1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PC-BSD

Дискусија во форумот 'BSD' започната од psybaron, 31 Мај 2009.

 1. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  Барајќи нешто на интернет во врска со FreeBSD, налетав на PC-BSD.
  Имено, PC-BSD е проект кој прозилегува од FreeBSD, меѓутоа е наменет за секојдневни потреби со вградени функционалности на секој модерен ОС, задрзувајќи си ја сигурноста и стабилноста на Unix.

  Еве некој скриншот од најновата верзија 7.1 Галилео:

  [​IMG]

  Едно нешто што е "најнеобично" за BSD претставува "one-click" инсталација на апликации кои се спакувани во .PID фајлови.

  Овда е нивната официјална страна на која можете поопширно да се информирате за се што се однесува на PC-BSD.

  Од како прочитав малку за него, го извадив ( 1.8 ГБ е ДВД-то, или на 2 ЦД-а). Инсталацијата е екстремно едноставна, како кај Убунту.

  Морам да признам дека бев пријатно изненаден од КДЕ околината која изгледа беспрекорно. Фајл менаџерот наликува на Mac OS X. Многу е брз и фунционален.

  Им препорачувам на сите Unix ентузиасти да го извадат и пробаат барем во виртуелна машина.

  Па пишете какви импресии имате.
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Обавезно ќе го пробам ова.. А на кој кернел работи може да видеш ?
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  На изглед е супер, во понеделник ќе го спуштам и ќе провериме што чудо е ова :)
   
 4. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Very Nice,вака на изглед изгледа супер,ке го симнам некој ден ако не ме зеза интернетот :))
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,548
  25,667
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Има одличен изглед уште да е така добар за работа ондак совршено:bravoska:

  П.С дај бре доста со ова аватариве ...сите ќе ве испобанирам:D
   
 6. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  Raboti na 7-micata na FreeBSD.

  Specijalno za tebe bese ova nameneto Aleks . :skuter:
   
 7. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  uname -a можи ? :)
   
 8. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  FreeBSD pcbsd 7.2-PRERELEASE FreeBSD 7.2-PRERELEASE #10: Wed Apr 110:14:22 EDT 2009 [email protected]:/usr/obj/pcbsd-build71/cvs/7.1-src/sys/PCBSD i386
   
 9. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,621
  158
  11 Април 2007
  Машко
  Не сум голем фан на оперативни системи кои не доаѓаат од Microsoft, но ова ми се допаѓа :) бидејќи личи на Виста. Малте не исто е на изглед.
   
 10. Maki

  Maki
  Intern

  135
  3
  29 Февруари 2008
  Тоа шо ти личи на Виста не е оперативен систем туку десктоп околина и сет на апликации, десктоп околината работи на Linux, *BSD, Solaris ... додека апликациите работат на Windows и Mac OS X. kde.org windows.kde.org
   
 11. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  Не сфаќам.

  Печатна грешка. Мислам на .PBI.
   
 12. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Десктоп средина има секој модерен оперативен систем ... грешка си за тоа дека работи само на јуникс системи.) Иконките, прозорите сѐ тоа е десктоп средина.
   
 13. Maki

  Maki
  Intern

  135
  3
  29 Февруари 2008
  Значи под Unix-like оперативни системи KDE си има свој менаџер на прозорци kwin и десктоп школка plasma, која ја црта позадината, виџетите на десктоп и таскбарот.
  На Win & Mac само KDE апликациите работат, kwin не може бидејќи зависи од X серверот а plasma може да работи али не изгледа ок.

  @Aleks, мислев на KDE, не зборев општо :)

  BTW многу офтопик отидовме
   
 14. miStErioz

  miStErioz
  Intern

  93
  4
  18 Април 2007
  Средина како средина што ја гледаш ДА, сите имат. Но _не_ сите ја имаат одделено од оперативниот систем како што е на Unix-like системите. Во виндоус не можеш да промениш менаџер на прозорци бидејќи целото тоа е склопено на едно место (шит од јадро) и нема промена на друго освен на тоа место. Додека во Unix-like светот целиот тој процес е модуларен и можеш како сакаш и каде сакаш и на кој ОС сакаш (Unix-like) да се работи.

  И да, не работи само на Unix-like но само на овие системи работи како самостојна Десктоп околина која не е зависна од оперативниот систем.
  (инаку за mac os x намерно е осакатен за да не може да се менуваат десктоп околини т.е. работните околини - ипак е freebsd)

  Поздрав.
   
 15. спиро_дт

  спиро_дт
  Intern

  278
  9
  1 oктомври 2008
  го пробав пред некое време , не ми направи многу ќејв , многу багови имаше и блокираше не сум пробал поново верзија може се тоа е поправено , инаку интересно беше тоа со фајловите ама нема многу програми во тој формат.. и кде4 не ми прае многу ќејв кде3.5 повеќе си го сакам (а и помалу ресурси бара)

  ипак пробајте го ова е само мое мислење ,не е целосно зошто кратко време го користев , може и да грешам
   
 16. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  Jas go probav vo VMWare, i imas pravo deka KDE4 e malku sporo.
  Verojatno e zasto jas mu dadov mnogu mali resursi, neznam.

  Steta DVD-RW-to ne mi raboti, pa nemozam da go probam na laptopot
  koristjaci go celiot procesor i celata memorija.

  Sepak mislam deka e golem cekor napred za BSD do priblizuvanje kon
  pogolema grupa na mozni korisnici so pravenje po user-friendly sistemi.
   
 17. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,012
  2,553
  21 Јануари 2011
  Машко
  Има некој инсталирано најнова верзија pcbsd 9.1 на нешто вакво i3 со HD3000, Ralink RT5390 wifi, Realtek, IDT HD audio? Има драјвери ќе работи ко шо треба?
   
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  717
  283
  9 Август 2018
  Машко
  Постои уште ова?
  Слики и новости од што и како изгледа, ако постои.
   
 20. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Постој , но преименуван е во TrueOS . TrueOS иако е базиран на FreeBSD , не е многу користен во споредба со FreeBSD и OpenBSD.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...