• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PC vs Mac + Сликички .)

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,220
16,748
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows


Зарем не те мрзи и нервира куќиштето од компјутерот стално да го отвараш да го дуваш од прашина па милион кабли позади да ти се одмили да ги местиш па после цел простор окупиран од нив!?Потоа оние кујлери кога почнат да бучат земат и те нервираат итн?
Да, тоа во принцип ги нервира сите, вклучувајќи ги и оние кои имаат компјутери со лепенка со јаболко на тенекето.

И Coolermaster се добри али после одреден број на часови почнуваат да ги покажат знаците на стареење.
И Велес е далеко ако тргнеш пеш...Ништо не е вечно, па дури ни кулерите на КулерМастер.

Додека кај Мекот е куќиште во монитор зафаќа многу малку место
А куќиштето на PC зафаќа многу многу место? :LOL:

За разлика од Mac, каде немаш избор, кај PC кој не е Mac можеш да си избереш какво што сакаш куќиште. А постојат куќишта кои се неколку класи поквалитетни од оние на Mac и кои имаат делку подобар естетски изглед за секаков вкус на купувачите.

речиси не го забележуваш дека е вклучен
:ermm:Ај објасни што сакаше да кажеш со ова.

а мониторот е од течен кристал кој не зрачи и видот ќе си го спасиш од ослабување.
Стварно? Леле...а замисли денес 95% од мониторите кои се прозиведуваат во светот се LCD.

Мекот е во повише погледи подобар од стандарден ПЦ.

Овој бисер го освои првото место:LOL:

Ај ќе ти повторувам повеќе пати, со надеж дека можеби ќе сватиш:

Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ........

Тоа што го немаат останатите стандардни ПЦ-а, а го има мекот е оваа лепенка:


За исти пари се склопува ПЦ(без таа лепенката) кој е подобар од ПЦ(со таа лепенката) во многу погледи:
1) перформанси
2) квалитет на делови
3) естетски изглед
4) компатибилност со сегашен и иден хардвер

Нешто што највише ми се допаѓа е тоа што кога се работи со големи фајлови пример Фотошоп или слично на Мек нема проблеми и веднаш отвара а на Виндоуз со QuadCore целиот компјутер се изблокира и се појавуваше Send Error report и слично.
Па па па па па....шо бисери се пролеа од тастатурата на filipvselena....:LOL::LOL::LOL:Секоја чест, ме изнасмеа.

И тоа не е "заслепена убавина" туку е уметност на креација и врвно инжинерство кои составија машина согласно со модерната идеологија и сваќања.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
LOOOOOOOOOOOOOLZ... omg..

gOJDO, you crazy, crazy man.. :))

бтњ, Извор до темата? Бидејќи не ја следев дискусијава..
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Е гојдо гојдо, свака ти част што не те мрзи да одвоиш време вака сликовито да објасниш некој работи.
Значи сега ако се праат дека не сваќаат, најверојатно ќе тераат само инает.
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Сега остана уште и filipvselena да го возвати ударот и да се посмејме уште малце, BTW gOJDO е во право.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78


Да, тоа во принцип ги нервира сите, вклучувајќи ги и оние кои имаат компјутери со лепенка со јаболко на тенекето.

И Велес е далеко ако тргнеш пеш...Ништо не е вечно, па дури ни кулерите на КулерМастер.

А куќиштето на PC зафаќа многу многу место? :LOL:

За разлика од Mac, каде немаш избор, кај PC кој не е Mac можеш да си избереш какво што сакаш куќиште. А постојат куќишта кои се неколку класи поквалитетни од оние на Mac и кои имаат делку подобар естетски изглед за секаков вкус на купувачите.

:ermm:Ај објасни што сакаше да кажеш со ова.

Стварно? Леле...а замисли денес 95% од мониторите кои се прозиведуваат во светот се LCD.


Овој бисер го освои првото место:LOL:

Ај ќе ти повторувам повеќе пати, со надеж дека можеби ќе сватиш:

Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ........

Тоа што го немаат останатите стандардни ПЦ-а, а го има мекот е оваа лепенка:


За исти пари се склопува ПЦ(без таа лепенката) кој е подобар од ПЦ(со таа лепенката) во многу погледи:
1) перформанси
2) квалитет на делови
3) естетски изглед
4) компатибилност со сегашен и иден хардвер


Oh Realy?Man you are realy funny:)):))How clever you are, my dear! You never mean a single word you say.:)) Ах бре македонче ништо не сваќаш:LOL::LOL:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Oh Realy?Man you are realy funny:)):))How clever you are, my dear! You never mean a single word you say.:)) Ах бре македонче ништо не сваќаш:LOL::LOL:
Што требеше да значи ова? :zbunet3:
Одбрана ?

Човечки е да се греши. Но и човечки е да се признае.
Далеку подобро е некогаш да се признае незнаењето, од колку да се брани со мудрост.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@gOJDO еве пореална слика од она што ти го кажуваш.Велиш дека големината на куќиштето не е голема а?Ај кажете ми што е попријатно дали ПЦ или Imac?


Мислам дека сликата многу кажува Imac го заменува гломазниот персонален компјутер со метри и метри долги каблови кои само знаат да нервират и да предизвикуваат невољи честопати.
Исто така што се однесува до работниот режим кај Imac самиот компјутер е направен со посебна аеродинамика која му овозможува струењето на воздухот да поминува природно низ целиот компјутер а исто така и вградените кујлери во него се на висок стандард со големи перформанси кои не предизвикуваат бучене,вибрации,шумови и слично како кај останатите обични компјутери.
Xмм каде прочита дека 95% од светот произведува LCD монитори??Оваа информаци ми се чини помалку луда да беше така барем половина од Македонија ќе имаше LCD монитори по дисконтни компјутери и сите ќе купуваа 20 инча:))Многу луѓе прават грешка.Кога купат монитор некор рамен како плазма тенок не се ни свесни што всушност купиле.Мислам дека е LCD а тоа е всушност некој со TFT екран а таа разлика на сликата во смисла на квалитет се гледа од Месечината па така внимавај како ги представуваш фактите LCD и ТFT(По изглед се слични)ама останатото е се различно.
Мекот е во повише погледи подобар од стандарден ПЦ???
Не би рекол иако ги применија процесорите на интел и други модификации сепак Леопардот и нивните програми(софтвери)неможат да се инсталираат на обичен компјутер така да таа бајачка е далеку од остварување.Mac is not a pc:cool:Можам уште многу да пишувам ама нема потреба.gOJDO ова ти што го пишуваш е многу смешно и самиот се брукаш самиот на себе треба да се насмееш бидејќи на мене ништо не ми наруши,туку самиот на себе си стави бариера и покажа колку имаш кратки видувања за различните видови на компјутери.Се гледа дека спаѓаш во групата на I love Windows како и многумина и мислат дека со Виндоузот и ПЦ светот се врти.Бидете реални и проценете а не да пишувате глупости и различни драми кој некој режисер да ги чита веднаш ќе направи филм
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Што требеше да значи ова? :zbunet3:
Одбрана ?

Човечки е да се греши. Но и човечки е да се признае.
Далеку подобро е некогаш да се признае незнаењето, од колку да се брани со мудрост.
fuUuUzZzZy од што да се бранам?Јас не изигравам Мерлин и не користам мудрост да надминам некој користам факти
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
@filipvselena

Па нормално дека сликата ке изгледа таква кога на ПЦ-то се додадени безброј други уреди: камера, читач на картички, допуна на монитор и којзнае уште што не. :))
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Само постирам сликички, немам никакво искуство со Mac.

 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@filipvselena

Па нормално дека сликата ке изгледа таква кога на ПЦ-то се додадени безброј други уреди: камера, читач на картички, допуна на монитор и којзнае уште што не. :))
Ако мислиш на веб камера imac си има вградена:)А и со другите периферни уреди сепак е по прегледно него обичен пц
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Еве уште една забавна споредба на PC и Mac .. [ame]http://www.youtube.com/watch?v=ZW7D5XOQ9k0[/ame]

не дека е некој посебен аргумент, но забавна е
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Многу луѓе прават грешка.Кога купат монитор некор рамен како плазма тенок не се ни свесни што всушност купиле.Мислам дека е LCD а тоа е всушност некој со TFT екран а таа разлика на сликата во смисла на квалитет се гледа од Месечината па така внимавај како ги представуваш фактите LCD и ТFT(По изглед се слични)ама останатото е се различно.
Мекот е во повише погледи подобар од стандарден ПЦ???

модификации сепак Леопардот и нивните програми(софтвери)неможат да се инсталираат на обичен компјутер така да таа бајачка е далеку од остварување.

многу си сигурен :)

http://kennot.blogspot.com/2008/05/mac-os-x-on-pc.html

http://lifehacker.com/software/hack-attack/build-a-hackintosh-mac-for-under-800-321913.php

http://lifehacker.com/348653/install-os-x-on-your-hackintosh-pc-no-hacking-required
 
@gOJDO еве пореална слика од она што ти го кажуваш.Велиш дека големината на куќиштето не е голема а?Ај кажете ми што е попријатно дали ПЦ или Imac?


Мислам дека сликата многу кажува Imac го заменува гломазниот персонален компјутер со метри и метри долги каблови кои само знаат да нервират и да предизвикуваат невољи честопати.
Исто така што се однесува до работниот режим кај Imac самиот компјутер е направен со посебна аеродинамика која му овозможува струењето на воздухот да поминува природно низ целиот компјутер а исто така и вградените кујлери во него се на висок стандард со големи перформанси кои не предизвикуваат бучене,вибрации,шумови и слично како кај останатите обични компјутери.
Xмм каде прочита дека 95% од светот произведува LCD монитори??Оваа информаци ми се чини помалку луда да беше така барем половина од Македонија ќе имаше LCD монитори по дисконтни компјутери и сите ќе купуваа 20 инча:))Многу луѓе прават грешка.Кога купат монитор некор рамен како плазма тенок не се ни свесни што всушност купиле.Мислам дека е LCD а тоа е всушност некој со TFT екран а таа разлика на сликата во смисла на квалитет се гледа од Месечината па така внимавај како ги представуваш фактите LCD и ТFT(По изглед се слични)ама останатото е се различно.
Мекот е во повише погледи подобар од стандарден ПЦ???
Не би рекол иако ги применија процесорите на интел и други модификации сепак Леопардот и нивните програми(софтвери)неможат да се инсталираат на обичен компјутер така да таа бајачка е далеку од остварување.Mac is not a pc:cool:Можам уште многу да пишувам ама нема потреба.gOJDO ова ти што го пишуваш е многу смешно и самиот се брукаш самиот на себе треба да се насмееш бидејќи на мене ништо не ми наруши,туку самиот на себе си стави бариера и покажа колку имаш кратки видувања за различните видови на компјутери.Се гледа дека спаѓаш во групата на I love Windows како и многумина и мислат дека со Виндоузот и ПЦ светот се врти.Бидете реални и проценете а не да пишувате глупости и различни драми кој некој режисер да ги чита веднаш ќе направи филм
Ај за каблите и просторот, тоа е дискутабилно. ама све што напиша после тоа е ЧИСТА ДЕБЕЛА ГЛУПОСТ. Дечко ти знаеш ли уопште што е LCD а што е TFT? Друго, гОЈДО е во право, и точка! Трето, ајде важи бе бидеме реални. Колку луѓе во светот користат Мекови? 3%? 5%? А? А???
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
901
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
LCD и ТFT(По изглед се слични)ама останатото е се различно.
:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:

http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_crystal_display
http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD

дај прочитај малку на нет пред да се буниш

Прво и основно apple i IBM уште на времето кога дошла идејата за ПЦ, седнале со уште неколку фирми и се договарале шо да прават. IBM рекле да биде ПЦ (кај што секој ке може да го склопи својот ком по своја желба) со што и ке дојде до брз развој на ком индустријата, а батките од apple сакаа да го направат тоа скроз контролирачки, т.е. да не бират корисниците туку да им дадат они неколку опции pre-made и да бират лугето, со што аpple ке имаат целосна контрола на ком индустријата. Тука дошло до недоразбирање мегу овие и секој си тргнал по свој пат.

Што значи како што кажа гојдо mac e PC, единствената разлика е што mac-от ти го склопува аpple и ти става налепница со полаизедено јаболко, а ПЦ-то сам ке си го склопиш со што ти душа сака.

тоа полуизеденото јаболко не му дава на копјутерот магични моќи што го прави појак, туку ја става идејата на супериорности и елитизам кој маркетингот на аpple успешно ја пикнала во твојата глава.

start using common sense, it helps.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Знам дека има хакнати верзии за Мек и дека може да работи како така и јас имам пробано али сепак на тој Мек на пц секогаш нешто ќе му фали во некој поглед.Се додека Apple не го објави за персонален компјутер офицјално Мек нема за пц
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
За мене лично двата компјутери се елегантни. Важно е да имаш опции...тоа е тоа. На пример Dell XPS VS iMac - iMac има подобра графичка - а цената е горе долу иста, така да се знае што ќе одбереш. Ако фрлаш веќе $2000 американци треба да знаеш што сакаш. Ако сакаш тотална моќ и уради-сам тогаш ќе одиш ПЦ(склопи сам), меѓутоа ако не сакаш да се малтретираш и важен ти е стил/естетика/'престиж' тогаш фурај се на mac.


Enter Apple's iMac, the king of the all-in-one market, not because it's perfect, but because it is the target everyone else seems to aim at. The resurgence in all-in-one PCs is due largely to the success of Apple's iMac, but many seem to forget that the iMac is so successful because there is no other way to get a decent Mac desktop without spending a lot more money on the Mac Pro.
http://anandtech.com/systems/showdoc.aspx?i=3446&p=5
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,286
28,589
kalco.ru
Ај сеа да ја видимие контра репликата на гојдо на сите овие слики и постови:))
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
@filipvselena

Druze glej go toa kako monopol i pazar.
Mac ti e monopol kade sto nemas pravo na izbor(imas limitiran izbor i od tocno odreden proizvoditel) a so PC imas izbor kolku ti dusa saka. Pa taka da i toa so kablite ne ti drzi voda posto se moze ubavo da se sredi i da ne se primetuva.
Kazi mi koja lista na ishrana e podobra vo vojska(imas pravo na raznovidna hrana ama po nivni izbor i prasanje e dali ti toa go jades) ili doma (koga jades sto sakas, kolku sakas i koga sakas)?

PC E PC ..... made by the customer for the costumer.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Стварно многу бисери се посеаја во оваа тема. Еве мое мислење. Ги респектирав Ејпл се додека не преминаа на Интелова платформа оти пред тоа ја нарекуваа својата Power PC најдобрата платформа во светот а штом преминаа на интел значи.... немат веза што зборуваат.

Еве еден цитат што ми падна во очи.


Знам дека има хакнати верзии за Мек и дека може да работи како така и јас имам пробано али сепак на тој Мек на пц секогаш нешто ќе му фали во некој поглед.Се додека Apple не го објави за персонален компјутер офицјално Мек нема за пц
Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ...Мекот е стандарден ПЦ........
Треба ли уште да се повторува? МЕК е ПЦ ! МЕК е ПЦ! Работи на интел процесор, иста архитектура како секој нормален компјутер што го имате во куќа.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,672
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно