1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer - Wirecard UK

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од nashio, 29 Јуни 2020.

 1. goaxx

  goaxx
  Intern

  2
  1
  14 oктомври 2016
  Веројатно инвеститори и луѓе засегнати кога Пајонир би пропаднал веќе имаат црство инфо дека парите се таму, и дека прашање на време е кога ќе бидат одмрзнати. Мораат да го превземат чекоров (кога веќе други го превземаа) пошто и да ни ги одмрзнеа парите следна недела од FCA, довербата имиџот почна да им тоне низ брдо (нешто најбитно за една банка*). Ќе пропаднеа само пошто не реагирале на време.
  Како и да е, веројатно ќе се спасиме у ситуацијава. (чекам да си ги видам парите у рака :D)
  Сега е прашањето што ќе стане со картичките, и дали ујп го чита форумов

  Едит: веќе објавиле дур сум пишувал хахаха
   
 2. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  170
  98
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  се работи за капиталот, то ес парите, на пејнер добро им иде, не сакаат да го изгубат бизнисот, а и изјавата ми е малку дво-смислена и повеќе личи на купување на време, како ли да е не сме оставени на цедило и работите мрдаат од статус кво
   
 3. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  159
  138
  21 oктомври 2014
  Машко
  чекај малце чекај малце, да ми ол'кне! Мислу дека ќе се загушеше овија неколко д'на од кнедлу у грло!
  Сега да земам да ги ставам на ИГНОР ликовите што упорно ширеа негативни мислења и постови
   
 4. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  170
  98
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  пу пу не се важи сега прочитав убави вести :p
  што пие кафана
   
 5. cppffs

  cppffs
  Intern

  22
  16
  7 Април 2019
  Машко
  upload_2020-6-29_23-13-57.png
   
  На artweb и Televizor им се допаѓа ова.
 6. cppffs

  cppffs
  Intern

  22
  16
  7 Април 2019
  Машко
  Е сега дали инстант ќе се ативираат сите картички или и за тоа ќе треба да почекаме некое време?
   
 7. NENO19

  NENO19
  Intern

  41
  43
  30 Јануари 2011
  Секако дека сите прашање е на часови, тие што добиле налог за средствата да не смеат да се чепкаат сега ќе добијат налог дека смеат, а тоа се банките каде што всушност се чуваат (safeguard)
   
 8. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  90
  37
  1 Септември 2009
  Машко
  Како да се купат акции од Wirecard ?
  xexexe
   
 9. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  На nashio му/ѝ се допаѓа ова.
 10. nashio

  nashio
  Gaining Experience

  366
  350
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Тоа или „шо сфативме од ситуацијава?“ односно, „како да не се повтори...“

  Значи само кеш ќе можи да се вади и да се плаќа до Јули 8ми.
  [​IMG]

  Да се чека до 8ми? Шо мислите?
   
  Последна промена: 30 Јуни 2020
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  Ок побрзо од што очекував.
   
 12. Manche12

  Manche12
  Intern

  5
  10
  20 oктомври 2019
  Машко
  Ајде дечки навалете по банкомативе за дестина минути.. Мене ме интересира кога ќе можеме да го посетиме Тесалоники? Има ли некој инфо?

  Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
   
 13. nesumtuka8

  nesumtuka8
  Intern

  2
  0
  27 Јуни 2020
  Женско
 14. DooGee

  DooGee
  Intern

  6
  2
  30 oктомври 2015
  Работава е кој прв ќе напишит Среќна Нова Година
   
 15. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  83
  46
  7 Декември 2017
  Машко
  Бев до банкомат сега, не успеав да извадам пари..

  Инаку на темата за вадење пари, јас од банкоматот на Тутунска од К. Вода (до пеглата) вадам по 60000 (300 денари провизија банката ми зима). Можам да најдам и лист некој, ако не верува некој и да престанете да се задевате на таа тема
   
  На cgfreak и artweb им се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Почекај некоја ден, најверојатно се оптеретени серверите сега.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 17. jassum20

  jassum20
  Intern

  48
  14
  15 Февруари 2014
  Машко
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  159
  138
  21 oктомври 2014
  Машко
  There will be no fee for this transactions until July 8 - што, као нема да има 3.15$ и 3.5% fee?
   
 19. NENO19

  NENO19
  Intern

  41
  43
  30 Јануари 2011
  tl;dr

  - Парите што ви стоеја на 'card balance' (чувани преку Wirecard) пред инцидентот, веќе од 1ви Јули (некои и денес веќе, али ќе трае ре-активирање картички еден ден, така пишале од WCSL) ќе може да ги користите како порано со помош на картичката секако, шопинг или банкомат.
  - Пари што ви стигнале после инцидентот пристигнале на вашиот 'virtual balance' (се чуваат на друго место) и истите можете да ги повлечете само со банкарска трансакција на ваша девизна сметка, почнувајќи од 6ти Јули. Евентуално ќе мора да ги потрошите сите некако бидејќи...
  - ...Payoneer најави користење нов издавач на картички и прекинг на соработка со Wirecard. Во превод, се додека не добиете нова картичка, сите приливи во меѓувреме ќе ви бидат ставени на 'virtual balance' и исклучиво само банкарска трансакција ви е опција, нема да можете сегашната картичка да ја употребите да менаџирате со тие нови средства.

  Она што ми остана нејасно е дали ќе може да "трансферирате" средства од 'virtual balance' на новата 'card balance' за да ги користите со новата картичка средствата кои ви пристигнале пред да се активира новата картичка. Незгодна работа, на кого да му верувате да ги чува парите до целосна нормализација, на тој што ви праќа или на чика Пајо.
   
  Duke, artweb и на SonjaB им се допаѓа ова.
 20. cppffs

  cppffs
  Intern

  22
  16
  7 Април 2019
  Машко
  Ако некој успеј да направи POS/ATM трансакција нека не извести :mario:
   
  На BadGirl007 и nashio им се допаѓа ова.
 21. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  170
  98
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Се знае ли кога ќе ги добиеме новите картички?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  111
  88
  21 oктомври 2016
  Машко
  Нема да има нови картички, истите си остануваат -> треба да бидат одмрзнати во текот на денот.
   
  На Candice му/ѝ се допаѓа ова.
 24. nashio

  nashio
  Gaining Experience

  366
  350
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  После оваа разврска на настани мислам дека е фер „експертите“ во темава да се извинат и да си признаат дека уствари не разбираат колку шо мислат дека разбираат.

  Цело ширење паника беше џабе, нели?
   
  На Duke, tupacan, artweb и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. jassum20

  jassum20
  Intern

  48
  14
  15 Февруари 2014
  Машко
  Пробав да повлечам пари во 8:30 но сеуште се замрзнати...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...