1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

“Пази радар“ – апликација која ќе ве предупреди на радарска контрола

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од tomi, 9 Мај 2012.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  На самиот почеток морам да истакнам дека во изминативе неколку години навистина бројни се активностите на Министерството за внатрешни работи во областа на сообраќајот и тоа без исклучок во сите негови сегменти, почнувајќи од нормативите, нивното спроведување, па се до мноштвото проекти и активности во делот на превенцијата, а сето тоа само заради една единствена цел – безбеден и квалитетен сообраќај по патиштата на територијата на Република Македонија. И оваа денешна презентација, којашто е плод на нашата тесна соработка со колегите од Министерството за информатичко општество и администрација, на апликацијата наменета за сите граѓани корисници на т.н. паметни телефони, именувана како “Пази Радар“, всушност претставува уште една потврда на мојата претходна констатација. Но ќе додадам дека таа е и аргумент плус во практиката на Министерството за внатрешни работи во насока - не само да ги казнуваме возачите, прекршители на сообраќајните правила и прописи, туку пред се да ги предупредиме, односно спречиме во прекршувањето на сообраќајните норми.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Убедени сме дека со овој нов потег што го превземаме, преку промовирањето на апликацијата “Пази Радар“, ќе имаме дополнителни и значајни превентивни резултати. Впрочем, министерството за внатрешни работи, кога станува збор за овој дел од сообраќајната проблематика, уште во средината на минатата година јавно, преку официјалната веб страница на министерството, ги посочи сите радарски контролини точки на организационите единици задолжени за безбедноста на патниот сообраќај. А се работи за над двесте можни локации за сообраќајна радарска контрола како во урбаните така и надвор од урбаните средини, информација којашто и ден денес е достапна за сите граѓани на веб страницата на МВР.
  Овојпат со понудената апликација одиме за чекор понатаму и преку понепосредно информирање на граѓаните им нудиме можност да им биде укажано или ако сакате – да бидат благовремено предупредени во почитувањето на сообраќајните прописи. Така, не само што ќе се избегнат евентуалните казни, туку се спречува можноста од возење со брзини над дозволените, што пак за сите нас е од исклучителна важност, особено ако имаме предвид дека неприлагодените брзини на условите на патиштата се во самиот врв на причинители на сообраќајните несреќи во кои за жал добар дел имаат и трагичен епилог. Дури, бенефитите можеме да ги очекуваме не само во поголемата безбедност на патиштата, или во подоследната примена на законските прописи, туку индиректно, и во сферата на подобрување на сообраќајната култура на учесниците во сообраќајот.
  Токму затоа сметам дека оваа нова алатка, наменета за граѓаните, што денес се презентира овде во МВР, и тоа како ќе го најде своето практично место во сообраќајот и ќе има свој конретен придонес во генералното подобрување на состојбите во безбедноста на сообраќајот

  Превземено од МВР - www.mvr.gov.mk
   
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Интересна импликација :)
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Земал некој 5-6к евра гајле му е. ;)
   
 4. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Ај тука малце офтопик прашање, кога пример на вас би дале да ја правите оваа апликација, колку време би ја правеле отприлика, онака грубо "истрескајте" колку пари би барале ?
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па ако го правиш за државни потреби колку повеќе ќе можеш да извлечеш толку подобро.А ако го правиш за клиент не би требало да иде повеќе од 300-350е Мое мислење.
   
  На LaLi и IntelAmd им се допаѓа ова.
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,835
  823
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  ^ Лично зависи од договорот.

  Доколку се договорам да работам временски, односно да бидам платен на дневница/неделна плата или како и да е, 3+ месеци.

  Доколку се договорам за фиксна цена на финален производ, тогаш недела/две во зависност од комплесноста кога ќе навлезам. Во превод би работел по некој си 8 саата на ден, а сумата би била неколку илјади евра (со оглед на тоа што се државни пари).
   
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,551
  3,467
  11 Декември 2008
  Машко
  Колку што разбрав ќе работи само на паметни телефони.

  Тие што имаат паметни телефони, имаат и подлабок џеб и не им проблем да платат казна, нека ја направат апликацијата да праќа известување по SMS порака на најобични телефони, за да не плаќаат само сиромасите :D
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Јас ова го гледам како глупост на министерството :)
  Прво поставувам радари, па правам апликација...
  Свашта...
  Исто као у стилу, правиш вирус и потоа правиш анти вирус...
  Или онаа шемана на Сашко Коцев :


  View: http://www.youtube.com/watch?v=GORlvBOkevM
   
  * ILE *, olikomerc и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  Kаква глупост е ова неможам да поверувам, што е работата, договор со Apple? со неколку производители на мобилни? што е поентата да им дадеш шанса на тие што возат на лудачки начин да останат неказнети?
   
  olikomerc, Kajsibebraat и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 10. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,804
  19 Мај 2011
  Машко
  ЈАс мислам малце поинаку :) за да ја користиш ќе ти треба 3Г 100% + се разбира ќе видат и кој број е внатре (мн полесно да те фатат ако ја летнеш на семафор дур ти е упалена апликацијата) :innocent: ... Да не излезе ова на крај да плескаат полесно казни :D
   
 11. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Импликацијата ке покажува дека на секои 100 метри има радар и ке мора да возиш полека :)
   
 12. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Najak e sasko kocev toa e toa :)
   
  На Kajsibebraat му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  Европската регулатива налага сите контролни радарски места или камери да бидат видно означени. Значи не е целта да се скрие некој цајкан позади дрво и да те чека по секоја цена за да те казни, туку свесно да знаеш каде се тие контроли, да ја намалиш брзината и да возиш безбедно.

  Тоа е целата замисла на ова, исто се планира по патиштава наши да се направат контролни пунктови каде видно ќе бидат означени местата и полицијата само таму ќе стои. Значи ќе знаеш дека има полиција и радарска контрола на таа делница од патот.
   
  На deki1 и psyside им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  Е тоа е веќе друго, ако е по стандард кој се преферира низ светот тогаш ок, не го знаев ова, фала ти.
   
 15. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Добар начин за зработка на пари, оваа ќе биде задолжителна апликација да се купи така? :)

  btw, разбравте дека ќе ставаат златни коњи во жена парк? :D
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 16. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Ајмо перење пари, расфрлање со народни пари изволте!
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Во тој случај мора да се означат и камерите на семафорите,немонекој да те снима без народот да биде информиран за тоа.
   
 18. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  Ќе ги означат, затоа на некој начин е и оваа апликација, ако сакаа да ги скријат немаше ни да ја направат.

  Инаку ова истото важи и за јавни објекти и фирми, доколку има видео надзор во објектите, на влезот мора да се постави знак дека тој објект е под видео надзор.
   
 19. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  i dobro sea moze da se simne aplikacijava ili uste ne e pustena?
   
 20. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Ovaa jas uste ne ja najdov, ali zatoa ja koristam Trapster. Na nea obelezani se poveketo kameri a moze i samite da prijavuvame ako gi nema nekoi obelezano na mapata
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,997
  6,777
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ни фали само едно гооооолемо магаре (ова нека биде сербрено. Немаме сребро ич) на кровот на МРТВ да не гледа од горе и да ни се смее.

  Имаме златни коњи во жена парк, камери, бронзени лавови, војници, фаланга бре еееееј. Абе све си имаме.

   
 22. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Мозок немаме
   
 23. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Достапна е апликацијата за инсталирање?
   
 24. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,804
  19 Мај 2011
  Машко
 25. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  На apple market изгледа ја нема уште... или јас неможам да ја најдам :S
   

Сподели

Вчитување...