• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Процентуалната провизијата на Пејонир е врзана со курсот. Бидејки парите што ги имате таму се во долари, треба да се претворат во валутата која ја трошите, односно денари во Македонија. Доколку ги трошите парите во долари, нема да имате никаква процентуална провизија.

Курсот што го дава пејонир за менување долари во денари, е секогаш блиску до куповниот курс на нашите банки, можеби малце полош (0.7 денари во најлош случај). Провизијата од максимум 3%, што тука ја дискутирате се разликата помеѓу курсот што ќе го добиете од пејонир и средниот курс. На пример еве ја листата во моментот од Комерцијална за долари:

Куповен: 49.6 ( ако отидеш во банка со 10 долари, ќе добиеш 496 денари )
Среден: 50.37 ( референен курс )
Продажен: 51.3 ( за да купиш 10 долари треба да дадеш 513 денари )

Според ова Пејонир во налош случај ќе ви ги даде 48.9 денари за секој долар (97% од средниот курс 50.37), но најчесто ќе биде околу 49.3. Сето ова зависи од тоа кога ќе се прокнижи трансакцијата и како ќе се движи доларот деновите пред книжењето (постабилен долар => помала провизија).

Настрана тоа има провизија од 3 долари по трансакција ако вадиш пари од автомат. На потрошени пари на POS терминал ги нема овие 3 долари.

Мој совет е да не се замарате многу со провизиите на пејонир, зашто нема да најдете сервис со помали провизии.
Курсот по кој Пејонир прави конверзија нема врска со курсот на банките, секогаш коверзијата е по средниот курс на народна банка.
 

kanam

Intern
29 декември 2014
4
0
Ако има некој вадено пари Бугарија пишете од кој банкомат е најдобро да се извадат (ниски трошоци и високи лимити на повлекување).
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Има некој порачувано Payoneer картица преку DHL наместо регуларна пошта?
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
386
288
Да пуштам пари од тука до Германија на физичко лице бидува ли?За 1000 евра ќе ми земе само 3 долари ако ве разбрав добро?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
Има некој порачувано Payoneer картица преку DHL наместо регуларна пошта?
Ако имаш реална потреба порачај ја


Да пуштам пари од тука до Германија на физичко лице бидува ли?За 1000 евра ќе ми земе само 3 долари ако ве разбрав добро?
Од кај да пуштиш? Од пајонир на пајонир??
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,599
2,098
Ако се добро сеќавам, на мене картичката ми стигна за некои 10-12 дена по регуларна пошта. Не знам за колку време би стигнала преку DHL, но мислам дека нема реална потреба.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Благодарам на одговорите. Мислам дека нема реална потреба :D
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Има некој порачувано Payoneer картица преку DHL наместо регуларна пошта?
Jaс имам порачувано Payoneer картица преку DHL и ми стигна за 2 дена.
Мене првиот пат не ми стигна преку регуларна пошта затоа после преку DHL, прво обиди се преку регуларна ако не ти стигне тогаш преку DHL.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Ако се добро сеќавам, на мене картичката ми стигна за некои 10-12 дена по регуларна пошта. Не знам за колку време би стигнала преку DHL, но мислам дека нема реална потреба.
Teбе ти стигнала за 10-12 дена а мене воопшто не ми стигна преку регуларна пошта. Така да понекогаш има реална потреба, зависи од ситуација.
 

rokerot

Intern
15 октомври 2010
5
1
Како иницијално да ставам пари на пајонир за да можам после да ја врзам со пејпал?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,599
2,098
Како иницијално да ставам пари на пајонир за да можам после да ја врзам со пејпал?
Можеш преку кредитна картичка, но само ако имаш примања преку фриленс сајтот преку кој ти е земена (доколку е земена преку фриленс сајт).

А јас сакам да знам кои се бенифициите од поврзување на Payoneer со Paypal? Можеш да примаш пари така преку Paypal?
 

rokerot

Intern
15 октомври 2010
5
1
Можеш преку кредитна картичка, но само ако имаш примања преку фриленс сајтот преку кој ти е земена (доколку е земена преку фриленс сајт).

А јас сакам да знам кои се бенифициите од поврзување на Payoneer со Paypal? Можеш да примаш пари така преку Paypal?
Јас веќе имам примено некои пари преку пејпал пошто ми е словенски, ама не можам да си ги повлечам парите на трансакциска во мк пошто ми е шубе од даноци и такви ствари, затоа сакам на пајонир.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
386
288
Ако имаш реална потреба порачај ја
Од кај да пуштиш? Од пајонир на пајонир??
да да.Секој втори месец пуштам пари(значи не примам)туку само да пуштам па ме интерисира кои се провизиите преку пејпал а кои преку пајонеер
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
187
105
Скопје
инаку во тутунска веќе не може да се повлече 40к ден максимум е 20к, а банкоматот на халк ми ја одби каритцата, впатем дали некој знае во кој банкомат може да се вади пари со пејнерот??
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
инаку во тутунска веќе не може да се повлече 40к ден максимум е 20к, а банкоматот на халк ми ја одби каритцата, впатем дали некој знае во кој банкомат може да се вади пари со пејнерот??
На сите банкомати можеш да вадиш пари со пејонир, а од кога тоа дека максимум е 20к на тутунска?
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
187
105
Скопје
На сите банкомати можеш да вадиш пари со пејонир, а од кога тоа дека максимум е 20к на тутунска?
од пред недела дена, поточно в петокот пробав ( може би бил полупразен бидејки парите ми ги даде од банкнота по 500 ден )
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
од пред недела дена, поточно в петокот пробав ( може би бил полупразен бидејки парите ми ги даде од банкнота по 500 ден )
Најверојатно бил полупразен затоа не ти пуштил, пред 10 дена извадив 34к.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
И мене ми се има десено да ми даде само 20к, ама дава повеќе пати по 20к
 

goranski

Gaining Experience
20 март 2013
305
141
шпаркасе 30 000ден
грција - алфа банк 500 еур

повеќе не сум пробал да вадам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,883
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно