1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. vlado30

  vlado30
  Intern

  10
  0
  26 Декември 2017
  Машко
  Ќе Ве замолам:
  1. Која е разликата на паионир картица порачана дирекно од сајтот каде има околу 29усд одржување на годишно нивоо и нарачана преку Упворкер каде месечно е 3+1усд во зависнос од трансакции значи 48усд годишно.
  Дали постои опција за да уплатам 29 на година и да ја променам на годишно ниво за одржување?
  Дали при користење на пајонир од упворкер зема кросбордер 3.5% и дали има некоја такса при плаќање на пос. терминал.
  Благодарам,
  Пс: еве Ви на корилица за тие што не разбирале сеуште латиница и правопис.

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
  Последна промена: 6 ноември 2018
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пробај да пишуваш кирилица и со помаце печатни грешки... не не измачувај молимте.

  Поздрав од име на целата заедница.
   
  Последна промена: 6 ноември 2018
  Daniel86, mrkela2009 и на Avid им се допаѓа ова.
 3. marv

  marv
  On your way to fame

  1,644
  925
  5 oктомври 2007
  Машко

  Ова се вика народски "ти го крстиш он ти прди" извинете за офтопик.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Daniel86, xenon, Fatal1ty_ и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  717
  327
  12 Април 2017
  Машко
  Провизијата е малку поголема од нормално мислам, али нема да приметиш некоја разлика. Само на банкомат ти зима ~300 денари ако вадиш пари, за проверка на состојба ~80 денари. Сум ја стаил на Ebay и AliExpress, на Casys функционира. Досега сум бил одбиен само на ПОС терминал на Комерцијална.
   
 5. vlado30

  vlado30
  Intern

  10
  0
  26 Декември 2017
  Машко
  Јас си поставив прашање, а ме изненадува фактов дека на тема за картицава се дискутира и се употребуваат вулгарности , извинете на останатата заедница ама подобро и да не поставев прашање ќе прашам во сервис центарот на паионир, благодарам.

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
 6. marv

  marv
  On your way to fame

  1,644
  925
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ако за тебе нарадна поговорка, која прулично добро го опиша твојот п.с. коментар е вулгарност, онда извини.
  А на пајонир сапортот исто не заборави на крај да им се направиш паметен и да дадеш саркастична забелешка.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  xenon, User12 и на tupacan им се допаѓа ова.
 7. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,075
  459
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  1)Нема разлика. Кога ќе се логираш на акаунтот на пејонир во главното мени под хелп ти ги пишува провизиите.
  2)Одржувањето и онака е на годишно ниво, нема што да менуваш.
  3)Зема корсбордер
  4) На пос плаќаш конверзија 3%
   
  На Ziggy и vlado30 им се допаѓа ова.
 8. vlado30

  vlado30
  Intern

  10
  0
  26 Декември 2017
  Машко
  Благодарам,
  Кај мене стои дека е одржување месечно 3усд за 0-2трансакции и +1усд за трансакции над 3+значи вкупно 48 усд.
  Која е разликата со дирекно нарачана.
  Денес ги прашав во центарот па ќе ми одговорат, Благодарам на совесниот одговор[​IMG]

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
 9. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,075
  459
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  И мене ми е порачана преку апворк, но немам месечно оджување, годишно е.
  Кога си логиран од пц истите провизии ти ги дава?

  Можеби тие месечни одржувања се од поново време, а за акаунтите регистирани од поодамна да важат старите провизии, мене не ми земаат ни за годишно одржување, само првата година ми наплатија.
  Наводно имало, ако правиш трансфер над одредена сума не ти наплаќале провизија за одржување.
  Еве како е кај мене...
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 9 ноември 2018
  На vlado30 и corpz им се допаѓа ова.
 10. marv

  marv
  On your way to fame

  1,644
  925
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не. Месечното одржување ти е или/или. Ако имаш до 2трансаксии месечно да речеме цела година ќе ти боде 12*3=36. Ако имаш 3+ месечно цела година онда ќе ти биде 12*1=12. И сите помеѓу можности зависно колку трансакции праиш.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На artweb и vlado30 им се допаѓа ова.
 11. vlado30

  vlado30
  Intern

  10
  0
  26 Декември 2017
  Машко
  Па се мисли приливи или одливи, купување во продавници, било какви трансакции? А дали при плаќање у продавница иде 3,5% на курсот од мастер картата курсната листа ( од среден курс на НБМ )
  Благодарам ако е 1усд тогаш добро е

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
 12. marv

  marv
  On your way to fame

  1,644
  925
  5 oктомври 2007
  Машко
  Се сметаат сите трансакции. За останатите курсови ова она ќе кажат сега другарчињата што поактивно ја користат.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На vlado30 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  717
  327
  12 Април 2017
  Машко
  Незнаев дека даваат толку информации :D
  [​IMG] [​IMG]
   
  На vlado30 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  560
  242
  5 ноември 2013
  Машко
  Wow, и на терминал почнаа да наплаќаат фее?? На времето (2015/2016) немаше ништо само конверзија
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,082
  643
  8 Мај 2010
  Машко
 16. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,776
  1,305
  10 Август 2010
  Машко
  Играме кој повеќе? :)

  wN0e9EeLwIw.jpg
   
  На pipelin и Ziggy им се допаѓа ова.
 17. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  934
  531
  3 Јули 2007
  Мислам дека почна да ги пресметува провизиите за конверзија посебно 3.5% во долари. Оригиналната сума е приближно истата по среден курс.
   
 18. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,075
  459
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Провизиите за конверзии ги пресметуваат од секогаш, само предходно не беа прикажани во извештајот, а сега се прикажани.
  Тоа е ОК, бидејќи предходно многу луѓе беа доведувани во заблуда дека нема провизија за конверзија.
  Имаше и на времето провизија само не беше пикажано во извештајот.
   
  Последна промена: 10 ноември 2018
 19. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  560
  242
  5 ноември 2013
  Машко
  Значи сума сумарум дали вадел на банкомати или плакал со нејзе на терминал исто е..
  А дали на пример парите се во долари ако платам кај кинезите во долари, значи нема конверзија на валути, пак ке одрачуна 3% провизија?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ziggy

  Ziggy
  Intern

  1
  1
  7 ноември 2018
  Машко
  Отсекогаш имало провизија само што не беше прикажано.Ја користам картичката од 2016 год.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 21. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,075
  459
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не е баш исто на терминал и на банкомат, на банкомат ти зема 3,15 долари на секое вадење, на терминал не ти зема 3,15.
  Ќе ти земе, но тоа не е конверзија туку го викаат крос бордер фи (не по врат по шија).
  Нема да ти земе комверзија или корс бордер фи само ако купуваш нешто преку интернет што е во Америка.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 22. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  934
  531
  3 Јули 2007
  Само еднаш ми имаат земено 1% на трансакција во долари пред 4-5 години може и повеќе. Мислам дека беше на namecheap трансакцијата. Од тогаш ми немаат земено таква провизија иако трансакциите во долари се најчесто од европски компании.
   
 23. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,075
  459
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Мене секогаш ми земале провизија за конверзија и крос бордер фи, не знам зошто тебе не би ти земале, освен ако не си нешто грешка.
   
 24. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  717
  327
  12 Април 2017
  Машко
  Па не е баш исто, на банкомат е фиксна сума за проверка и вадење на пари.

  ATM fees*
  ATM Decline Fee
  $1.00
  Per transaction
  When withdrawal request is declined
  (*surcharge may also be applied by your ATM service provider)
  ATM Balance Inquiry Fee
  $1.00
  Per transaction
  When ATM balance inquiry is made
  (*surcharge may also be applied by your ATM service provider)
  ATM Withdrawal or Cash Disbursements (via bank teller or in-store)
  $3.15
  Per transaction
  When withdrawal or disbursement is requested
  (*surcharge may also be applied by your ATM/POS service provider)
  For transactions made in a currency other than the card currency, or in a country other than the country of issuance of the card, Payoneer charges a fee of up to 3.5% per transaction
   
 25. sas_klar

  sas_klar
  Intern

  36
  11
  8 Јануари 2009
  Машко
  Извадено од банкомат од Америка провизијава од банкоматов ме утепа ;)[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...