• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PC не појавува никакви знаци при POST

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Donesea mi eden postar PC da go vidam so e rabotata so nego.Rabote se za po kukisteto mozam da kazam za Pentium III ne znam so hardver ima u nego.Problemo e pri uklucuvanjeto na PC znaci na ekrano nisto nema ekrano e crn zta e sijalickata kako u StandBy koa e kompjuter,ali svete na kukisteto sijalickata za napojuvanjeto, ventilatoro duva na napojuvanjeto ali nema nikakov zvuk pri POST ni onaj edinecnio so oznacuva deka POST pominal dobro ni svetnuva Floppy ni tastaturata.
So moze da e rabotata samio POST li e defekt t.e. BIOS som nema nikakov zvuk a.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Врти ли вентилаторот од кулерот на процесорот? Некои знаци на живот на плочата?
Ја провери ли батеријата дали е ОК?
Имав таква заебанција...вклучи, вентилаторот не мрда, ништо...Друго напојување...пак ништо....смени батерија - пали како мина...ЈБГ!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Aj bas ke proveram
oti ne go otvori unatre da vidam so kako mrzese me
pisa cisto onaka da vidam nekoj konkreten predlog kako tvojo
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова прво паѓа на памет онака на невидено...а кога го зема од кај нив, работеше, или го зема покојно?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Bog da go proste i tamu ne mrdase.:LOL:
Ne ke treba so vikas da se otvore da vidam unatre dali duva kuler dali CMOS baterijata e u red pa ke pisam.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,253
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Прво пробај со друго(исправно) напојување. Ако пак не пушта никаков звук ПЦ Спеакер-от, тогаш отидена е матичната плоча.
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Прво пробај со друго(исправно) напојување. Ако пак не пушта никаков звук ПЦ Спеакер-от, тогаш отидена е матичната плоча.
Не го обесхрабрувај одма човекот :rolleyes: Ајде прво види ако имаш смени батерија а ако неќе пак смени напојување, ако пак тоа неќе.. Ќе мораш да прејдеш на откривање на проблемот со промена на матична, процесор.. па така отфрли ги работите што со сигурност работат како можни кварови..

BTW А на мониторот кога ќе го вклучиш да не се појавува нешто ???
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,253
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако е батеријата проблем, плочата ќе му заборава сетинзи, но ќе има слика. Ако е било која друга компонента(видео, рам, процесор), плочата ќе пушта специфични звуци според тоа што е проблем. По тие звуци можеш да утврдиш која е проблематичната компонента. Но ако не пушта никаков звук, тогаш плочата е мртва.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,253
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
M

Mr.Alien

Гостин
Ако е батеријата проблем, плочата ќе му заборава сетинзи, но ќе има слика. Ако е било која друга компонента(видео, рам, процесор), плочата ќе пушта специфични звуци според тоа што е проблем. По тие звуци можеш да утврдиш која е проблематичната компонента. Но ако не пушта никаков звук, тогаш плочата е мртва.
Sorry, но со целосно празна батерија плочата ќе бутира? Не сум сосема сигурен во тоа?!?
Ослабена батерија ќе предизвикува "заборавање", со тоа потполно се сложувам...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,253
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Sorry, но со целосно празна батерија плочата ќе бутира? Не сум сосема сигурен во тоа...
1) Ќе се појави POST екранот и ќе јави грешка. Исто ко рачно да си ја извадил батеријата и да си ја вратил назад. И тогаш плочата ги има сите информации забораено, но го дава POST екранот.
2) Целосно батеријата може да се испразни само ако ја остави две-три години не закачена на напон.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па видиш, моето искуство предмалку наведено говори поинаку. Во прашање беше Pentium 2, кој фаќал прашина скоро цела година, па решиле да го поклонат и исчистат ѓубре од дома.
Е сега која плоча беше...не ми текнува. Изгледа од оние скапаницине Xcell со SiS чипсети, ако ги памтиш оние ознаки нешто како LMR и цифра...ај, кој ќе гугла сега...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,253
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Дури и да е умрена(да не тече стурја низ неа) батеријата, плочата мора да си појави POST. Секоја матична плоча има свои BIOS defaults со кои го појавува POST екранот без разлика на тоа дали има или нема батерија или дали е полна, празна или дава малку или многу различен напон од 3.3V.

Рикната(скроз) батерија до сега немам сретнатно на АТX матична плоча. На AT плочи, сум среќавал и тоа е затоа што AT не се под напон, односно батеријата не се полни кога е исклучен компјутерот(кај ATX матичната е цело време под напон и батеријата се полни дури и кога е исклучен компјутерот).
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Зашто мислиш дека е RАМ?
Pa kaj drugar mi se desavase istoto. Nemase nikakvi znaci na POST, nikakva slika, ne titkase, a ventilatorite rabotea. Mislevme deka e do maticnata poso go overklokuvase, a potoa mislevme deka e do grafickata. Resetiravme BIOS nekolku pati ama povtorno nisto ne se desavase. I na kraj da ti crknal RAM-ot poso go stavil na Fast i mu crknal.:zbunet3:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,253
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ako e ram i e ispravna maticnata ploca, kje sviri po tri kratki beep-ovi vo serija.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Ne bese slucaj i kaj nas toa, a mozebi mu bese isklucen od maticnata PC-speakerot sto e na kukisteto. Kako i da e mozebi i kaj nego e isklucen zvucnikot pa da go ima istiot problem. No sepak dodeka on ne ni kaze so napravil so dadenite predlozi, moze samo da nagoduvame!
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
А дали кај Intel Pentium батеријата се полни како кај ATX?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,253
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А дали кај Intel Pentium батеријата се полни како кај ATX?
Кај AT не се полни батеријата, само кај ATX се полни.
Од последната генерација на матични плочи за Pentium имаше и некои ATX. На времето имав една (најдобра Pentium плоча која сум ја сретнал) Soyo ATX со Intel TX440 Pro chipset и SDRAM.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
Абе сигурен сум дека рамот е проблемот. На таа скапаница пентиум 2 шо ми ја донесоа рамот и беше рикнат. Вентилаторите работеа, се работеше нормално, но никаква слика на монитор. Ниту POST ниту нишо. После кога сменивме рам се упали како тенковска граната. Па после пробавме заедно со двата рамови, не се палеше, на звучникот беше скината едната жичка, па не знам дали свиреше или не, но во овој случај проблемот веднаш беше остранет. Не знам каде ми е рамот да го проверам дали работи затоа што некои работи не пробав на него, но ќе го најдам скоро и ќе го тестирам. Прво пробај со некој исправен рам и ако работи, супер!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сосема сум ја изумил темава, па сега се присеќам. Батеријата на матичните плочи НЕ СЕ ПОЛНИ. Ниту кај AT ниту кај АТХ. Самите батерии си имаат век на траење (7-10 години) и толку.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,543
Мислења
859,055
Членови
29,942
Најнов член
taurusmk
На врв Дно