Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PC-BSD

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Барајќи нешто на интернет во врска со FreeBSD, налетав на PC-BSD.
Имено, PC-BSD е проект кој прозилегува од FreeBSD, меѓутоа е наменет за секојдневни потреби со вградени функционалности на секој модерен ОС, задрзувајќи си ја сигурноста и стабилноста на Unix.

Еве некој скриншот од најновата верзија 7.1 Галилео:

pc-bsd71.png


Едно нешто што е "најнеобично" за BSD претставува "one-click" инсталација на апликации кои се спакувани во .PID фајлови.

Овда е нивната официјална страна на која можете поопширно да се информирате за се што се однесува на PC-BSD.

Од како прочитав малку за него, го извадив ( 1.8 ГБ е ДВД-то, или на 2 ЦД-а). Инсталацијата е екстремно едноставна, како кај Убунту.

Морам да признам дека бев пријатно изненаден од КДЕ околината која изгледа беспрекорно. Фајл менаџерот наликува на Mac OS X. Многу е брз и фунционален.

Им препорачувам на сите Unix ентузиасти да го извадат и пробаат барем во виртуелна машина.

Па пишете какви импресии имате.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Обавезно ќе го пробам ова.. А на кој кернел работи може да видеш ?
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Very Nice,вака на изглед изгледа супер,ке го симнам некој ден ако не ме зеза интернетот :))
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.239
32.041
roka.mk
Има одличен изглед уште да е така добар за работа ондак совршено:bravoska:

П.С дај бре доста со ова аватариве ...сите ќе ве испобанирам:D
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Не сум голем фан на оперативни системи кои не доаѓаат од Microsoft, но ова ми се допаѓа :) бидејќи личи на Виста. Малте не исто е на изглед.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Тоа шо ти личи на Виста не е оперативен систем туку десктоп околина и сет на апликации, десктоп околината работи на Linux, *BSD, Solaris ... додека апликациите работат на Windows и Mac OS X. kde.org windows.kde.org
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Тоа шо ти личи на Виста не е оперативен систем туку десктоп околина и сет на апликации, десктоп околината работи на Linux, *BSD, Solaris ... додека апликациите работат на Windows и Mac OS X. kde.org windows.kde.org
Не сфаќам.

..."најнеобично" за BSD претставува "one-click" инсталација на апликации кои се спакувани во .PID фајлови.

Печатна грешка. Мислам на .PBI.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Тоа шо ти личи на Виста не е оперативен систем туку десктоп околина и сет на апликации, десктоп околината работи на Linux, *BSD, Solaris ... додека апликациите работат на Windows и Mac OS X. kde.org windows.kde.org

Десктоп средина има секој модерен оперативен систем ... грешка си за тоа дека работи само на јуникс системи.) Иконките, прозорите сѐ тоа е десктоп средина.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Значи под Unix-like оперативни системи KDE си има свој менаџер на прозорци kwin и десктоп школка plasma, која ја црта позадината, виџетите на десктоп и таскбарот.
На Win & Mac само KDE апликациите работат, kwin не може бидејќи зависи од X серверот а plasma може да работи али не изгледа ок.

@Aleks, мислев на KDE, не зборев општо :)

BTW многу офтопик отидовме
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Десктоп средина има секој модерен оперативен систем ... грешка си за тоа дека работи само на јуникс системи.) Иконките, прозорите сѐ тоа е десктоп средина.

Средина како средина што ја гледаш ДА, сите имат. Но _не_ сите ја имаат одделено од оперативниот систем како што е на Unix-like системите. Во виндоус не можеш да промениш менаџер на прозорци бидејќи целото тоа е склопено на едно место (шит од јадро) и нема промена на друго освен на тоа место. Додека во Unix-like светот целиот тој процес е модуларен и можеш како сакаш и каде сакаш и на кој ОС сакаш (Unix-like) да се работи.

И да, не работи само на Unix-like но само на овие системи работи како самостојна Десктоп околина која не е зависна од оперативниот систем.
(инаку за mac os x намерно е осакатен за да не може да се менуваат десктоп околини т.е. работните околини - ипак е freebsd)

Поздрав.
 
1 октомври 2008
278
9
го пробав пред некое време , не ми направи многу ќејв , многу багови имаше и блокираше не сум пробал поново верзија може се тоа е поправено , инаку интересно беше тоа со фајловите ама нема многу програми во тој формат.. и кде4 не ми прае многу ќејв кде3.5 повеќе си го сакам (а и помалу ресурси бара)

ипак пробајте го ова е само мое мислење ,не е целосно зошто кратко време го користев , може и да грешам
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Jas go probav vo VMWare, i imas pravo deka KDE4 e malku sporo.
Verojatno e zasto jas mu dadov mnogu mali resursi, neznam.

Steta DVD-RW-to ne mi raboti, pa nemozam da go probam na laptopot
koristjaci go celiot procesor i celata memorija.

Sepak mislam deka e golem cekor napred za BSD do priblizuvanje kon
pogolema grupa na mozni korisnici so pravenje po user-friendly sistemi.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3.316
2.808
скопје
Има некој инсталирано најнова верзија pcbsd 9.1 на нешто вакво i3 со HD3000, Ralink RT5390 wifi, Realtek, IDT HD audio? Има драјвери ќе работи ко шо треба?
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
860
329
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.972
Мислења
972.532
Членови
35.319
Огласи
2.919
Најнов член
kamper
На врв Дно