• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
394
252
Што може да се случи, ќе ти пишува "Your card has expired" или така нешто.
Незнaм... Зaтoa прaшaв :) Имaм друг пп, oвaј беше нaпрaен вo име нa рoдител, пa не знaм ни лoзинкa, ни меил, ни ништo.
Знaчи немa гaјле ништo и не вреди дa се мaчaм зa дa гo деaктивирaм :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,424
4,991
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Незнaм... Зaтoa прaшaв :) Имaм друг пп, oвaј беше нaпрaен вo име нa рoдител, пa не знaм ни лoзинкa, ни меил, ни ништo.
Знaчи немa гaјле ништo и не вреди дa се мaчaм зa дa гo деaктивирaм :)

Не бе нема гајле, само ако сакаш да вадиш кеш ќе треба нова картица да внесеш, ако не го користиш батали го, а можеш и пак да го користиш и без картица само за онлајн трансакции. Во секој случај ништо лошо не се случува кога ќе ти истече картицата што ја имаш врзано со акаунтот :).
 

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
394
252
Не бе нема гајле, само ако сакаш да вадиш кеш ќе треба нова картица да внесеш, ако не го користиш батали го, а можеш и пак да го користиш и без картица само за онлајн трансакции. Во секој случај ништо лошо не се случува кога ќе ти истече картицата што ја имаш врзано со акаунтот :).
Oвaј гo кoристев зa вaдење пaри пoштo е слoвенски. Имaм МК зa пaзaрвaње.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,424
4,991
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Oвaј гo кoристев зa вaдење пaри пoштo е слoвенски. Имaм МК зa пaзaрвaње.

Непотребно комплицирање е со повеќе акаунти, словенскиот си врши работа и за пазарвање и за подигвање.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,567
3,862
Скопје
Непотребно комплицирање е со повеќе акаунти, словенскиот си врши работа и за пазарвање и за подигвање.
Ако имаш диспјут за сериозни пари? Ќе дојде на тапет и тоа дека ти е акаунтот од друга земја и цврц... Нека си тера човекот со два акаунта :)
 

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
394
252
Непотребно комплицирање е со повеќе акаунти, словенскиот си врши работа и за пазарвање и за подигвање.
Кoгa гo нaпрaвив oвaј првиoт, јaс немaв кaртичкa сoпственa пa гo нaпрaвив вo име нa еден oд рoдителите. Сегa имaм свoј aкaунт и зaтoaне гo кoристaм другиoт, a вo пoследнo немaм извaденo пaри :)
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Здраво луѓе.

Имам пријател кој пред некој ден извади пари од Пејпал на следниов начин:

Отиде "withdraw" и ја стави картицата ( значи пејпалот не му е верификуван ) и парите ги повлече.Му стигнаа за 2 дена од НЛБ тутунска ВИЗА ЕЛЕКТРОН.

Е сега моето прашање до вас е дали ќе чекам многу повеќе доколку го направам истото само со картичка од стопанска банка ? Дали би ме советувале да пробам да го направам тоа ?

ЕДИТ:Се работи за Словенски пејпал акаунт.

Поздрав.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,567
3,862
Скопје
Здраво луѓе.

Имам пријател кој пред некој ден извади пари од Пејпал на следниов начин:

Отиде "withdraw" и ја стави картицата ( значи пејпалот не му е верификуван ) и парите ги повлече.Му стигнаа за 2 дена од НЛБ тутунска ВИЗА ЕЛЕКТРОН.

Е сега моето прашање до вас е дали ќе чекам многу повеќе доколку го направам истото само со картичка од стопанска банка ? Дали би ме советувале да пробам да го направам тоа ?

ЕДИТ:Се работи за Словенски пејпал акаунт.

Поздрав.
Појди на почетокот на темава и ќе го видиш овој начин како е објаснет. Да. Важи ваљда за сите странски акаунти.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,892
6,911
www.mikrotikmacedonia.net
Дечки едно прашање за вие што имате Словенски пејпал акаунт. Денеска пробав да повлечам пари од Пејпал на наша картица и трансакцијата помина успешно, но забележав дека пред да ги стави парите на картица ги конвертира од долари (валутата во која ми стојат парите на пејпал, дифолтна валута) во евра и ми фалат пари на сметка, најверојатно поради конверзиите од долари во евра. Пред некој месец сумата која ја префрлав од пајпал на картица ми ја ставаше во долари, денеска гледам ги конвертира во евра.. Има некое чаре, да ми ги ставам парите во долари на моја сметка, т.е да не ги конвертира во евра ?
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,024
625
Дечки едно прашање за вие што имате Словенски пејпал акаунт. Денеска пробав да повлечам пари од Пејпал на наша картица и трансакцијата помина успешно, но забележав дека пред да ги стави парите на картица ги конвертира од долари (валутата во која ми стојат парите на пејпал, дифолтна валута) во евра и ми фалат пари на сметка, најверојатно поради конверзиите од долари во евра. Пред некој месец сумата која ја префрлав од пајпал на картица ми ја ставаше во долари, денеска гледам ги конвертира во евра.. Има некое чаре, да ми ги ставам парите во долари на моја сметка, т.е да не ги конвертира во евра ?

http://forum.it.com.mk/threads/payp...a-i-opshta-diskusia.43163/page-16#post-734680
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,892
6,911
www.mikrotikmacedonia.net
Нема такво нешто во Профил..

0Ly4tPS.png
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Дечки едно прашање за вие што имате Словенски пејпал акаунт. Денеска пробав да повлечам пари од Пејпал на наша картица и трансакцијата помина успешно, но забележав дека пред да ги стави парите на картица ги конвертира од долари (валутата во која ми стојат парите на пејпал, дифолтна валута) во евра и ми фалат пари на сметка, најверојатно поради конверзиите од долари во евра. Пред некој месец сумата која ја префрлав од пајпал на картица ми ја ставаше во долари, денеска гледам ги конвертира во евра.. Има некое чаре, да ми ги ставам парите во долари на моја сметка, т.е да не ги конвертира во евра ?

да се јавиш треба и да им кажеш дека не сакаш да ти ги конвертира у евра кога повлекуваш...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,892
6,911
www.mikrotikmacedonia.net
Кликни на Профиле. Ќе ти се појави лево Мај мани. Па десно Каренсис

Појдов таму, ама Каренсис нема никаде..

ViuNZdw.pngДа, таму ми е сетирано USD дифолтна валута. незнам дали ја погледна сликата ама на USD си пишува "Primary":)
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
нема везе тоа е само за у која валута да ти ги пишува парите на профилот
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,892
6,911
www.mikrotikmacedonia.net
знам друже, ама не е тоа работата за која прашувам.. незнам дали ме разбра што точно прашувам. Не е проблем во која валута ми ги прикажува на ПП, проблемот е што ми го конвертира автоматски при Widhdraw на наша картица.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
знам друже, ама не е тоа работата за која прашувам.. незнам дали ме разбра што точно прашувам. Не е проблем во која валута ми ги прикажува на ПП, проблемот е што ми го конвертира автоматски при Widhdraw на наша картица.

епа пишав погоре, мора да им се јавиш, у профилот идеш контакт ке ти даде пас код така нешто се викаше тоа ке ти го барат кога ке им се јавиш и бројот ке ти го пише на кој да се јавиш... и им кажуваш.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,660
2,192
Дали е возможно да се поврзе Payoneer со македонски PayPal?
Искуства?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,892
6,911
www.mikrotikmacedonia.net
епа пишав погоре, мора да им се јавиш, у профилот идеш контакт ке ти даде пас код така нешто се викаше тоа ке ти го барат кога ке им се јавиш и бројот ке ти го пише на кој да се јавиш... и им кажуваш.
a тoa штo прoфилoт ми е слoвенски ? не е ризичнo дa им се јaвувaм нa пп дирек?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,143
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно