Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Payoneer картичка

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Денес едно мало изненадување, можеби е од порано но, на банкомат од Стопанска банка ми излезе нотификација при повлекување на кеш за ДОПОЛНИТЕЛНА провизија од 250 денари. Истото го забележав пред неколку месеци како појава на Халкбанка. Некако почнува скапичко да излегува кеширањето преку Пејонир, особено за тие што примаме долари па испаѓа дека или јадиш провизија за конверзија, или јадиш провизија на банкомат.
Од пред некое време е и за жал мислам дека ќе стани правило кај сите банкомати оти полека полека неколку шо ги поминав имаат различни провизии, 150-250 денари.
 

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
193
80
Од пред некое време е и за жал мислам дека ќе стани правило кај сите банкомати оти полека полека неколку шо ги поминав имаат различни провизии, 150-250 денари.
Кои имаат 150 денари провизија?
Во централна кооперативна се уште нема..
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
178
169
Халкбанк немаше провизии до пред некое време сега е 150 и е најефтино од мое искуство. Другите банки зимаат по 350.
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Халкбанк немаше провизии до пред некое време сега е 150 и е најефтино од мое искуство. Другите банки зимаат по 350.
Кои банки имаат 350? Како што напоменав, 150 е халк а 250 стопанска. Зборуваме за дополнителната провизија за која излегува буквално известување што мора да го прифатиш за да се изврши трансакцијата.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
233
377
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 14400F & Noctua NH-U12S redux
Motherboard
Gigabyte B760M DS3H DDR4
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 980 PRO 1TB & 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P750GM Real Power, 80Plus GOLD, Modular
RAM
Kingston 3200MHz DDR4 CL16 Fury Renegade Black (2x16GB)
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3070 Ti OC Edition 8GB GDDR6X
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O 2 PRO 1K
Keyboard
Glorious GMMK 2 Full Size (96%) White
Audio
Onboard
Monitor
MSI G27CQ4
OS
Windows 11 Pro
^ НЛБ.
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
178
169
Кои банки имаат 350? Како што напоменав, 150 е халк а 250 стопанска. Зборуваме за дополнителната провизија за која излегува буквално известување што мора да го прифатиш за да се изврши трансакцијата.
Сите други освен Халк и Стопанска.
 

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
194
204
Да појаснам нешто што гледам неколку страници наназад повторно се зборувало, а е погрешно:

навистина нема никаква поента да префрлувате од долари во евра, па да одите да вадите кеш на банкомат во Грција - двете „обавезни“ провизии: 1. до 3,5% од сумата и 2. фиксно $3,15 се применуваат без разлика на валутата и каде се подигнуваат, затоа што провизиите се за повлекување кеш различен од валутата на картичката, но и за повлекување во држава друга од државата на издавање на картичката. Или, во оригинал:

„For transactions made in a currency other than the card currency, or in a country other than the country of issuance of the card, Payoneer charges a fee of up to 3.5% per transaction“

„ATM Withdrawal or Cash Disbursements (via bank teller or in-store) - $3.15 per transaction“

Така што, дали ќе ги вадите средствата во денари, долари, евра, во Грција, дома... - истите провизии ќе ги платите. А, да не зборувам дека за конверзија на валути има дополнителна провизија од 0,5%. И најнакрај - и за евра нема потреба да одите во Грција, банкомати кои издаваат евра има и кај нас, на ПроКредит Банка.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
744
675
Да појаснам нешто што гледам неколку страници наназад повторно се зборувало, а е погрешно:

навистина нема никаква поента да префрлувате од долари во евра, па да одите да вадите кеш на банкомат во Грција - двете „обавезни“ провизии: 1. до 3,5% од сумата и 2. фиксно $3,15 се применуваат без разлика на валутата и каде се подигнуваат, затоа што провизиите се за повлекување кеш различен од валутата на картичката, но и за повлекување во држава друга од државата на издавање на картичката. Или, во оригинал:

„For transactions made in a currency other than the card currency, or in a country other than the country of issuance of the card, Payoneer charges a fee of up to 3.5% per transaction“

„ATM Withdrawal or Cash Disbursements (via bank teller or in-store) - $3.15 per transaction“

Така што, дали ќе ги вадите средствата во денари, долари, евра, во Грција, дома... - истите провизии ќе ги платите. А, да не зборувам дека за конверзија на валути има дополнителна провизија од 0,5%. И најнакрај - и за евра нема потреба да одите во Грција, банкомати кои издаваат евра има и кај нас, на ПроКредит Банка.
очигледно немаш вадено евра во Грција...
значи освен 3.5 еур + 2.5 еур фи на атм НЕМА други провизии

за прокредит немам искуство но ако се читне на нивниот сајт :
... "Услугата за уплата и исплата евра на банкомат е достапна за сите клиенти на банката кои имаат сметка во евра и Mastercard картичка" ..
значи треба да си нивен клиент, а по тоа што бараат да имаш сметка и картичка - значи само средства што се на таа сметка

Евра на банкомат – уникатна услуга на Прокредит банка

дај не шири лоши информации

Испратено од HD1913 преку IT.mk форум апликација
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Да појаснам нешто што гледам неколку страници наназад повторно се зборувало, а е погрешно:

навистина нема никаква поента да префрлувате од долари во евра, па да одите да вадите кеш на банкомат во Грција - двете „обавезни“ провизии: 1. до 3,5% од сумата и 2. фиксно $3,15 се применуваат без разлика на валутата и каде се подигнуваат, затоа што провизиите се за повлекување кеш различен од валутата на картичката, но и за повлекување во држава друга од државата на издавање на картичката. Или, во оригинал:

„For transactions made in a currency other than the card currency, or in a country other than the country of issuance of the card, Payoneer charges a fee of up to 3.5% per transaction“

„ATM Withdrawal or Cash Disbursements (via bank teller or in-store) - $3.15 per transaction“

Така што, дали ќе ги вадите средствата во денари, долари, евра, во Грција, дома... - истите провизии ќе ги платите. А, да не зборувам дека за конверзија на валути има дополнителна провизија од 0,5%. И најнакрај - и за евра нема потреба да одите во Грција, банкомати кои издаваат евра има и кај нас, на ПроКредит Банка.
значи на темава има со прилог слики од такви трансакции и колку фиа се точно земени .. и ти сеа дојде ни објасни дека не е така хаахах

прво на Пајонир може да извадиш картички во повеќе различни валути не само во долари. Пример еве ја во моментов може да нарачам додатна картица во фунти, евра (пошто ми е истечена јер не користам одамана) или канадски долари, покрај главната во амерички долари.
Второ картицата во еура во цела Еуро зона работи исто и ги нема тие додатни провизии.

Така да, не нема истите провизии да бидат ако се извади додатна картица во Евра, се направи конверзијата од Долари во Евра на ниво на Пајонир, и со картицата во Евра се вадата во Евро зона парите.

Инаку да ако со картицата во Долари отидеш во Грција и вадиш Евра на банкомат .. ќе ги имаш сите фиа на куп и за конверзија и се остало.
 

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
194
204
OК, сѐ сте во право. Повлекувам сѐ што кажав, сето е погрешно и никој нека не го зема предвид. Се извинувам!
 
Последна промена:

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
194
204
Сега Комерцијална кога ќе нѐ видат како сме ги нападнале, одма и они ќе воведат провизија. :(
 

STRIKER

Intern
2 јануари 2016
82
29
Проверка од некој што вадел скоро од комерцијална, дали сеуште е со 0 денари провизија од банкомат?
 

dimov0

Intern
13 декември 2020
3
1
Здраво, ја нарачав картичката пред неколку недели ја испратија на 23 април за колку време стига estimated ми е 23 мај дали е точно или знаат да каснат?
 

Alex3

Gaining Experience
20 декември 2018
65
53
Здраво, ја нарачав картичката пред неколку недели ја испратија на 23 април за колку време стига estimated ми е 23 мај дали е точно или знаат да каснат?
обично е точно, може и порано да дојде. прати според тракинг бројот
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
199
106
Момци ми стигна картичката, но никако парите од балансот да се префрлат на картицата, а прочитав некаде дека се префрлаат автоматски на секој саат време. Помош ако може од некој, благодарам.
 

dimov0

Intern
13 декември 2020
3
1
Момци ми стигна картичката, но никако парите од балансот да се префрлат на картицата, а прочитав некаде дека се префрлаат автоматски на секој саат време. Помош ако може од некој, благодарам.
Логирај се од компјутер, во settings за картичката има Auto Top-up оклучи ја таа. На телефон ја барав ја нема таа опција.
 

McUrban

Intern
22 декември 2015
8
4
Здраво луѓе,

Ме интересира дали некој знае колку наплаќа Payoneer за трансфер на средства до локална банка (девизна сметка)?

Пример трансфер на $1000 од мој Payoneer до моја доларска девизна сметка во НЛБ.

П.С неможам да избришам, ископав од претходни постови дека е 2% (т.е. $20 долари во овој случај) ако не се сменило у меѓувреме
 
Последна промена:

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
194
204
Си има дел на веб-страницата со fees, прочитај си, пресметај си... Payoneer: Fees
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.981
Членови
35.425
Најнов член
Malcolm
На врв Дно