1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PC за 3Д софтвер?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Dorian, 8 Јуни 2010.

 1. Dorian

  Dorian
  Intern

  27
  3
  8 Јуни 2010
  Здраво.

  Веќе некое време се бавам со 3Д визуелизација(3Ds Max, PS итн), па сега на работа ќе ми купуваат ново PC, а ме советуваат да прибирам да не идам само да купам од продавница што и јас сметам дека е правилно, па да прашам за совет од поискусните тука што можам јас најдобро да земам за буџет од околу 600-700 евра, со се монитор?
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Жал ми е ама буџетот е тесен за конфигурација која ќе овозможи комотно работење во тие апликации, барем доколку го земеме во предвид времето во кое живееме. Па уште и мониторот ако влезе во таа цена е (извини) смешно.

  Ако може да ти обезбедат уште толку ќе те опремат многу подобро но и поадекватно според мене.

  Ако не може тогаш ќе мора да се ограничиш на мид рејнџ конфигурација со така да речам за таа намена чкарт монитор. А во тој случај купи оптимум ама не барај од компјутерот многу односно сметај дека тоа што ќе го земеш за тие пари ќе те мачи поприлично ако сериозно се зафатиш за 3Дс Макс.
   
 3. Dorian

  Dorian
  Intern

  27
  3
  8 Јуни 2010
  Фала на одговор.

  Јас би бил задоволен и со најевтиниот 22" монитор. Не ми е толку битен во моментот.
  Али не верувам дека е до толку мал буџетот. Јас ипак барам најдоброто за тие пари што може да се понуди. Нормално од 1200 евра ПЦ е боље, али за 3000 евра е уште подобро нели?

  Ако се најде некој да може да ми помогне би бил благодарен.
   
 4. Lazarus

  Lazarus
  Intern

  114
  34
  10 ноември 2009
  Машко
  Знам луѓе кои заработуваат добро од 3д визуелизација, а работат со мид рејнџ конфигурации и комерцијални гејминг графички карти(Пр.ати хд4850 растура во вјупорт на 3дс макс).
  Dorian ми е пријател и го упатив на форумов бидејќи сум сигурен дека ќе добие добри предлози од вас. Дајте му предлог како што обично тоа го правите за други членови кои бараат ПЦ за до кај 700евра. Не форсирајте на графичка(хд5750,5770 максимум.).Брз диск од типот на WD 640Gb Caviar Black(слушам добри работи за тој диск, а како капацитет му е сосем доволен) итн. Направете му една АМД и една Интел платформа.Јас не знам кои се најсоодветни компоненти така да само ќе тропам.
  Поздрав.
   
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако е 700 евра буџетот, да одбиеме 130 евра за 22 инчен монитор, остануваат 570 евра. Со тие пари може да се земе:

  MB MSI 785GM sAM3 AMD785G+SB710 = 4.037 денари - ТДК
  CPU AMD Phenom II X4 Quad-Core 925 AM3 BOX = 8.200 денари - Анхоч
  RAM 4GB DDR3 1333MHz = 6.000 денари - Анхоч
  HDD WD BLACK 640GB 32MB = 3.760 денари - Мебиус
  VGA HD5750 1GB GDDR5 = 7.770 денари - Мебиус
  PSU CHEIFTEC 500W RP = 3.460 денари - Мебиус
  Куќиште кинеско по избор = 1.500 денари - било кој дуќан

  Вкупно = 34.727 денари или 570 евра.

  + 22 инчен монитор (LG, Samsung, Asus) = 130 евра.

  Комплет 700 евра.
   
  1 person likes this.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Ете згодна конфигурација штом е таква работата. А во иднина, здравје нели, се ќе биде.
   
 7. Dorian

  Dorian
  Intern

  27
  3
  8 Јуни 2010
  Фала Lazarus.

  Moже и јас требаше да појаснам со што точно се бавам.
  Работам 3д визуелизација. Значи не се бафтам со анимации, и 20 милиони полигони сцени,
  Моменталната конфигурација што ја имам е CoreDuo E5200, 4Gb RAM, Nvidia 9400GT 1GB, 320 HDD. Monitor Acer 22".
   
 8. Dorian

  Dorian
  Intern

  27
  3
  8 Јуни 2010
  Фала многу што се помачивте, ќе пишам што точно сум земал за отприлика недела дена. Може ќе извлечам некое евро плус:D
   
Слични теми
 1. Angel

  Софтвер

  Angel, 17 Јуни 2007, Во форумот: Mac OS
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  2,117
 2. Sampion
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,486
 3. Grid
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,712
 4. alumen :)
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,167
 5. vladence
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  561
Вчитување...

Сподели

Вчитување...