• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ПЦ глувчиња

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1.677
3.074
Gaston's setup  
Audio
AR
Многу пари другарче. Мада читам имал една голема предност. Се движел телепатски, ни раче да мрда ни прсте да клика!
Да речеше:
 • лоша батерија и покрај жртвувано осветлување на скролот,
 • синапс сака онлајн многу да иде,
 • синапс не памти/заборава профили,
 • шкрипи пластиката,
 • сингле клик праи двоклик,
итн... ќе се сложев и поткрепев.

Пари - скап е, ама тоа не го прави отпад.

А за телепатија, или ваљда сакаш да кажеш дека и кога не го движиш се дешаваат рандом ствари не сум чул.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.065
6.013
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
За што конкретно ти треба толку прецизност па Mouse Speed неможе да ти заврши работа ? Еве да земеме најдобрите FPS гејмери користат 400-600 DPI, ако на нив не им е толку прецизен зошто не стават на 16.000 DPS како што некои мауси се рекламираат?

Лична преференца е колку брзо сакаш да отидеш од еден до друг монитор. Јас сакам маусот да ми е спор и никогаш до сега не сум имал потреба да стигнам од еден крај на еден монитор до друг за брзо време.
Отидовме од „DPI маркетингот е најголема глупост“ до тоа дека е лична преференца.
И никој не спомна гејминг, поготово не за МX Master маус кој е наменет за продуктивност. А во FPS и јас намалувам DPI во зависност од играта и нормално тоа што маусот го движиш само на 1 монитор, наместо на 3 како кога работам. Значи има различни сценарија, затоа и секој маус има копче за брзо подесување на DPI.

Еве сега пред малку стоев, со зглобот се потпирав на масата и само со прстите многу лесно се движев и кликав од една во друга апликација кои беа на два различни монитори. Не е само да стигнеш брзо, реков и дека минимални движења правиш а покриваш голема работна површина. Mouse speed не е воопшто исто и служи само како испомош ако имаш некој спор офис маус.
И да, ете, можда некој смешни бројки како 16000 DPI се маркетинг трик, ама сепак јас попрво би сакал да ја имам таа опција да зголемам DPI отколку да имам маус со слаб DPI и да морам вештачки да убрзувам преку софтвер и слично. Плус муабетот почна од тоа дека не треба повеќе од 1000 DPI, а не за такви екстремно високи бројки.
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.227
1.038
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Отидовме од „DPI маркетингот е најголема глупост“ до тоа дека е лична преференца.
И никој не спомна гејминг, поготово не за МX Master маус кој е наменет за продуктивност. А во FPS и јас намалувам DPI во зависност од играта и нормално тоа што маусот го движиш само на 1 монитор, наместо на 3 како кога работам. Значи има различни сценарија, затоа и секој маус има копче за брзо подесување на DPI.

Еве сега пред малку стоев, со зглобот се потпирав на масата и само со прстите многу лесно се движев и кликав од една во друга апликација кои беа на два различни монитори. Не е само да стигнеш брзо, реков и дека минимални движења правиш а покриваш голема работна површина. Mouse speed не е воопшто исто и служи само како испомош ако имаш некој спор офис маус.
И да, ете, можда некој смешни бројки како 16000 DPI се маркетинг трик, ама сепак јас попрво би сакал да ја имам таа опција да зголемам DPI отколку да имам маус со слаб DPI и да морам вештачки да убрзувам преку софтвер и слично. Плус муабетот почна од тоа дека не треба повеќе од 1000 DPI, а не за такви екстремно високи бројки.

Муабетот почна од тоа дека новата верзија има поголем DPI и дека тоа е подобро, а реално сите користат некој низок DPI што и маус пред 10 години го подржувал. Тоа е муабетот дека маркетингот за DPI е жива глупост.

И самиот си кажуваш дека ТИ сакаш да менуваш DPI а јас сакам да менувам Mouse Speed. Ти сакаш брзо движење, јас споро. Тоа е лична преференца нема едно подобро од друго.

Еве јас имам 2 монитори 27" 1440p и ги користам за работа секој ден по 8 саати со апликации на двата. Ако некој стави 400 - 800 - 1200 DPI со намалување на mouse speed еквивалентно, јас нема да приметам никаква разлика. Може за твојата професија треба поголема прецизност, незнам.

А FPS гејмерите им треба неверојатна прецизност и иако користат еден монитор има многу повеќе движење од твоето и моето и они одлучиле да користат 400 - 600 DPI. Што не стават 8000 па да мрдаат само со еден прст ?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.065
6.013
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Муабетот почна од тоа дека новата верзија има поголем DPI и дека тоа е подобро, а реално сите користат некој низок DPI што и маус пред 10 години го подржувал. Тоа е муабетот дека маркетингот за DPI е жива глупост.
Добро ете јас користам 2750, 8000 колку што има новиот MX Маster воопшто не би ми требале. Ама со оглед на тоа што во денешно време има на пример сетапи со трипл 4k 55 инчни монитори и тоа што маусиве се рекламираат дека може да се користат без маус пад на скоро било каква површина, зошто да не. На некој сигурно ќе му се најде.

А за делот за гејмерите и за тоа другото околу Mouse Speed имаш само едно „хаха“.
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.227
1.038
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Добро ете јас користам 2750, 8000 колку што има новиот MX Маster воопшто не би ми требале. Ама со оглед на тоа што во денешно време има на пример сетапи со трипл 4k 55 инчни монитори и тоа што маусиве се рекламираат дека може да се користат без маус пад на скоро било каква површина, зошто да не. На некој сигурно ќе му се најде.

А за делот за гејмерите и за тоа другото околу Mouse Speed имаш само едно „хаха“.

3 монитори по 55" за што се користат ? Ај пушти некој линк да видиме и тоа чудо.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.158
1.038
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Здраво другари ми откажа едното дугме на G305 Logitech па прелемив од другите кои не се користени страничните.
Па сакав да прашам да не знае некој од каде можат да се набават кликовите ДУГМИЊАТА.... некои квалитетни или пак ако некој повеќе се разбира во оваа работа... бидејќи маусот ми е топ стопена му е пластиката за моја РАКА :) и таман ми е нејќам да го менувам сакам само да освежам сите 4 дугмиња
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
124
219
Скопје
Здраво другари ми откажа едното дугме на G305 Logitech па прелемив од другите кои не се користени страничните.
Па сакав да прашам да не знае некој од каде можат да се набават кликовите ДУГМИЊАТА.... некои квалитетни или пак ако некој повеќе се разбира во оваа работа... бидејќи маусот ми е топ стопена му е пластиката за моја РАКА :) и таман ми е нејќам да го менувам сакам само да освежам сите 4 дугмиња
Kailh GM 8.0 од чичко Али.
Имам G305ка на работа со GM 8.0 , 75gr, без грешка се свичовите нема да згрешиш. 80 милиони кликања имаш на нив.
Ако ти е „излижана“ пластиката на глушецот, помини го со водена шмиргла од 500, 1000, 2000, 3000, и со diamond паста за полирање.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.158
1.038
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@champagnepepe благодариме се снајдов и од овде
View: https://www.youtube.com/watch?v=f3ZFqZbTnL4&ab_channel=OptimumTech

Ако му треба на некој за звук и од кај да се купат.
Е сега ако на али се поефтини од тамо ќе си ги земам.
Не го менувам за ништо маусов топ ми лежи и го утепав играјки со години знам го платив скапо кога излезе од нексио.
Ова е прв пат да ми откаже клик немав никаков проблем со него.

@champagnepepe иначе за излижана стопена е што се вика спрема раката моја и не ми смета дури има интересен сијај добиено пластиката :)
Топ ми е јас ако би нашол некој тука од форумов да продава за делови цел би земал да имам делчиња...
Е сега нормално цената да не биде како нов да купам
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.874
8.007
Како е можно Logitech толку ниско да паднат со маусиве софтверски? Кај MX Master 3 (после 10+ години користење нивни мауси) следниве проблеми:

 • Слаба интеграција со софтвер за специјални команди (пример horizontal scroll во Photoshop работи, на Trello не)
 • „Гасење“ на софтверот и губење на DPI сетинзи - не знам ова како е можно искрено, основна функција е
 • Бришење на сетинзи по апгрејд/миграција меѓу софтвер (идиотски)
 • Едноставно престанување на функции/сетинзи и мора повторно пуштање на Options+

Не можам да разберам како од SetPoint кој функционираше уште од Windows XP (ако не се лажам) направија Options софтвер кој не е директно врзан со драјверите и е како апликација која те подјебава и се багира постојано...
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1.677
3.074
Gaston's setup  
Audio
AR
Како е можно Logitech толку ниско да паднат со маусиве софтверски? Кај MX Master 3 (после 10+ години користење нивни мауси) следниве проблеми:

 • Слаба интеграција со софтвер за специјални команди (пример horizontal scroll во Photoshop работи, на Trello не)
 • „Гасење“ на софтверот и губење на DPI сетинзи - не знам ова како е можно искрено, основна функција е
 • Бришење на сетинзи по апгрејд/миграција меѓу софтвер (идиотски)
 • Едноставно престанување на функции/сетинзи и мора повторно пуштање на Options+

Не можам да разберам како од SetPoint кој функционираше уште од Windows XP (ако не се лажам) направија Options софтвер кој не е директно врзан со драјверите и е како апликација која те подјебава и се багира постојано...
Аман? И Logitech со такви глупости?

Ја сум многу долго на Razer периферија и ко хардвер се супер, ама софтвер... слични/исти глупости, ама тоа за Рејзер е природно, нема чоек што не го пљука нивниот софтвер.
Порано на Synapse стариот многу помалце проблеми имаше, сега на новиов понекад се дешава баш тоа - да губи сетинзи, да треба пак одново, или па да се дуплираат профили итн.
Но, јас одам ненајавен на Synapse (пошто со новиов не мора да имаш акаунт, па да синхронизираш итн), па можда ради тоа се дешаваат проблемиве.

