1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Paypal Limit?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од bon_ton, 14 Декември 2016.

 1. bon_ton

  bon_ton
  Intern

  23
  3
  27 ноември 2016
  Машко
  Здраво дечки,

  На пејпал го надминав лимитот за примање на пари, и сега единствено што можам е да примам, но не и да праќам/повлекувам. Дали тие пари што ми останаа во paypal и што сум ги примил отпосле, ќе можам некогаш да ги извадам? Инаку ми е словенски и неможам да го потврдам а несакам да фотошопирам документи зошто е незаконски и казниво.

  Еве слика што добивам кога ќе се логирам:
  [​IMG]
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,309
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  апдејтирај си го акаунтот на бизнис/премиум за мала сума е мислам, и ќе ти се покачи лимитот. како што читам на сликата погоре, треба некоја конфирмација, изгледа ќе ти бараат лична карта и такви ствари за продолжување на лимит итн.
   
 3. mak

  mak
  Intern

  68
  26
  15 Април 2009
  Не прави ништо повеќе со тој акаунт. Чекај да ти се ресетира лимитот. Се ресетира на една година, во зависност кога ти отворен акаунтот. Може тоа да се види, има опција на Summary страницата некаде од левата страна има линк и ќе видиш кога ти се ресетира, до тогаш не го чепкај.
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Ти даваат 150 дена некаде да доставиш документи. Доколку во тие 150 дена ти се ресетира бројачот добро, ако не ке ти го лимитираат профилот.
   
  На mak му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mak

  mak
  Intern

  68
  26
  15 Април 2009
  Тоа за 150-те дена не го знаев, но е добра информација да се знае. На мене ми се случи тоа некаде 3-4 месеци пред да ми се ресетира броjaчот, и се беше во ред.
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Јас сум во таква ситуација. Ми пишува дека ми остануваат уште 70+ дена некаде. тоа му доаѓа онаму до кај март некаде отприлика. Бројачите ми се ресетираат на 21 април. Значи акаунтот оди во ќорка. Не значи дека и кај него е истото треба да си види, уште колку дена му остануваат. Ако се ресетира бројачот на пп пред преостанатите денови нема потреба да се грижи.
   
 7. mak

  mak
  Intern

  68
  26
  15 Април 2009
  Да, треба да си провери кога му се ресетира. Иначе лошо за тебе, затоа треба веќе кога ќе дојдеш околу 1800 евра да си внимателен. Некаде на околу 1800 ти пуштаа предупредување дека си лимитиран, но имаше уште до 2500, ако не ги надминеш и чекаш бројачот да се ресетира, ќе биде во ред. Треба човек да следи постојано до каде е стигнат.
   
 8. bon_ton

  bon_ton
  Intern

  23
  3
  27 ноември 2016
  Машко
  Ги повлеков поголем дел од парите преку рефунд на купувачи кои се редовни и ги познавам, тоа е најбрзата опција. Инаку мислам дека откако ќе го лимитираат, после 6 месеци можеш да додадеш банка или картичка и да ги префрлиш.
   
 9. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,000
  1,082
  9 Декември 2015
  Машко
  Кога ќе дојдете до лимитот отворете си нов акаунт со друга картица. Problem solved.
   
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Може со исто име и презиме или мора да се менува нешто ? имам две картици со различни броеви.
   
 11. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,000
  1,082
  9 Декември 2015
  Машко
  Од лично искуство - исто име и презиме, различна адреса и картица од друга банка (виза). Три пати работеше, после веќе му кажав збогум на пејпал, ми здосадија тие неизвесности со исплатата и отварање нови сметки како божем којзнае што правам а само си ги вадам чесно заработените пари.
   
  Последна промена: 11 Јануари 2017
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. vetarvomagla
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  3,593
 2. TATJANSIM
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,253
 3. sasemkd
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,011
 4. l1d0v1c
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  499
 5. ViktorGrebenaroski
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,177
Вчитување...

Сподели

Вчитување...