• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
274
343
Скопје
Абе нели не беше легално ПејПал, Пејонир... Сметки во странство :p

Мала шала, тешко да видиме ПејПал ние, треба некој да реагира да се донесе, а тие што треба ич не ги интересира бидејќи не заработуваат они па да им треба. Законите се наредени, ама нема желба да се донесе.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
879
981
Skopje
Абе нели не беше легално ПејПал, Пејонир... Сметки во странство :p

Мала шала, тешко да видиме ПејПал ние, треба некој да реагира да се донесе, а тие што треба ич не ги интересира бидејќи не заработуваат они па да им треба. Законите се наредени, ама нема желба да се донесе.

Кај нас нема ни една организација/друштво/асоцијација која вистински се замара да реши некаков проблем. Се што читам и гледам на нет е за лична промоција или личен интерес. Блог постчиња и собиранки каде се користат термини кој се шема во дигиталниот свет се само мачкање очи. Бар ја така гледам на работите...

Али реално еве и да пробаат да запнат, мислам дека на крај се е до Пејпел и нивниот интерес да се рашират на овој пазар. Може не гледаат некој фидбек/позитива од нас, или пак до толку сме корумпирани/центрилизирани со банкиве што не ни сакаат да се замараат со „сиви“ зони. Само ич не ми е јасно како Албанија има а ние не.
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
948
707
Кај нас нема ни една организација/друштво/асоцијација која вистински се замара да реши некаков проблем. Се што читам и гледам на нет е за лична промоција или личен интерес. Блог постчиња и собиранки каде се користат термини кој се шема во дигиталниот свет се само мачкање очи. Бар ја така гледам на работите...

Али реално еве и да пробаат да запнат, мислам дека на крај се е до Пејпел и нивниот интерес да се рашират на овој пазар. Може не гледаат некој фидбек/позитива од нас, или пак до толку сме корумпирани/центрилизирани со банкиве што не ни сакаат да се замараат со „сиви“ зони. Само ич не ми е јасно како Албанија има а ние не.
Drug money laundering :D
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Само ич не ми е јасно како Албанија има а ние нe
Кај нас имаше во 2006-2007 само преку Тутунска Банка но после се случи некаква измама од наши Сограѓани користејќи ги нашите банки за лоши намери што „Paypal“ комплетно ја исклучи целата држава па после ја врати само за праќање пари во 2012-2013 или кога беше. Се сеќавам на Кајгана имаше милиони хипотези кога ја исклучија опцијата во 2007 и бевме приморани да одиме со друга држава.
 
  • Хаха
Реакции: lynx

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.706
2.321
Кај нас имаше во 2006-2007 само преку Тутунска Банка но после се случи некаква измама од наши Сограѓани користејќи ги нашите банки за лоши намери што „Paypal“ комплетно ја исклучи целата држава па после ја врати само за праќање пари во 2012-2013 или кога беше. Се сеќавам на Кајгана имаше милиони хипотези кога ја исклучија опцијата во 2007 и бевме приморани да одиме со друга држава.

Кај нас никогаш немало ПејПал. Тоа со НЛБ беше преку Словенија, т.е. словенска адреса.
 

NENO19

Gaining Experience
30 јануари 2011
82
58
Абе нели не беше легално ПејПал, Пејонир... Сметки во странство :p
1. Банка во странство - FreelanceFrom.MK
2. Payoneer account != (банкарска) сметка во странство, дури во ToS изрично им е напишано тоа, дека не претставува никаков вид на банкарска сметка.

Само ич не ми е јасно како Албанија има а ние не.
Се сеќавам беше 2007ма кога видов дека Албанија и Босна ги има на листата држави во кои има ПП сервис. Но тек 2008 или 2009 сепак беше кога ми пукна филмот - двете држави добија опција да повлекуваат средства.

А ако ве интересира зошто они да а ние не... погледнете ги банките таму и споредете со нашите, Intesa Sanpaolo и Raiffeisen и сл. VS Стопанска Битола и Земјоделска Дрслајца

 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
274
343
Скопје
1. Банка во странство - FreelanceFrom.MK
2. Payoneer account != (банкарска) сметка во странство, дури во ToS изрично им е напишано тоа, дека не претставува никаков вид на банкарска сметка.


Се сеќавам беше 2007ма кога видов дека Албанија и Босна ги има на листата држави во кои има ПП сервис. Но тек 2008 или 2009 сепак беше кога ми пукна филмот - двете држави добија опција да повлекуваат средства.

А ако ве интересира зошто они да а ние не... погледнете ги банките таму и споредете со нашите, Intesa Sanpaolo и Raiffeisen и сл. VS Стопанска Битола и Земјоделска Дрслајца

Мала шала беше моето :)
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
775
815
Оваа информација ми мириса за влез на „платежниот пријател“ ?
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
948
707
Оваа информација ми мириса за влез на „платежниот пријател“ ?
Stripe доаѓа 95% :D
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
879
981
Skopje
Меѓу нив е и воведувањето платежна сметка со основни функции, преку која граѓаните ќе можат да извршуваат платежни трансакции за намирување на своите вообичаени обврски или трансфер на парични средства на друго лице.

Исто така, во областа на платежните услуги би се вклучиле нови даватели на платежни услуги, што би придонесло за намалување на цените за услугите.Ова звучи ветувачки.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
274
343
Скопје
Ова главно е за домашниот пазар, покрај банки и други правни лица да овозможат платежни услуги. Законов е веројатно дел од ЕУ инетеграциите,Србија имаше ист ваков закон донесено пред неколку години каде домашни правни лица што не се банки почнаа да нудат платежни услуги.

Како и да е промена во позитивна насока, Страјп доаѓа 100% бидејќи веќенеколку месеци се тестира за МК пазар, ПејПал да се надеваме дека ќе влезе кога тогаш.
 

Bob11

Intern
28 јули 2020
14
0
Дали може со хрватска картичка да користам Пејпал за да примам пари преку него?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.256
6.331
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

За извршување на платежните трансакции, граѓаните и бизнисите, односно правните и физичките лица, ќе може да отвораат сметки кај платежни институции и институции за електронски пари. Паричните средства на правните и физичките лица на овие сметки нема да претставуваат депозити и на нив нема да се пресметува и исплатува камата. Исто така, паричните средства кај платежните институции и институциите за електронски пари ќе бидат заштитени, со тоа што ќе се чуваат на посебни сметки во Народната банка, во деловните банки или штедилници, а нема да влегуваат ниту во стечајната или ликвидационата маса во случај на престанок со работа на институцијата или на банката и штедилницата каде што се чуваат.

Мислам дека ова значи дека ќе може и официјално да се прима пари преку македонскиот PayPal.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
879
981
SkopjeМислам дека ова значи дека ќе може и официјално да се прима пари преку македонскиот PayPal.
Значи од 1ви, Пејпел ако сака да пушти привилегии тука - ќе може? Според ова, до нив зависи сега се?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.256
6.331
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Значи од 1ви, Пејпел ако сака да пушти привилегии тука - ќе може? Според ова, до нив зависи сега се?
Да, кај нив е сега топката. Односно според овој одговор од PayPal (од 2019-та) ми се чини дека се спремни одма да пуштат штом кај нас тоа стане законски возможно:

1669810545402.png
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.567
Овој муабет со ПејПал пречките и каде е проблемот, мислам дека се прави веќе 150 години. ПејПал беше Бог и батина кога во Светов немаше други големи играчи, сега со Пејонир, и во блиска иднина со Страјп за голем процент од луѓето тука нема да значи ништо бомбастично.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
879
981
Skopje
Овој муабет со ПејПал пречките и каде е проблемот, мислам дека се прави веќе 150 години. ПејПал беше Бог и батина кога во Светов немаше други големи играчи, сега со Пејонир, и во блиска иднина со Страјп за голем процент од луѓето тука нема да значи ништо бомбастично.

Stripe ок, ама кај е Пајонер тука? Пајонер се користи буквално во земји/средини кај што Пејпел е блокиран.

Да имам Пејпел нема никад да се мучам со Пајонир и со нивни картички. Каде-каде поедноставно е башка што Пејпел е веќе термин што и баба ми слушнала.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.567
Многу е битно од каде и за што би го користел ПејПал, во кој бизнис.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.957
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно