1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

“Пази радар“ – апликација која ќе ве предупреди на радарска контрола

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од tomi, 9 Мај 2012.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,364
  3,070
  4 Септември 2008
  Сабајлево ја тестирав:

  1. Незнам дали е до GPS-от и колку моментално има „закачено“ сателити или до самата апликација, али воопшто не е прецизна. Ставено 400 метри известување, поминуваш до камерите, а на апликацијата покажува дека има уште 800 метри до тие камери. Додека почнало да се намалува метражата ти се оддалечуваш и во еден момент почнува да се зголемува, што во принцип тие 400 метри-пред-известување воопшто и не си ги достигнал, утка од 400 метри минимум. Ќе пробам пак покасно да видам како ќе биде, но прво ќе го уклучам GPS на отворено за да фати повеќе сателити па да видиме дали така ќе се подобри прецизноста во самата апликација.

  2. Веќе ако го прават како што требало да направат предвидување по која рута се движиш, а не ти покажува 5 км. до камерите во Арачиново, 6 км. до камерите во Драчево, 5 км. до Автокоманда итн. Значи во радиус од 15 км сите можни камери ми ги прикажува во апликацијата и само повеќе те буни листата со локации.

  3. Нема звучно известување кога доаѓаш до некоја камера/радар, треба како будала да се ѕвериш во мобилниот... Каде е тука сигурноста при возење??

  4. Интерфејсот е за никаде, требале да се потрудат наместо да биде се во каки боја.

  Добра замисла, сега за сега лошо изведена. Апликацијава не е дојдена ни до верзија 1, пре би рекол бета, ако ја унапредат во иднина има потенцијал.
   
  На Kajsibebraat му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Dobro e sto nekoj od forumov ja testira.
  Nikade vo svetot vo prodazba ne se pojavuva aplikacija koja ne e vo finalna forma, odnosno ne se otstranat site greski, nedostatoci i slicno. Kaj nas od druga strana, ako ne gresam, ministerstvoto ja plati taa aplikacija pa duri i ja implementira iako ne e zavrsena i e nefukncionalna. Ako ova ne e perenje na pari togas sto e. :ua:
   
 3. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  536
  350
  2 Март 2010
  Машко
  Мене ме исфрла од програм, не можам ни да ја уклучам (LG GT540 Andorid 2.3.3).
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,124
  7,023
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Возев Центар - Ѓорче, батерија од 90% на 25%. Незнам што прави апликацијава ама нешто не е во ред. Исто и не ми дава делови од мапата.
   
 5. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  На ајфон проба некој?
   
 6. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  а да си возите полека без смарт телефони и други тракатанци :geek:
   
 7. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Абе апликацијава колку да се случува нешто :)
   
 8. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  ja ima li za ajfon sea? daj link jas ke probam
   
 9. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Ако имав линк јас ќе пробав :)
   
 10. gsarievski

  gsarievski
  Баниран/a

  105
  18
  13 ноември 2010
  Чекај бе па ти!:D За 5000 евра сакаш финална форма.За до финална треба уште 5 пати по 5000 евра:D
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,364
  3,070
  4 Септември 2008
  Јас ја тестирав скоро саат време сабајлево, повеќе од 10% батерија не се потроши. Инаку тоа со мапата и кај мене не го прикажува, прво помислив да не треба да има уклучено интернет поради тоа што користи Google maps, али ни со GPS и интернет истовремено мапата не се лоадираше.

  Инаку дефинитивно апликацијава не е прецизна и не би се ослонувал на нејзе, има промашај од 400 до 600 метри за било која локација, што не е малце. Најверојатно кога ја програмирале и ги внесувале локациите ги внесувале по некоја си од МВР листа, улица таа и таа локација на почетокот од улицата, колку метри на почетокот или крајот мање битно. Сумљам дека некој испаднал и точно со координати на лице место ги обележал местата, за прецизно лоцирање.

  А да ќе заборавев има уште еден можен баг, поставуваш да те известува на 400 метри пред камерата или радарот, откако ќе ја исклучиш и кога ќе ја уклучиш повторно подесувањата за известување се на 300 метри. Пак стави 400 и пак се враќа на 300, или сакаат они да те поебат на тој начин, или е баг.
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,124
  7,023
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да не е до програмот што ми отишла батеријата, сум заборавил torrent-от да го исклучам хаха.
   
 13. deki1

  deki1
  Gaining Experience

  164
  57
  20 Јули 2011
  и јас ја пробав да ви кажам според мене најкорисно од таа апликација е да си испечатиш мапа на скопје со места каде има радари и да си знаеш, ова вака како што функционира е глупост жива
   
  На mariomako му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...