1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Paypal Limit?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од bon_ton, 14 Декември 2016.

1. bon_ton

bon_ton
    Intern

23
    3
    27 ноември 2016
    Машко
    Здраво дечки,

На пејпал го надминав лимитот за примање на пари, и сега единствено што можам е да примам, но не и да праќам/повлекувам. Дали тие пари што ми останаа во paypal и што сум ги примил отпосле, ќе можам некогаш да ги извадам? Инаку ми е словенски и неможам да го потврдам а несакам да фотошопирам документи зошто е незаконски и казниво.

Еве слика што добивам кога ќе се логирам:

2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,263
    1,309
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    апдејтирај си го акаунтот на бизнис/премиум за мала сума е мислам, и ќе ти се покачи лимитот. како што читам на сликата погоре, треба некоја конфирмација, изгледа ќе ти бараат лична карта и такви ствари за продолжување на лимит итн.

3. mak

mak
    Intern

68
    26
    15 Април 2009
    Не прави ништо повеќе со тој акаунт. Чекај да ти се ресетира лимитот. Се ресетира на една година, во зависност кога ти отворен акаунтот. Може тоа да се види, има опција на Summary страницата некаде од левата страна има линк и ќе видиш кога ти се ресетира, до тогаш не го чепкај.

4. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Ти даваат 150 дена некаде да доставиш документи. Доколку во тие 150 дена ти се ресетира бројачот добро, ако не ке ти го лимитираат профилот.

На mak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mak

mak
    Intern

68
    26
    15 Април 2009
    Тоа за 150-те дена не го знаев, но е добра информација да се знае. На мене ми се случи тоа некаде 3-4 месеци пред да ми се ресетира броjaчот, и се беше во ред.

6. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Јас сум во таква ситуација. Ми пишува дека ми остануваат уште 70+ дена некаде. тоа му доаѓа онаму до кај март некаде отприлика. Бројачите ми се ресетираат на 21 април. Значи акаунтот оди во ќорка. Не значи дека и кај него е истото треба да си види, уште колку дена му остануваат. Ако се ресетира бројачот на пп пред преостанатите денови нема потреба да се грижи.

7. mak

mak
    Intern

68
    26
    15 Април 2009
    Да, треба да си провери кога му се ресетира. Иначе лошо за тебе, затоа треба веќе кога ќе дојдеш околу 1800 евра да си внимателен. Некаде на околу 1800 ти пуштаа предупредување дека си лимитиран, но имаше уште до 2500, ако не ги надминеш и чекаш бројачот да се ресетира, ќе биде во ред. Треба човек да следи постојано до каде е стигнат.

8. bon_ton

bon_ton
    Intern

23
    3
    27 ноември 2016
    Машко
    Ги повлеков поголем дел од парите преку рефунд на купувачи кои се редовни и ги познавам, тоа е најбрзата опција. Инаку мислам дека откако ќе го лимитираат, после 6 месеци можеш да додадеш банка или картичка и да ги префрлиш.

9. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

1,000
    1,082
    9 Декември 2015
    Машко
    Кога ќе дојдете до лимитот отворете си нов акаунт со друга картица. Problem solved.

10. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Може со исто име и презиме или мора да се менува нешто ? имам две картици со различни броеви.

11. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

1,000
    1,082
    9 Декември 2015
    Машко
    Од лично искуство - исто име и презиме, различна адреса и картица од друга банка (виза). Три пати работеше, после веќе му кажав збогум на пејпал, ми здосадија тие неизвесности со исплатата и отварање нови сметки како божем којзнае што правам а само си ги вадам чесно заработените пари.

Последна промена: 11 Јануари 2017
    На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. vetarvomagla
    Одговори:
    24
    Прегледи:
    3,593
  2. TATJANSIM
    Одговори:
    2
    Прегледи: