, ама ако ти е првенствено архитектура, не се замарај да биде добар за гејминг.
   
  Последна промена: 2 Септември 2019
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Кај мене во фамилија се работи професионално архитектура на обични i3-ки со обични графички како 1050Ti, 950, 16Gb RAM и SSD.

  За архитектура нема потреба од не знам каков процесор и не знам каква графичка. Во архитектура се рендаат статични 3Д модели, а за тоа не треба јак хардвер.

  Колку ти изнесува буџетот?
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,123
  571
  9 Мај 2012
  Машко
  Подобро оди на интел пошо од каде да знаеме дали АМД подржува некои работи какво што го имаат кај интел


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Кои работи му фалат на AMD?
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,123
  571
  9 Мај 2012
  Машко
  Првин види спецификациите на Интел и Рејзен па ќе видиш разликите околу supports


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ти сакам да ми објасниш.
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,772
  11,801
  23 Јануари 2008
  Манга
 14. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  59
  99
  30 Август 2018
  Машко
  Тоа се повеќе јадење гомна.
  Користам АМД со години и не му фалело ништо, буквално секоја апликација што работи на Интел работи и на АМД.
  Ова се повеќе фалш муабети и намерно го убедуваат човекот да не купи АМД.
  Зошто?
  Бидејќи моментално АМД гази на пазарот и има премногу тригеред Интел фанови.
   
  На StefAngel и CBB_6 им се допаѓа ова.
 15. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  606
  1,431
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Ха ха :)

  Шала на страна. За архитектура не треба брз процесор ако вадиш дневно по еден рендер. Во околина каде што истовремено црташ аутокад, имаш пуштено рендер на Vray, 10 таба на Хром, и треба да извадиш дента 10-15 ентериерни рендери, најмалку на медиум квалитет, фул ХД, јас препорачувам минимум и7 4790 или било кој сличен во перформанси на тој.
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа не е веќе само архитектура. 15 таба на хром? Рили? Тоа ти е веќе тежок мултитаскинг. У тој случај Рајзен 5 секако
   
 17. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  606
  1,431
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Па кога работиш архитектура не црташ само на еден фајл. Имаш 300 други раобти во позадина, инспирација, how-to, детали, итн итн. :)
   
  На gOJDO и Astro им се допаѓа ова.
 18. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  59
  99
  30 Август 2018
  Машко
  Не ми е јасно како од сите можни рајзен процесори на пазаров, ти му го избра баш i7-4790.
  Како што рече човекот му треба за рендер и архитектура каде што во случајот рајзен е многу подобар од интел.
  Како прво процесорот е стар веќе, како второ е 4 cores 8 threads, како трето незнам како тој процесор би му помогнал за Heavy Multitasking без губиток на перформанс.
  Олабавете малце со Интел, при толку избор на пазарот му препорачувате неколку генерации стар процесор кој е дупе во рендер/мултитаскинг во споредба со Рајзен.
   
  На itstheigyg и StefAngel им се допаѓа ова.
 19. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  606
  1,431
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Батка, јас му ги препорачав перформансите на тој процесор, ако убаво читаш пишува или било кој процесор сличен во перформанси на овој. Тоа значи и и5 8400 и соодветен Рајзен. Му го дадов како споредба дека го користам процесоров на работа, и брка работа за буквално се што треба да сработи еден архитект.

  Поздрав.
   
  На gOJDO и Astro им се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па може човекот има искуство со баш тој процесор и архитектура, одговорот му е баш на место. Многу поквалитетен одговор добиваш од човек што работи баш на таа проблематика и има искуство со стар процесор, отколку што ќе добиеш од човек со искуство со најновите Рајзени а што нема искуство со архитектура ;);)

  и зенски со сиски! :oh::oh:
   
  Последна промена: 16 Септември 2019
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 21. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,168
  716
  28 ноември 2015
  Машко
  Core i7 4790 (8M Cache, up to 4.00 GHz) 10k
  Ryzen 5 2600 Anhoch PC Market Online - CPU AMD Ryzen 5 2600 Six-Core 3.4GHz AM4 BOX w/Wraith Stealth Cooler 8600
  Интел или се преценува или луѓево не се во тек со технологијата.
   
  На Serko му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  59
  99
  30 Август 2018
  Машко
  Фала за коментаров, заборавив ова да го напоменам.
  Зошто некој би купил процесор од 2014 што е и послаб и поскап за разлика од процесор кој е нов, многу подобар и покомпатибилен за работата која ја работи @Fiend .
   
 23. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,123
  571
  9 Мај 2012
  Машко
  Така ли? Ок ,си знаеш


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 24. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  358
  159
  20 Април 2008
  Машко
  се извинувам што се мешам у кавгата, ама докажување на нешто без аргументи е без веза, најпросто кажано...
  имено јас сум фан на Intel ама морам да кажам дека да не беа AMD сиве овие години и Intel ќе стоеше у место и тоа повеќе време...
  Имено низ годиниве повремено на сцена настапува AMD чисто ради бланс у универзум, а и мотивација на Intel...
  Сеуште имам Phenom дома кој одчично си ја врши работата и после 10 години...
  Моментално не знам какви се перформансите на Ryzen
  ама не се сомневам дека се далеку пред Intel како што повеќето со интегритет кажуваат на форумов...
  Приказнава е: Nike немаат поима, Adidas први почнаа...
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 25. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  606
  1,431
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Ако јас би купувал на ново во овој момент стрикно за рендер, секако дека би земал Рајзен. Мојата потреба да го спомнам Интел во однос на перформанси беше само поради тоа што го користам тој процесор за работа во моментов и брка работа без проблем. Процесоров во случајов како бренд е небитен- битни се неговите перформанси во однос на работата која треба да ја врши. Дали тоа денес ке биде 4 јадрен, 6, 10, 12 е мање-више битно. Е сега поентата на Серко изгледа му е да се докажува како јас сум фенбој на Интел и ги мразам од дното на душата АМД што во моментов просто кажано газат во таа сфера. :)
   
  toplel, Astro и на gOJDO им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. cede11
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  704
Вчитување...

Сподели

Вчитување...