• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје
благодарам за инфото за вадење во грција, впатем да споделам поврзав скрил со пајтер, процедурата е следна
во скрил ставаш ју ес еј банка ( податоците ќе си ги најдете на US Payment Service ) и префрлаш, едноставно е :D е сега пејнтер зима 1% за префрлање плус 1,8еу ( од трансакција ) зима скрил, проблем е што скрил ми е во еу валута а пејнтер во долари и губам некој си 7% при конверзација :\ ама тоа е
 
Последна промена:

BiljanaIT

Intern
7 јули 2015
1
0
дали на средствата добиени на payoneer картичка треба да се плати данок?
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,947
Кој данок ќе го плати на тие пари? Нема таков закон. Вадењето на пари од наш банкомат со странска картичка и плаќање на данок на тие пари е како на некој нашинец во странство да му бараш данок да плати кога ќе дојди овде, на парите што ќе ги вади.

Но, ако имаш некоја информација дека на некого му побарале да плати, може да се пиши тука на која сума и колку данок му побарале. И - кој данок го платил, на основ што?
По незнам кој пат. НЕ, дур не ги извадиш на македонски банкомат

Во секој случај - додека е баграта криминална на власт, најдобро да се вадат парите надвор. Не за друго, туку поради фактот што се расипани до коска и се психички нестабилни, па може да испадне да треба да платиш некој измислен данок за пари оданочени надвор од државата.

Среќно!
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,385
3,717
Скопје
Кој данок ќе го плати на тие пари? Нема таков закон. Вадењето на пари од наш банкомат со странска картичка и плаќање на данок на тие пари е како на некој нашинец во странство да му бараш данок да плати кога ќе дојди овде, на парите што ќе ги вади.

Но, ако имаш некоја информација дека на некого му побарале да плати, може да се пиши тука на која сума и колку данок му побарале. И - кој данок го платил, на основ што?



Во секој случај - додека е баграта криминална на власт, најдобро да се вадат парите надвор. Не за друго, туку поради фактот што се расипани до коска и се психички нестабилни, па може да испадне да треба да платиш некој измислен данок за пари оданочени надвор од државата.

Среќно!
Ова е само твое мислење. Без правна основа. Потенцирај го тоа, да си знаат луѓето
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
123
48
благодарам за инфото за вадење во грција, впатем да споделам поврзав скрил со пајтер, процедурата е следна
во скрил ставаш ју ес еј банка ( податоците ќе си ги најдете на US Payment Service ) и префрлаш, едноставно е :D е сега пејнтер зима 1% за префрлање плус 1,8еу ( од трансакција ) зима скрил, проблем е што скрил ми е во еу валута а пејнтер во долари и губам некој си 7% при конверзација :\ ама тоа е
Сега Пајонир дозволи и еур картица со валуте ЕВРО
порачај си ја таа и пробај да ја линкуваш со скрилл
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Зошто Payoneer картичките не бараат внесување на PIN при купување нешто од продавница, т.е. на slip? Денес пазарев слушалки од за од прилика 2000 денари и госпожата ми побара потпис само, без внесување на PIN.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Зошто Payoneer картичките не бараат внесување на PIN при купување нешто од продавница, т.е. на slip? Денес пазарев слушалки од за од прилика 2000 денари и госпожата ми побара потпис само, без внесување на PIN.
Затоа што нема вгрдено чип (од старите ти е). Новите што ги даваат се со чип и треба пин за нив.
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Кои се тие нови? Оваа е сега скоро земена, март месец мислам дека беше.

Како и да е, океј фала на одговорот.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,385
3,717
Скопје
Амерички картици НЕ користат чип/пин. Само европски. Тоа да не е причината за разликата?
 

Kristijan123

Intern
19 ноември 2013
4
0
Јас имам поврзано картичка од нлб тутунска и од пајонир со скрил. За додавање пари процесот е многу едноставен и брз. За повлекување последно одеше околу 5 дена. Провизиите ми се чини беа околу 2%
Како ја поврза пајонир со скрил? Мене ми ја одбива...
 

pLaToOn

Gaining Experience
24 јануари 2012
227
190
Сега Пајонир дозволи и еур картица со валуте ЕВРО
порачај си ја таа и пробај да ја линкуваш со скрилл
Секое дополнително префрлање подразбира дополнителни трошоци ... која е придобивката ако ги линкува?
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,426
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Затоа што нема вгрдено чип (од старите ти е). Новите што ги даваат се со чип и треба пин за нив.
Нема врска дали се со чип или не, тоа за виси од типот на терминалот.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,796
скопје
Има и стари(без чип) и нови(со чип) кои бараат или не бараат пин. Не зависи од чипот и дали се нови или стари, зависи од земјата во која се наоѓа банката која ги издава.
Америчките картички кои се нови имаат чип.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,426
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Има чипот голема врска, но сега тоа и не е важно. Инаку зошто би го ставале...
Мојата картичка е без чип, зошто на некои места кај што плаќам бара пин а на некои небара?
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,426
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
А мојата е без чип истотака и никаде не бара пин, зошто е тоа така?
Сигурно некаде ќе ти побара пин, на повеќето места не бара но на некои бара пин 100% сум сигурен, Неможе на тебе никаде да ти бара а на мене да ми бара пин. Не сум сигурен каде ми бараше пин, дали во керфур или тенексм, ке порверм и пишам тука каде бара пин, нема логика да е до чипот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,725
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно