• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Payoneer картичка

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
И на Халк не зима банкоматот 300 ден провизија, проверено сто пути.
Одлично штом е така. Мислам дека сите банкомати ги имам пробано освен Халк, а ми земале по 300 ден рекет.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.075
671
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали на Payoneer може да примам пари само од физички лица и притоа да добијам картичка?
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Дали на Payoneer може да примам пари само од физички лица и притоа да добијам картичка?
Картичка како и да е ќе можеш да добиеш одкако ќе примиш доволно средства на твојата сметка согласно со лимитот кој ќе ти биде одреден. После надминување на овој лимит имаш право на картичка.

Што се однесува до примање пари, Payoneer е ексклузивно за примање пари од правни лица.

За да примиш пари од физичко лице ќе мора или некаква фактура за давање на услуга ( и строга верификација ) или да си отвориш бизнис акаунт на име на фирма.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Одлично штом е така. Мислам дека сите банкомати ги имам пробано освен Халк, а ми земале по 300 ден рекет.
Halkbank банкомат. На 20 илјади денари околу 800 денари провизија. Последно шо знам е дека околу 3 долари е провизијата од Пејонир, а другиве се нешто друго, најверјоатно.
 

Атачменти

 • 1670418689676.png
  1670418689676.png
  4,8 KB · Прегледи: 31

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Halkbank банкомат. На 20 илјади денари околу 800 денари провизија. Последно шо знам е дека околу 3 долари е провизијата од Пејонир, а другиве се нешто друго, најверјоатно.
Баш пред некој ден вадев 15 илјади од друг банкомат на НЛБ и провизијата беше 300 ден. Било која сума да ја извадам од НЛБ банкомат до сега ми било секогаш 300 ден.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Баш пред некој ден вадев 15 илјади од друг банкомат на НЛБ и провизијата беше 300 ден. Било која сума да ја извадам од НЛБ банкомат до сега ми било секогаш 300 ден.
Верувам дека е така, ама ај објасни ја провизијата од 15 долари на оваа трансакција?
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Halkbank банкомат. На 20 илјади денари околу 800 денари провизија. Последно шо знам е дека околу 3 долари е провизијата од Пејонир, а другиве се нешто друго, најверјоатно.
Првпат вадиш од банкомат, така?
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Верувам дека е така, ама ај објасни ја провизијата од 15 долари на оваа трансакција?
Грешка сум.

Баш сега ја отворив трансакцијата.
17$ ме имаат рекетирано а на банкоматот стоеше 300 ден.

Ако Payoneer зема околу ~ 3$ за АТМ користење и банкоматот некаде дополнително околу ~ 5$, значи некој си 10$ екстра рекет некаде е отиден а појма немам каде.

90% од случаевите картицава ја користам насекаде а ретко вадам пари со неа од банкомат.
Ова не сум го забележал со друга картица, треба да проверам истово со поголема сума.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Првпат вадиш од банкомат, така?
Nope, скоро година дена, секој месец по неколку пати. Тестирав различни банкомати шо ми се во близина, ова е релативно најниската провизија.
Мислењето е автоматски споено:

Грешка сум.

Баш сега ја отворив трансакцијата.
17$ ме имаат рекетирано а на банкоматот стоеше 300 ден.

Ако Payoneer зема околу ~ 3$ за АТМ користење и банкоматот некаде дополнително околу ~ 5$, значи некој си 10$ екстра рекет некаде е отиден а појма немам каде.

90% од случаевите картицава ја користам насекаде а ретко вадам пари со неа од банкомат.
Ова не сум го забележал со друга картица, треба да проверам истово со поголема сума.
Од она шо го имам тестирано, секоја трансакција платена со картица има 3.5% провизија од сумата на трансакцијата, а за вадење пари од банкомат Халкбанка и Стопанска ми беа во некоја минимална разлика од 30-40 денари на слична сума како погоре. Сигурно има и некоја поефтина алтернатива, па супер ќе е да напиши некој, ама вака проверено на сметката колку е земено, а не на банкоматот шо пишува.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Nope, скоро година дена, секој месец по неколку пати. Тестирав различни банкомати шо ми се во близина, ова е релативно најниската провизија.
Мислењето е автоматски споено:


Од она шо го имам тестирано, секоја трансакција платена со картица има 3.5% провизија од сумата на трансакцијата, а за вадење пари од банкомат Халкбанка и Стопанска ми беа во некоја минимална разлика од 30-40 денари на слична сума како погоре. Сигурно има и некоја поефтина алтернатива, па супер ќе е да напиши некој, ама вака проверено на сметката колку е земено, а не на банкоматот шо пишува.

Сега баш пребарував низ изводите од друга картичка која ја користам ( Paysera ) и каде што имам вадено од банкомат. Сите АТМ charges гледам дека се околу 2.5 ЕУР. Ништо екстра освен оние 300 ден.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Сега баш пребарував низ изводите од друга картичка која ја користам ( Paysera ) и каде што имам вадено од банкомат. Сите АТМ charges гледам дека се околу 2.5 ЕУР. Ништо екстра освен оние 300 ден.
Најверојатно станува збор за ова, шо го објаснува и скалирањето на провизијата при различни суми пошто технички прајш и конверзија и користење на банкомат. Некоја безвезна логика ми е ова :D
 

Атачменти

 • 1670420873760.png
  1670420873760.png
  27,1 KB · Прегледи: 30

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Nope, скоро година дена, секој месец по неколку пати. Тестирав различни банкомати шо ми се во близина, ова е релативно најниската провизија.
Мислењето е автоматски споено:


Од она шо го имам тестирано, секоја трансакција платена со картица има 3.5% провизија од сумата на трансакцијата, а за вадење пари од банкомат Халкбанка и Стопанска ми беа во некоја минимална разлика од 30-40 денари на слична сума како погоре. Сигурно има и некоја поефтина алтернатива, па супер ќе е да напиши некој, ама вака проверено на сметката колку е земено, а не на банкоматот шо пишува.
Не гледам кај е забунава, сеа проверив трансакција извадено 20к пред 6 месеци на халк банкомат исто ми има земено 15$ поточно 4,5% што е нормално.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Не гледам кај е забунава, сеа проверив трансакција извадено 20к пред 6 месеци на халк банкомат исто ми има земено 15$ поточно 4,5% што е нормално.
Забуната е оти од 149 страни на темава, на 100+ се тврди дека провизијата е 300 денари или нешто слично, шо реално не е така.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
19
21
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Ок, решена мистерија и нема повеќе забуна.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Забуната е оти од 149 страни на темава, на 100+ се тврди дека провизијата е 300 денари или нешто слично, шо реално не е така.
300 денари е провизијата за користење на банкомат различен од стопанска и халк, никој не рекол назад у темава дека при вадење пари од банкомат ќе ти земе само плус 300 денари.
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
153
149
Значи не ги мепајте провизиите на Payoneer со тие од банкомат - различни работи се. На НЛБ на пример те известува услугата чини 300 ден. на Халк такво нешто нема. Бар не сум приметил да има, а Payoneer провизија у проценти увек има, на секоја трансакција.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.485
2.422
Значи не ги мепајте провизиите на Payoneer со тие од банкомат - различни работи се. На НЛБ на пример те известува услугата чини 300 ден. на Халк такво нешто нема. Бар не сум приметил да има, а Payoneer провизија у проценти увек има, на секоја трансакција.

Amen to that! Payoneer зима 3.5% за конверзија на валута без разлика дали е банкомат или POS трансакција.

Исклучоци се картичка во Евра ако се користи во држава на ЕУ во која еврото е национална валута.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.256
6.331
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Мислам дека на секоја нова страна во темава истиов муабет се прави :LOL:
 
2 јануари 2019
14
4
Здраво дечки, би сакал да прашам поврзано со трансфер на средства од Пејонир во НЛБ банка, првпат.
1. Каков документ ви бараат при распределба на средствата, дали треба да носите извештај за исплати на пејонир кои што сте ги добиле, или само за трансферот (пример јас имам 3,000$ на пејонир, но во банка праќам само 1000$).

2. Дали мислите дека би имало проблем доколку во банка праќаш дел од средствата кои сакаш да ти легнат, и ги пријавиш во УЈП каде што нормално ќе си го платиш данокот, а другите ги вадиш од картица по потреба?
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
92
34
И пак од почеток...пролистај барем неколку страни наназад 3-4 пати минимум е одговорено прашањево детално.
 
2 јануари 2019
14
4
И пак од почеток...пролистај барем неколку страни наназад 3-4 пати минимум е одговорено прашањево детално.
Здраво друже,

Листав можеби 20 страни верувај ми, не најдов точен и конкретен одговор за прашањето.
Те молам доколку можеш да ми помогнеш би ми значело, доколку не, благодарам во секој случај.

Убава вечер :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.256
6.331
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Здраво дечки, би сакал да прашам поврзано со трансфер на средства од Пејонир во НЛБ банка, првпат.
1. Каков документ ви бараат при распределба на средствата, дали треба да носите извештај за исплати на пејонир кои што сте ги добиле, или само за трансферот (пример јас имам 3,000$ на пејонир, но во банка праќам само 1000$).

2. Дали мислите дека би имало проблем доколку во банка праќаш дел од средствата кои сакаш да ти легнат, и ги пријавиш во УЈП каде што нормално ќе си го платиш данокот, а другите ги вадиш од картица по потреба?
1. Скриншот од трансферот кон банка и скриншот од Profile Settings кај што ти се гледаат личните податоци како име, адреса итн..

2. Ние ништо не мислиме, законот е јасен дека секоја заработка треба да се пријави, другото останува на тебе дали ќе сакаш да влезеш во сива зона или не :)
 
2 јануари 2019
14
4
1. Скриншот од трансферот кон банка и скриншот од Profile Settings кај што ти се гледаат личните податоци како име, адреса итн..

2. Ние ништо не мислиме, законот е јасен дека секоја заработка треба да се пријави, другото останува на тебе дали ќе сакаш да влезеш во сива зона или не :)
Јасно,

Фала ти за одговорот друже :)
Значи да потврдам доколку те разбрав добро, ти бараат скриншот од трансферот, не од балансот на пејонир, така?

И патем уште едно прашање, данокот потоа си го плаќам под вид на друг доход, како и други интернет заработки, на е-пдд?

Ти благодарам уште еднаш.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.256
6.331
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јасно,

Фала ти за одговорот друже :)
Значи да потврдам доколку те разбрав добро, ти бараат скриншот од трансферот, не од балансот на пејонир, така?

И патем уште едно прашање, данокот потоа си го плаќам под вид на друг доход, како и други интернет заработки, на е-пдд?

Ти благодарам уште еднаш.
Не од балансот, само од трансферот. Тоа е чисто за банката да си ја има евиденција за трансакцијата, нив не им е гајле колку имаш вкупно на балансот. Порано праќав само PDF од трансферот, ама последен пат кога бев таа во банка ме тераше да праќам скриншот од страната со личните податоци (Profile Settings) и скриншот од трансакцијата и ми рече во иднина така да им праќам.
Секако ако одиш лично во девизно да правиш распределба они ќе ти кажат што-како, само имај си ја Payoneer апликацијата на телефон за да можеш одма да им пратиш што им треба.

На УЈП треба да го пријавиш како „Доход од работа“, или барем јас така го пријавувам бидејќи ми е од работа. Повеќе можеш да прочиташ овде: Данок на личен доход - FreelanceFrom.MK
Има и тема: Е-Данок?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно