• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

popeto

Intern
14 јули 2015
7
3
Skopje
Читав низ старите мислења во темава, само со оглед на тоа дека законите во државава се менуваат како турскиве серии, не можам да бидам сигурна.
Прво, прочитав нешто за вадење пари со Пајонир картичка во Грција/Бугарија/Србија. Има реална потреба? Му стигнало на некој до сега честитка од УЈП?
Второ, работам како фриленсер и парите од UpWork (поранешно оДеск) ми се во долари, и Пајонир акаунтот го регистрирав во долари. Хипотетички - ми легнуваат 300 долари на Пајонир картичката, одам на банкомат - колку (грубо) ќе повлечам во денари? (Одговорете ми како да ми фали пола мозок, знам дека има објаснето претходно за тоа колкава сума зима за конверзија ама ептен се уплеткав со сумите.)
Фала ви однапред!
 

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
2$ повлекување од upwork (мора)
2.5$ брзо легнување на сметка во рок до 2часа (опционално), инаку интервалот на чекање е до 2 дена
Другото за полесно пресметување (како што доларот е околу 56д сега), по 50ден може да се повлече по долар за да остане секогаш нешто на сметка. Пример за 100$ на payoneer сметка, без проблем (додека доларот е на ова ниво) можеш да повлечеш 5000ден и ќе ти останат нешто помалку од 10$ на сметка.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
На мојата не ми бара пин, само продавачот ги куца последните 4 бројки од картичката на терминалот.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
Дали конверзијата од долари во денари е секогаш Средниот курс на НБРМ, нема врска од банкомати/банки?
Без разлика на другите провизии од банката, мастеркард и пејонир. Ме интерсира амо дали за сите банкомати се гледа истиот Среден курс на нбрм (како што го има на СТБ курсната листа пример)
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Mислам дека иде по среден курс, но ти земаат 3% за конверзија и ти испаѓа исто како по куповен да ги земаш парите.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
Прашањево ми е дали ако вадам од нлб, стб, било кој банкомат, го гледам средниот курс од http://www.nbrm.mk/ или имаат посебен секоја банка?

Еве поконретно: Вадам од стб, сметам со курсот од НБРМ.мк. Да не треба да гледам друго нешто од http://stb.com.mk/kursna-lista.nspx ?
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
566
386
Секоја банка си има свој курс. Ти вадиш пари по најнискиот (куповен), како банката да купува девизи од тебе.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
дали повеќе се исплаќа Payoneer во EUR или USD?
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Секоја банка си има свој курс. Ти вадиш пари по најнискиот (куповен), како банката да купува девизи од тебе.
Пари од банка не се вади по курсот на банката од која вадиш туку по средниот курс на НБРМ, 100% сигурно.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
дали повеќе се исплаќа Payoneer во EUR или USD?
Повеќе се исплати во таа валута што тебе ти плаќаат. Пр. Ако тебе ти плаќаат во долари најдобро е валута за Пејонир да избереш во долари.
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
187
105
Скопје
Сега Пајонир дозволи и еур картица со валуте ЕВРО
порачај си ја таа и пробај да ја линкуваш со скрилл
хмм можеш да имаш две пајонер картици една во еу друга во долари??? инаку мене ми стигнуваат и во долари и во евра средствата, ако може така супер :D
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,511
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
хмм можеш да имаш две пајонер картици една во еу друга во долари??? инаку мене ми стигнуваат и во долари и во евра средствата, ако може така супер :D
Може, ја на заебанција кликав штракав, ми стигнаа две картици, една за евра друга за долари.
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
187
105
Скопје
Може, ја на заебанција кликав штракав, ми стигнаа две картици, една за евра друга за долари.
јас веќе ја имам едната за долари е сега каде да кликнам за евра да ми стигне :D
( глупо прашање ама тоа е )
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,511
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Логирај се на акаунтот и барај EU Payment Service, мене ми стигна мејл од нив, и преку него си активирав.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,598
2,098
Едно прашање. Доколку веќе постоечката картичка за USD ми е зависна од Upwork (т.е. морам да имам примања преку Upwork за да можам да имам плус приватни примања), дали и новата за EUR ќе биде зависна од Upwork?

Инаку, кај мене го нема EU Payment Service, но пишува доколку го нема, да ги контактирам. Како и да е, ако и таа картичка ми е зависна од Upwork, не ми врши работа, па затоа прашувам пред да ги контактирам.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,598
2,098
А зашто ти е зависна? Извадена ти е преку реферал на одеск?
Не се сеќавам како точно ми е извадена, но кога се логирам на пејонир во горниот дел стои логото на Upwork (порано исто oDesk).. и доколку подолго време немам примања преку Upwork, не дозволува да се прави приватен трансфер.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Не се сеќавам како точно ми е извадена, но кога се логирам на пејонир во горниот дел стои логото на Upwork (порано исто oDesk).. и доколку подолго време немам примања преку Upwork, не дозволува да се прави приватен трансфер.
Секако нема да ти дозволува ако немаш плаќања од фирми подолг период да правиш private load.
Единствено добро е во твојот случај што си ја зел преку Upwork е што не плаќаш годишна членарина, да ти е извадена директно од пајонир ќе имаш годишна членарина а исто ќе се однесува за private loads.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,598
2,098
Секако нема да ти дозволува ако немаш плаќања од фирми подолг период да правиш private load.
Единствено добро е во твојот случај што си ја зел преку Upwork е што не плаќаш годишна членарина, да ти е извадена директно од пајонир ќе имаш годишна членарина а исто ќе се однесува за private loads.
Не го знаев ова.
А дали доколку имам две картици, ќе се однесуваат како на еден акаунт?
Пример, тоа што го примам преку Upwork да ми иде на картицата за долари, а приватните на онаа за евра?
т.е. Дали ќе морам и на двете да имам приања преку Upwork за да ми дозволи приватни примања. Знае некој?
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Не го знаев ова.
А дали доколку имам две картици, ќе се однесуваат како на еден акаунт?
Пример, тоа што го примам преку Upwork да ми иде на картицата за долари, а приватните на онаа за евра?
т.е. Дали ќе морам и на двете да имам приања преку Upwork за да ми дозволи приватни примања. Знае некој?
Таа во евра нема опција за private loads. Јас ја имам и точно гледам што се случува. Се однесуваат како посебни картици, балансот не може да се префрли од една на друга.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,598
2,098
Таа во евра нема опција за private loads. Јас ја имам и точно гледам што се случува. Се однесуваат како посебни картици, балансот не може да се префрли од една на друга.
Значи, работам само преку Upwork, каде плаќањето е во долари, а доколку земам картичка за евра, која патем планирам да ја користам за private loads, всушност нема таква опција. Значи, со еден збор, лично јас немам потреба од картичка за евра, така?
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Значи, работам само преку Upwork, каде плаќањето е во долари, а доколку земам картичка за евра, која патем планирам да ја користам за private loads, всушност нема таква опција. Значи, со еден збор, лично јас немам потреба од картичка за евра, така?
Така, таа е да примаш SEPA плаќања, ако немаш такви немаш потреба од картата.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Значи, работам само преку Upwork, каде плаќањето е во долари, а доколку земам картичка за евра, која патем планирам да ја користам за private loads, всушност нема таква опција. Значи, со еден збор, лично јас немам потреба од картичка за евра, така?
Ти треба картичка само во долари, не ти треба во евра.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Пајонир направиле убава работа со мобилната апликација.

Можеш да селектираш валута за моменталната состојба на картичката да ти биде денари и ти дава прилично прецизно +/- 0.1% колку можеш да повлечеш од банкомат (- провизија за повлекување) или ако плаќаш онлајн во денари или на ПОС терминал без провизијата за повлекување.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,277
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно