1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PC не се уклучува ни со ново напојување

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од intromkd, 25 Јуни 2011.

 1. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  Не се уклучуваше, воопшто. Не ни почнуваа да вртат кулерите, ни на напојувањето, ни на процесорот. Претпоставив дека е до напојувањето, па купив ново. Го поврзав новото напојување, и пак не сака да се уклучи. Кога ќе го стиснам POWER копчето, кулерот се сецнува (ко да сака да почне да врти), али одма престанува.

  P.S. Диодата на матичната не свети.

  Како да бидам сигурен дека е до матичната, за да не купувам нова за џабе, нели?

  Поздрав.
   
  На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Дали си мењал нешто на компјутерот во скоро време, процесор? кулер за него? термална паста си нанесувал можеби?
   
  1 person likes this.
 3. goaty

  goaty
  Gaining Experience

  363
  189
  5 Февруари 2010
  Најсигурно, сервис, или да ги пробуваш сите делови одделно на друга машина.

  Според тоа што го опишуваш, најверојатно е матичната.
   
  1 person likes this.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Никако не може да бидеш сигурен се додека не го однесеш на сервис.

  Освен плоча може да е појдена и друга компонента (процесор, рам итн.) па така најдобро решение е сервис и тоа можеби кај тие што ти го продале напојувањето за да пробаш компензација во цената.
   
  1 person likes this.
 5. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  Го поврзав новото напојување на друг компјутер, работи како ново.
  Ги пробав CPU, HDD, RAM на друга машина, и тие си работат беспрекорно. Значи до матичната е.
  @psyside не сум менувал ништо, дури ни USB неам ставено во него последниве 3-4 дена.

  Не знам како, ниту кога цркнала матичната. Се си беше во ред, кога утрово, не сака да се уклучи. Но. тоа е што е. Технологија, релативност.

  Сепак, фала на помошта, момци.
   
  На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Толку ни е стабилна струјава во земјава па има зошто да се чудиш. Многу пати сме мереле и испаѓа 231, 229... Најпаметно ке ти биде да си земеш продужен кабел со осигурувач на него...
   
 7. goaty

  goaty
  Gaining Experience

  363
  189
  5 Февруари 2010
  Ја би земал регулатор на напон. Мојов што го имам (APC) е дополнително и surge protector.
   
 8. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  До толку мислам дека не мора освен ако не е слаба струјата ептен. Од мојата куќа има 10-15 метри каде што поминува далновод кој иде за солун..... Кај мене струјата е одлична а кај комшијата што му поминува точно врз куќата струјата му е тапа. нон стоп му горат некои уреди...
   
 9. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Види, провери го копчето за палење да не се расипало. :) Направи краток спој на пиновите на матичната таму каде што е поврзано копчето. Ако пак не се уклучува компјутерот, тогаш матичната ти е со сигурност отидена.
   
 10. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  Малку подетално околу спојот ако може...
   
 11. Problemo

  Problemo
  Intern

  212
  7
  21 Мај 2011
 12. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко

  Таму на матичната каде што ги влучуваш работите од frontpanel ( обично се наоѓаат доле, десно на матичната ). Земи штрафцигер и таму каде што го вклучуваш кабелот за копчето за палење допри ги двете железца. Ваљда свати :) ако треба ке ставам слика утре.
   
  1 person likes this.
 13. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  Аха, таман работа да не сфатив, електротехничар сум :) Само мислев поопширно да ми објасниш за да не напраам некоја фрка :) Ај, уште тоа ми остана да пробам :D

  EDIT: Ништо, не сака да чуе за уклучување :D Нова матична it is.

  Фала на помошта, советите.

  Тоа беше првото нешто што го направив, тогаш не помислував дека НАПОЈУВАЊЕТО може да е рикнато, не па матичната. Но, еве сме сега. :) Поздрав
   
 14. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко
  А за каква матична се работи? Ако можеш убаво и детално сликај ја за да видаме дали има некои оштетувања. ( Подувани кондензатори и сл. , ама чим си електротехничар можеш и сам да видеш :)) )
   
 15. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  DDR2 @ 800MHz, Socket 775, 1333 FSB. Немаше ништо оштетено (јас не забележав ништо).
  New motherboard solved the problem!

  Фала на поддршка момци, поздрав.
   
 16. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  и сега старото или новото напајање ќе го продаваш ли? што напајање зема и од каде?
   
 17. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Каква врска има далноводот со струјата во целава приказна? :isplashen:
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  :LOL::LOL:
   
 19. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  па може наколче мислел дека над куќата на intromkd поминува далновод :) и затоа му се сјебала матичната:p
   
 20. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  Нели има некои зрачења под далноводите кај што поминуваат? Знам по телевизија сум гледал многу емисии кајшто луѓе што живеат под далновод имаат големи здравствени проблеми а и растенијата не фиреат, се сушат итн.
   
 21. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  Да, го продавам старото... DELUX ATX-450W... Цена 400 денари.
   
 22. Soft

  Soft
  Баниран/a

  243
  27
  21 Јули 2011
  A ja prodavas rasipanata ploca?
  Ako ne ti treba bi ja zemal za 150 denari.
   
 23. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  Ќе ти ја шитнам, и неа и процесорот ако сакаш - Intel Celeron D347 SL9KN (512K Cache, 3.06 GHz, 533 MHz FSB)

  Матичната 150 ден
  Процесорот 800 den


  одговара?
   
  На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...