Ме чуди за Logitech.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
172
157
Користете го претходниот софтвер. Многу проблеми решава.
Освен ако имате хардвер од 2019 натаму што не ги препознава.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.811
4.656
Како е можно Logitech толку ниско да паднат со маусиве софтверски? Кај MX Master 3 (после 10+ години користење нивни мауси) следниве проблеми:

 • Слаба интеграција со софтвер за специјални команди (пример horizontal scroll во Photoshop работи, на Trello не)
 • „Гасење“ на софтверот и губење на DPI сетинзи - не знам ова како е можно искрено, основна функција е
 • Бришење на сетинзи по апгрејд/миграција меѓу софтвер (идиотски)
 • Едноставно престанување на функции/сетинзи и мора повторно пуштање на Options+

Не можам да разберам како од SetPoint кој функционираше уште од Windows XP (ако не се лажам) направија Options софтвер кој не е директно врзан со драјверите и е како апликација која те подјебава и се багира постојано...
Мене особен проблем ми е што за средното копче скрол, тастерот не е асален туку тежок за кликање. А е многу важно копче и треба лесно да се клика. Оперирани од јузабилити се изгледа.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.874
8.007
Мене особен проблем ми е што за средното копче скрол, тастерот не е асален туку тежок за кликање. А е многу важно копче и треба лесно да се клика. Оперирани од јузабилити се изгледа.

Јас во free scroll го користам, ок е тогаш. Инаку да, тешко е за кликање, а плус back/forward се ужасно споредено со нивни постари мауси (пример MX518, MX Performance)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.811
4.656
Искрено имам А4Tech безжичен кој е повеќе од декада стар и си има соодветни тастери на сите 3 копчиња. А ако не ти се свиѓаат можеш да си смениш брзински за разлика од Лоџитек со утката од среден клик.
Не знам со што да го сменам искрено, гледам некои Genius во Setec зошто Logitechov изгледа сите се со тотално утнат среден клик. Лани/преклани барав и се откажав после гледајќи еден тон ѓубре со камен среден клик. Excalibur треба да го крстат средниот клик.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.055
652
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дечки, имам NATEC ROBIN маус, не го користам повеќе од година дена и денес од нигде никаде престана да работи. Сменив батерија, џабе. Свети црвено ама не реагира. Препорака што да направам?
Избришав драјвер, не сака. На друг лаптоп исто ниту па на Мекбук.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.065
6.013
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
3 монитори по 55" за што се користат ? Ај пушти некој линк да видиме и тоа чудо.
Има, мислам Barnacules Nerdgasm имаше таков сетап, барај по гугл ако те интересира, а сум видел и на r/battlestations.

Инаку си земав денес евтино маусче, Zircon 330, ми требаше нешто безжично за работа на лаптопот. Океј е, недостатоци му се што нема софтвер за макроси и менување на бои, нема индикатор за моментален DPI и ниво на батерија. Има копче за гасење на светлото, добро е изработен, кликовите и скролот се добри (иако малку гласни), лизга лесно... 990 денари од Анхоч.

original_04c3daf4-ad5d-4abc-91d1-1b0ecc59de48_IMG_20220914_183521133.jpg
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.660
4.514
Скопје

toshex

the fool
18 септември 2013
5.928
7.094
Мелмак
Има, мислам Barnacules Nerdgasm имаше таков сетап, барај по гугл ако те интересира, а сум видел и на r/battlestations.

Инаку си земав денес евтино маусче, Zircon 330, ми требаше нешто безжично за работа на лаптопот. Океј е, недостатоци му се што нема софтвер за макроси и менување на бои, нема индикатор за моментален DPI и ниво на батерија. Има копче за гасење на светлото, добро е изработен, кликовите и скролот се добри (иако малку гласни), лизга лесно... 990 денари од Анхоч.

Погледнете го атачментот 116661

Истиот го имам и имам проблем - после sleep на PC-то еднаш од 10 пати не го препознава веќе маусот и треба да го вадам и ставам пак ресиверот за да продолжи да работи. Глупо е ептен а иначе одличен маус. Но не би го препорачал со оглед на тоа.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.065
6.013
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Истиот го имам и имам проблем - после sleep на PC-то еднаш од 10 пати не го препознава веќе маусот и треба да го вадам и ставам пак ресиверот за да продолжи да работи. Глупо е ептен а иначе одличен маус. Но не би го препорачал со оглед на тоа.
До сега не ми се случи ниеднаш вакво нешто, ако почне да се случува тоа е преглупа работа и ќе го сменам.
 

Zero-T

Intern
16 мај 2014
29
46
Zero-T's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 4670 @ 3.4Ghz
Motherboard
Gigabyte Z97 HD3
Storage
Western Digital Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Antec VP500 P
RAM
8 GB Patriot Viper 3 Black Mamba @ 2400Mhz
Video card
/
Case
LC Power Juggernaut 926B
Mouse
A4TECH N-70FX
Keyboard
Genius LuxeMate i200
Monitor
2 x DELL U2414H
OS
Windows 7 64bit
Дечки од каде да купам лед диода за глувче, се работи за Logitech M720 triathlon?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.459
Мислења
901.524
Членови
32.169
Огласи
541
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно