1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог PC до 60к

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Sukhoi, 22 Септември 2019.

 1. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Составувам компјутер за другарче па ми треба мислење. Пожелно е да земе се од едно место зашто стварно немам рајзен процесор па дa апдејтирам биос а и немам време да го составувам.
  Gigabyte B450M-DS3H
  AMD Ryzen 5 3600
  Kingston HyperX 8GB DDR4 3200 (CL16) X2 (било кој има на залиха, ваљда сите можат да работат на 3200 или 2966 барем)
  RTX 2060 MSI Ventus (RX 5700 не доаѓа у предвид поради Premiere Pro и остали Cuda апликации што татко му ги користи а врска немам што се, важно AMD неќе)
  Samsung 860 Evo 250 (или да одиме на Kingston A2000 дека е NVME, ама ипак е кингстон не е самсунг, а реално и некоја разлика меѓу одлично sata ssd и лошо nvme и да нема)
  WD 1TB EZEX (колку да има диск)
  Deepcool Tesseract Red (негов избор, нема менување)
  Deepcool DQ750ST (Може да се пројде и поефтино, ова го избрав онака, 62A на 12V, компјутерот би одел макс до 30А значи се фаќа најголема ефикасност на 50 оптоварување според 80 Gold).

  Опционално некој кулер за процесор знам дека Stealth кулерот на Ryzen 2600 одвај проаѓа, цепа процесор накај 80 без проблеми, а претпоставувам дека и овие греат.
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Имаш плугин, било која графичка и 1050 ti би вршел иста работа за помалце пари.
  - Voukoder
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Ете најважното не го напишав, пред се ке се гејма на PC-то, резолуција 2560x1440.
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  океј ти се компонентиве
   
  На StefAngel и Sukhoi им се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Стриминг е подобар на Nvidia. Ртх сеуште е во бета фаза 5700 To 5700xt Bios и супер перфоманси ќе има. Подобри него 2600
   
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,972
  2,360
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Тешко дека ќе има подобри перформанси од 2600 ;)
  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Дај малку покохерентно.
   
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Последна промена: 22 Септември 2019
 9. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011
  мислел на 2060, ама моментално AMD имаат проблем со драјверите на 5700, бар на 1080, или на неmaxнати сетинзи. И ја го имам приметено истово со најновите драјвери. 90 фпс иам на места на CSGO кај што сум имал минимум 150-160. Нема ни 50% gpu usage. На некои со 5700, со најновите не ни можат на desktop да седат без да им BSODне, па се принудени на 19.7.5, без RIS и freesync @ 75hz, кои работат само на најновиот.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Види powertables и чил функцијата.
   
 11. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011
  типот на постот има пробано и двете, до АМД е проблемот, и уште неколку поста има исто со 5700/5700хт.
   

Сподели

Вчитување...