1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Кој кажа на жими мајка, зар мислиш дека они веќе немаат пристап до банкарски сметки и електронски систем за комплетна евиденција? За стап им се извештаите со пресметки нив им е битна пријавата.

  Незнам дали си приметил дека тие пријави се специфични со квадратчиња, секој карактер квадратче, зар стварно мислиш дека некој рачно пресметува? Тоа се такви формулари каде има систем за архивирање и скенирање, се се' внесува автоматски во некој систем и после само прават споредба со банкарски сметки и слично. Ако има разлика во тоа што е пријавено и тоа што е легнато на сметка тогаш ќе ти дојде уплатница да си платиш, ако има нешто затаено ќе те стават под истрага итн.
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ДЕчки избришани се мислења. Ве молам немојте доскусии како да ги заебе и да не платите данок. Да си се штитме себеси не за друго.
  Ви благодарам за разбирањето.
   
  На artweb, Daniel86, wolverine и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  Србите на оваа тема си направиле и емисија
   
 4. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Пoвлекoв пaри oд бaнкoмaт вo Бг, нo трaнсaкцијaтa ми беше oдбиенa, a нa Payoneer aкaунтoт вo Panding Authorizations стoи декa ми се oдземaни пaрите. Бев вo бaнкaтa и ми рекoa декa бaнкoмaтoт не зaдржaл никaкви пaри и декa Payoneer би требaлo дa ми ги врaти пaрите.

  Некoј дa имaл вaкoв прoблем? Пo oдбиенa трaнсaкцијa oд бaнкoмaт, дaли Payoneer ги врaќa пaрите кoгa ќе пoмине прoцесирaњетo?
   
 5. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  бугарска работа :\
  прашај кај пејтер, впатем пејтинг авторизејшн не значи и 100% повлечени пари
   
 6. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Пишaв мејл нa Payoneer уште Сaбoтaтa, сеуште немaм oдгoвoр..
   
  На AfterMaxify му/ѝ се допаѓа ова.
 7. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  794
  679
  27 Јуни 2012
  Ќе ти се вратат парите, прво ќе ги снема ќе пишува -$suma, после +$suma (credited)
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Читaв нa Payoneer community, и други имaле ист прoблем. Нештo се спoмнувa 90 денa чекaње зa дa ги врaтaт пaрите. 90 фaкинг денa? Имaш инфo зa oвa?
   
 9. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  794
  679
  27 Јуни 2012
  Мене истото ми се деси на одмор, ама ги имаше како credited веќе два дена после
   
 10. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  update: полната сума ми е вратена денес, по точно 10 дена.
   
  lakiodsk, artweb, CokeZone и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  273
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Некое друго искуство со користење на картичкава во Бугарија?
   
 12. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Пoтoчнo, не беше прoблемoт вo Бг, истoтo мoже дa се случи сo билo кoј прaзен бaнкoмaт.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  273
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Тоа бил проблемот :)
  Значи не би требало да има проблем со АТМ/ПОС?
  Може евра од банкомат таму?
  Препорака за банка?
   
 14. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Не мoже еврa, сaмп левoви. Препoрaкa немaм, види кoјa имa нaјдoбaр курс и кoлку им е дневниoт лимит.

  Мaксимaлниoт лимит пo трaнсaкцијa е 400 левa секaде, нo вo некoи бaнки тoa им е и дневниoт.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 15. Sekuloszki

  Sekuloszki
  Intern

  6
  0
  19 Август 2016
  Машко
  Здраво форумџии, нов сум на форумов. Ај Ти ми е слаба страна, а читајќи низ темиве гледам дека има доста добро потковани членови за оваа област, па се надевам дека ќе научам нешто и јас од вас. Барем бејзик работи ако не друго.

  Направив пред некој ден Пејонир акаунт и картичката треба да ми стигне помеѓу 9ти и 19ти Сеп.

  Имам неколку прашања:

  - Колку се зема провизија една личност да префрли средства од својот Пејпал акаунт на својот Пејонир акаунт?
  - Колку се зема провизија кога личноста од својот Пејонир акаунт префрла средства на друга личност на неговиот Пејонир акаунт?
  Некаде прочитав дека не е можно дирекно да се префрлаат средства од Пејпал на Пејонир или на Скрил доколку двата акаунта се на различни личности.
  - Колкав е годишен месечен/годишен лимит на Пејонир?
   
 16. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  331
  19 Јануари 2008
  Моментално не прима Пејпал да се поврзи со Пејонир, јас имав до пред некој месец, и без некоја причина одеднаш неможев да направам транскации.
   
 17. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  935
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Дечки, ај да ја освежиме малце темава. Нуб фриленсер тука. Што е работава -

  Првин, што препорачувате вие, Револут или Пајонир?

  EDIT: читам Револут заебавала од скоро за подигање пари у МК.

  Фриленсер сум на сајт кој што пари испраќа само преку ПејПал. Парите стигаат кај другар во Холандија, на негов пејпал. Прва опција беше тој преку банка да ми ги прати мене на НЛБ тутунска со ибан и свифт, али после некои сугестии, се одлучив никако да не примам пари преку ибан и свифт пошо има да изгубам голем процент од париве.

  Друга опција беше отварање на Пионеер или Револут картица (кажете што е боље во случајов). Дали другаров може од неговиот ПејПал мене да ми ги праќа парите на Пионеер/Револут каритца, и јас тука да ги вадам од банкомат? Мислам дека во овој случај има најмала загуба на процент.

  И, како се движат работите со данок со картициве? Нели пајонеер има виртуелна сметка во САД, јас само тука банкомат користам, помиунваш недетектиран? може сум израелец што си подигнува пари, било каков странец.
   
  Последна промена: 29 Август 2016
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Од сето ова можам да ти препорачам да го контактираш @goranzoran тој има амерички пејпал и зема само 6% провизија и имаш кеш на рака


  Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  638
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  Пред скоро време направив пајонер картичка и моментално ја чекам да пристигне. Па пред некој ден некој член ја освежил темава па ја разлистав и прочитав за активација за картичката се плаќа 29$. Па дали ова сеуште важи бидејки тоа беше постар пост
   
 20. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  222
  17 Септември 2012
  Машко
  Првиот пат кога ќе примиш средства ќе ти бидат одземени тие 29$.
   
 21. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,703
  2,584
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 22. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  222
  17 Септември 2012
  Машко
  Грешка си 29$ само при активација ти зема.
   
 23. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,703
  2,584
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Не е лошо да се прочита прво пред да се констатира факт за грешка.
   
 24. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  935
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Kje mi odgovori nekoj na postot pogore? :)
   
 25. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  638
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  Untitled.jpg
  Фала ти многу, но имам уште едно прашање, дали на пример цела година не добијам пари на неа ке морам пак да платам ? Или ке се смета како неактивна картица и ке без провизија ?
  Едит: Најдов одговор на моето претходно прашање
   
  Последна промена: 29 Август 2016
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...