Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Payoneer - Електронски Сервис или Странска Сметка?

Статус
Затворена за нови мислења.

Anchor

Intern
20 октомври 2018
11
4
За PayPal е децидно нагласено дека според НБРМ се смета за електронски сервис, но што станува со Payoneer?

Дали некој член има добиено конкретен одговор од УЈП или одредена Банка кај нас во која група спаѓа Payoneer?

Накратно, според НБРМ, Македонски Државјанин (физичко лице) не смее да поседува сметка во странска банка (со одреди исклучоци, како на пример оние со двојно државјанство кои имаат патна исправа во која стои адресата на живеење во странство и сл.)

Според НБРМ:

Резидентите, правни и физички лица, можат слободно да отвораат и да имаат кориснички сметки кај странски електронски сервиси за платежни трансакции само заради комерцијални цели, односно за купување/продавање стоки и услуги по електронски пат.

Народната банка на Република Македонија ќе ги извести овластените банки за глобалните електронски сервиси за платежни трансакции каде што резидентите, правни и физички лица, ќе можат да отвораат кориснички сметки.

Во други теми има дискусија дека Payoneer се води како виртуелна сметка итн итн (во што и јас би се сложил), сепак дали некој има добиено официјален одговор на ова прашање од надлежните органи?
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.204
1.331
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Payoneer е електронски сервис за плаќање исто како и Paypal, не е никаква сметка во банка и сл. Услогата на Payoneer е во тоа што ви нуди картичка да ги подигнете парите од вашиот онлајн акаунт кој постои само на нивниот сервер. Парите не се на посебна банкарска сметка туку на глобална сметка од Payoneer преку која работи сервисот и виртуелно секој си има онлајн акаунт и алоцирани средства на нивниот сервер. Тоа го пишува и на нивната страна во TOS. И дај оладете малце со темава, читајте ги страните во детали ќе разберете повеќе.
 

Anchor

Intern
20 октомври 2018
11
4
Јас знам што пишува на TOS, и тоа и го напоменав горе. Но да бидеме реални, сите знаеме кај живееме и што се случува кај нас. Payoneer е приватна компанија и може да стави што сака во TOS. Мене ми е јасно дека они се виртуелна сметка.

Но, во нашиот закон и според НБРМ e спомнат само PayPal. Од друга страна пишува горе убаво дека НБРМ ќе ги извести банките каде физичките и правните лица ќе можат да отворат кориснички сметки. Затоа и прашав дали некој добил одговор од официјална орган, а не дали некој има прочитано TOS.


Тоа го пишува и на нивната страна во TOS. И дај оладете малце со темава, читајте ги страните во детали ќе разберете повеќе.

Непотребен излив на емоции.

Јас се слагам со тоа што го имаш горе напишано, но прашањето, пак ќе напоменам, беше за официјален орган во МК.

Лично бев во Тутунска да прашам, одговорот им беше (на двајца вработени) - "Незнам, прашај во УЈП".

Отидов и до УЈП, таму одело со закажување online.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.840
2.069
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас знам што пишува на TOS, и тоа и го напоменав горе. Но да бидеме реални, сите знаеме кај живееме и што се случува кај нас. Payoneer е приватна компанија и може да стави што сака во TOS. Мене ми е јасно дека они се виртуелна сметка.

Но, во нашиот закон и според НБРМ e спомнат само PayPal. Од друга страна пишува горе убаво дека НБРМ ќе ги извести банките каде физичките и правните лица ќе можат да отворат кориснички сметки. Затоа и прашав дали некој добил одговор од официјална орган, а не дали некој има прочитано TOS.




Непотребен излив на емоции.

Јас се слагам со тоа што го имаш горе напишано, но прашањето, пак ќе напоменам, беше за официјален орган во МК.

Лично бев во Тутунска да прашам, одговорот им беше (на двајца вработени) - "Незнам, прашај во УЈП".

Отидов и до УЈП, таму одело со закажување online.
Ако бидеш упорен може ќе го вметнат и Пејонир покрај ПејПал во законот. Разбираш дека поим немаат во УЈП и не ги интересира? Кога некој ќе одлучи ќе се среди тоа, а ако прашуваш ќе се направи побрзо. За ова што беше ДДВ за физички лица, пријател пола година изгуби одејќи по УЈП централа, локално (од каде што беше) и само му викаа чекај шефот чекај ова а ти како заработуваш аха чекај вака така и на крај ете си имаше соопштение и се реши како што се реши. Инаку за данокот ли ти е? Ако ти е за данокот повлекувај ги на трансакциска сметка и плаќај данок. Верувај дека УЈП нема да ти прави проблем затоа што сметката од каде се пратени е виртуелна. Дури и ќе се израдуваат.
 

Anchor

Intern
20 октомври 2018
11
4
Ако бидеш упорен може ќе го вметнат и Пејонир покрај ПејПал во законот. Разбираш дека поим немаат во УЈП и не ги интересира? Кога некој ќе одлучи ќе се среди тоа, а ако прашуваш ќе се направи побрзо. За ова што беше ДДВ за физички лица, пријател пола година изгуби одејќи по УЈП централа, локално (од каде што беше) и само му викаа чекај шефот чекај ова а ти како заработуваш аха чекај вака така и на крај ете си имаше соопштение и се реши како што се реши. Инаку за данокот ли ти е? Ако ти е за данокот повлекувај ги на трансакциска сметка и плаќај данок. Верувај дека УЈП нема да ти прави проблем затоа што сметката од каде се пратени е виртуелна. Дури и ќе се израдуваат.


Мене лично повеќе би ми одговарало странска сметка во странска банка. На жалост немаме такво право како резиденти (со одредени исклучоци кои уште ги разгледувам). Главната причина е што Payoneer е виртуална сметка и не ти нуди никакви права да се заштитиш како корисник (освен стандардните наведени во TOS и PP).

Во случај да немам алтернатива, ај што би бил на милост и немилост на Payoneer, барем да не бидам на милост и немилост на нашиве служби. Тие во УЈП се обични вработени луѓе, нити земаат од данокот твој нити пак од мојот. Каква им е стручноста, културата, како се вработиле, дали се подлежни на корупција, колку се информирани, итн тоа си е индивидуална работа.

Сите имаме по некој пријател, познаник, роднина, фамилијарен член, што работи во слична институција. Дали тоа значи дека сите се неписмени?

Данокот не е воопшто проблем, сепак е смешни 10%. За споредба во Бугарија и Србија, покрај тие 10% данок имаш обрвска како freelancer/хонорарец да плаќаш и задолжителни придонеси (пензиско, социјално, здравствено).

Прост пример во бројки:
1. За БГ на севкупна заработка ти доаѓа преку 30%. (данок и придонеси)
2. Во СРБ 50-60%. (данок и придонеси)
3. МК е 10% (данок и придонеси)

Во МК пробаа да протуркаат нешто слично во 2015 слично (со придонесите), но после кратко време го укинаа. Да тапа држава сме, итн итн, ама сепак споредено со околината пак сме во голема предност кога станува збор со придонесиве.

Жалам за твојот другар, но сепак ете добар insight. Сите имаме доживеано авантури по шалтери и институции, јасно е ко ден. Ама тоа што они се "неписмени", не значи дека и ние треба да бидеме. Утре никој нема да не прашува ако почнат да летаат пријави.

Верувај дека УЈП нема да ти прави проблем затоа што сметката од каде се пратени е виртуелна. Дури и ќе се израдуваат.

Cool story bro.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.840
2.069
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Мене лично повеќе би ми одговарало странска сметка во странска банка. На жалост немаме такво право како резиденти (со одредени исклучоци кои уште ги разгледувам). Главната причина е што Payoneer е виртуална сметка и не ти нуди никакви права да се заштитиш како корисник (освен стандардните наведени во TOS и PP).

Во случај да немам алтернатива, ај што би бил на милост и немилост на Payoneer, барем да не бидам на милост и немилост на нашиве служби. Тие во УЈП се обични вработени луѓе, нити земаат од данокот твој нити пак од мојот. Каква им е стручноста, културата, како се вработиле, дали се подлежни на корупција, колку се информирани, итн тоа си е индивидуална работа.

Сите имаме по некој пријател, познаник, роднина, фамилијарен член, што работи во слична институција. Дали тоа значи дека сите се неписмени?

Данокот не е воопшто проблем, сепак е смешни 10%. За споредба во Бугарија и Србија, покрај тие 10% данок имаш обрвска како freelancer/хонорарец да плаќаш и задолжителни придонеси (пензиско, социјално, здравствено).

Прост пример во бројки:
1. За БГ на севкупна заработка ти доаѓа преку 30%. (данок и придонеси)
2. Во СРБ 50-60%. (данок и придонеси)
3. МК е 10% (данок и придонеси)

Во МК пробаа да протуркаат нешто слично во 2015 слично (со придонесите), но после кратко време го укинаа. Да тапа држава сме, итн итн, ама сепак споредено со околината пак сме во голема предност кога станува збор со придонесиве.

Жалам за твојот другар, но сепак ете добар insight. Сите имаме доживеано авантури по шалтери и институции, јасно е ко ден. Ама тоа што они се "неписмени", не значи дека и ние треба да бидеме. Утре никој нема да не прашува ако почнат да летаат пријави.



Cool story bro.
Како што ти кажав, оди во УЈП распрашувај се секој ден, инсистирај да добиеш одговор. Доколку не е дозволено испрати имејл до Пејонир да се забрани Македонија на листата. Патем има уште неколку вакви сервиси, па добро би било и тие да се пријават во УЈП пред да настрадаат многу луѓе и да одат сите по затвори.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.016
2.261
Како што ти кажав, оди во УЈП распрашувај се секој ден, инсистирај да добиеш одговор. Доколку не е дозволено испрати имејл до Пејонир да се забрани Македонија на листата. Патем има уште неколку вакви сервиси, па добро би било и тие да се пријават во УЈП пред да настрадаат многу луѓе и да одат сите по затвори.
Ако ова не е сарказам, тогаш ова е основниот проблем во Македонија.
Како да заебеш што повеќе луѓе без да имаш никаква корист од тоа.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.840
2.069
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ако ова не е сарказам, тогаш ова е основниот проблем во Македонија.
Како да заебеш што повеќе луѓе без да имаш никаква корист од тоа.
Не е сарказам. Од сабајле пријавив две баби што продаваа марули на картонски тезги покрај вистинските тезги. Исто така го пријавив соседот за кој дознав дека изнајмува стан без да плати данок и кираџијата кој не се пријавил дека сменил адреса.
Добро, сарказам е.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.204
1.331
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Со самото тоа што Payoneer не е сметка во некоја банка е легално да се користи. Ако не би било тогаш еве да земеме скрил и слични сервиси(незнам за скрил во денешно време пошто не го користам поради Х причини, но порано нонстоп си плаќав данок на парите од скрил) кои ги користев порано, а не се наведени одамна ќе бев санкциониран истото важи и за Payoneer кој го користам сега. За истиово прашање зборував и со сметководиелот, а и со адвокат. Одговорот беше дека може да се користи и нормално да се плати данок.
 
Последна промена:

Anchor

Intern
20 октомври 2018
11
4
Не е сарказам. Од сабајле пријавив две баби што продаваа марули на картонски тезги покрај вистинските тезги. Исто така го пријавив соседот за кој дознав дека изнајмува стан без да плати данок и кираџијата кој не се пријавил дека сменил адреса.
Добро, сарказам е.

Тоа е тоа иронија во државава. Од една страна очигледно не сакаш да плаќаш ни 10% данок, зошто сите се лопови. Од друга страна не ти чинат тие што се надлежни и одговорни и сите се неписмени и прости.

Нели гледаш дека и ти се однесуваш како нив?

На крај, ти ќе бидеш тој што ќе пријави некого, не јас, зошто емоциите ти се појаки од разумот.

Мој совет е да тргнеш прво од себе, да работиш на себе, а после да се трудиш да го менуваш светот.

Дали сакаш или нејќеш да плаќаш данок, тоа си е твоја лична работа и мене ама воопшто тоа не ме интересира. Нити пак судам на некого, секој по свој пат.

Ама вакви простачки муабети, на пазар со бабите да си ги правиш.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.840
2.069
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Тоа е тоа иронија во државава. Од една страна очигледно не сакаш да плаќаш ни 10% данок, зошто сите се лопови. Од друга страна не ти чинат тие што се надлежни и одговорни и сите се неписмени и прости.

Нели гледаш дека и ти се однесуваш како нив?

На крај, ти ќе бидеш тој што ќе пријави некого, не јас, зошто емоциите ти се појаки од разумот.

Мој совет е да тргнеш прво од себе, да работиш на себе, а после да се трудиш да го менуваш светот.

Дали сакаш или нејќеш да плаќаш данок, тоа си е твоја лична работа и мене ама воопшто тоа не ме интересира. Нити пак судам на некого, секој по свој пат.

Ама вакви простачки муабети, на пазар со бабите да си ги правиш.
Другар јас не спомнав данок, си плаќам. Ти зборуваш дека можеби е нелегален систем како Payoneer.
 

Anchor

Intern
20 октомври 2018
11
4
Другар јас не спомнав данок, си плаќам. Ти зборуваш дека можеби е нелегален систем како Payoneer.

Уште во првиот reply спомена данок, како не? Затоа и се отвори дискусија за данок. По контекстот на сето тоа што го напиша горе повеќе оди кон тоа дека не плаќаш данок. Без разлика, како што реков твоја лична работа.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.166
1.365
Пејонир е сметка на банка, имаш своја сметка на твое име т.н Чекинг Акаунт со руитинг нумбер, кој можеш да го користиш за да примаш пари и е валиден, мене ми е поврзан со Гоогле пеј на пример.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.204
1.331
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Пејонир е сметка на банка, имаш своја сметка на твое име т.н Чекинг Акаунт со руитинг нумбер, кој можеш да го користиш за да примаш пари и е валиден, мене ми е поврзан со Гоогле пеј на пример.

Ако има routing number не значи дека има сметка во банка.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.028
634
Се додека имаш „странска сметка“ а нема банка од кај што да си ги повлечеш парите од шалтер, значи дека немаш сметка во банка.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.166
1.365
Ако има routing number не значи дека има сметка во банка.
Секако дека има инаку нема да пројде трансакцијата еве за мојот рутинг нумбер физичка локација на банката, доколку некој го користи моето има не чекот и тој АБА рутинг број со бројот на сметката.
Bank Routing Number 061120084, First Century Bank, N.a.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.204
1.331
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Секако дека има инаку нема да пројде трансакцијата еве за мојот рутинг нумбер физичка локација на банката, доколку некој го користи моето има не чекот и тој АБА рутинг број со бројот на сметката.
Bank Routing Number 061120084, First Century Bank, N.a.

Точно, но тој routing number не е од воја лична сметка туку од сметка на Payoneer на која ти се алоцирани средствата заедно со 1 000 000 други Payoneer корисници.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.204
1.331
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Еве директно одговор од вработен во Payoneer на Quora

Линк

Пред некое време бев во тим и работевме на ист сервис што користеше ист принцип како Payoneer за исплата на фриленсери од нивниот фриленс сајт. Така да ги знам овие работи и како функционираат иако не сум некој банкар или економист туку само програмер.

Прво разгледајте па после ширете дезинформации. Не е само во нашата земја забрането банкарска сметка во други држави туку во многу други и затоа не е целта да се отвараат банкарски сметки со сервиси како Payoneer, Paypal, LeuPay, WorldCore, Advance Cash и сите други кои нудат дебитни картички
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.147
31.637
kalco.ru
Добив пријава за темава со која селосно се сложувам. Има официјална тема за пејонир и останатите како ова која нема никаква поента, туку само се крева прашина беспотребно ќе бидат соодветно затворени или избришани. Работете си, зимајте пари и молчете...мојот пријателски совет.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.061
Мислења
954.739
Членови
34.478
Огласи
2.287
Најнов член
mwrld
На врв Дно