1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer - Електронски Сервис или Странска Сметка?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Anchor, 21 oктомври 2018.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Anchor

  Anchor
  Intern

  11
  4
  20 oктомври 2018
  Машко
  За PayPal е децидно нагласено дека според НБРМ се смета за електронски сервис, но што станува со Payoneer?

  Дали некој член има добиено конкретен одговор од УЈП или одредена Банка кај нас во која група спаѓа Payoneer?

  Накратно, според НБРМ, Македонски Државјанин (физичко лице) не смее да поседува сметка во странска банка (со одреди исклучоци, како на пример оние со двојно државјанство кои имаат патна исправа во која стои адресата на живеење во странство и сл.)

  Според НБРМ:

  Во други теми има дискусија дека Payoneer се води како виртуелна сметка итн итн (во што и јас би се сложил), сепак дали некој има добиено официјален одговор на ова прашање од надлежните органи?
   
 2. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  801
  700
  27 Јуни 2012
  Payoneer е електронски сервис за плаќање исто како и Paypal, не е никаква сметка во банка и сл. Услогата на Payoneer е во тоа што ви нуди картичка да ги подигнете парите од вашиот онлајн акаунт кој постои само на нивниот сервер. Парите не се на посебна банкарска сметка туку на глобална сметка од Payoneer преку која работи сервисот и виртуелно секој си има онлајн акаунт и алоцирани средства на нивниот сервер. Тоа го пишува и на нивната страна во TOS. И дај оладете малце со темава, читајте ги страните во детали ќе разберете повеќе.
   
  На mrkela2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Anchor

  Anchor
  Intern

  11
  4
  20 oктомври 2018
  Машко
  Јас знам што пишува на TOS, и тоа и го напоменав горе. Но да бидеме реални, сите знаеме кај живееме и што се случува кај нас. Payoneer е приватна компанија и може да стави што сака во TOS. Мене ми е јасно дека они се виртуелна сметка.

  Но, во нашиот закон и според НБРМ e спомнат само PayPal. Од друга страна пишува горе убаво дека НБРМ ќе ги извести банките каде физичките и правните лица ќе можат да отворат кориснички сметки. Затоа и прашав дали некој добил одговор од официјална орган, а не дали некој има прочитано TOS.


  Непотребен излив на емоции.

  Јас се слагам со тоа што го имаш горе напишано, но прашањето, пак ќе напоменам, беше за официјален орган во МК.

  Лично бев во Тутунска да прашам, одговорот им беше (на двајца вработени) - "Незнам, прашај во УЈП".

  Отидов и до УЈП, таму одело со закажување online.
   
 4. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  994
  1,080
  9 Декември 2015
  Машко
  Ако бидеш упорен може ќе го вметнат и Пејонир покрај ПејПал во законот. Разбираш дека поим немаат во УЈП и не ги интересира? Кога некој ќе одлучи ќе се среди тоа, а ако прашуваш ќе се направи побрзо. За ова што беше ДДВ за физички лица, пријател пола година изгуби одејќи по УЈП централа, локално (од каде што беше) и само му викаа чекај шефот чекај ова а ти како заработуваш аха чекај вака така и на крај ете си имаше соопштение и се реши како што се реши. Инаку за данокот ли ти е? Ако ти е за данокот повлекувај ги на трансакциска сметка и плаќај данок. Верувај дека УЈП нема да ти прави проблем затоа што сметката од каде се пратени е виртуелна. Дури и ќе се израдуваат.
   
 5. Anchor

  Anchor
  Intern

  11
  4
  20 oктомври 2018
  Машко

  Мене лично повеќе би ми одговарало странска сметка во странска банка. На жалост немаме такво право како резиденти (со одредени исклучоци кои уште ги разгледувам). Главната причина е што Payoneer е виртуална сметка и не ти нуди никакви права да се заштитиш како корисник (освен стандардните наведени во TOS и PP).

  Во случај да немам алтернатива, ај што би бил на милост и немилост на Payoneer, барем да не бидам на милост и немилост на нашиве служби. Тие во УЈП се обични вработени луѓе, нити земаат од данокот твој нити пак од мојот. Каква им е стручноста, културата, како се вработиле, дали се подлежни на корупција, колку се информирани, итн тоа си е индивидуална работа.

  Сите имаме по некој пријател, познаник, роднина, фамилијарен член, што работи во слична институција. Дали тоа значи дека сите се неписмени?

  Данокот не е воопшто проблем, сепак е смешни 10%. За споредба во Бугарија и Србија, покрај тие 10% данок имаш обрвска како freelancer/хонорарец да плаќаш и задолжителни придонеси (пензиско, социјално, здравствено).

  Прост пример во бројки:
  1. За БГ на севкупна заработка ти доаѓа преку 30%. (данок и придонеси)
  2. Во СРБ 50-60%. (данок и придонеси)
  3. МК е 10% (данок и придонеси)

  Во МК пробаа да протуркаат нешто слично во 2015 слично (со придонесите), но после кратко време го укинаа. Да тапа држава сме, итн итн, ама сепак споредено со околината пак сме во голема предност кога станува збор со придонесиве.

  Жалам за твојот другар, но сепак ете добар insight. Сите имаме доживеано авантури по шалтери и институции, јасно е ко ден. Ама тоа што они се "неписмени", не значи дека и ние треба да бидеме. Утре никој нема да не прашува ако почнат да летаат пријави.

  Cool story bro.
   
 6. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  994
  1,080
  9 Декември 2015
  Машко
  Како што ти кажав, оди во УЈП распрашувај се секој ден, инсистирај да добиеш одговор. Доколку не е дозволено испрати имејл до Пејонир да се забрани Македонија на листата. Патем има уште неколку вакви сервиси, па добро би било и тие да се пријават во УЈП пред да настрадаат многу луѓе и да одат сите по затвори.
   
 7. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  Ако ова не е сарказам, тогаш ова е основниот проблем во Македонија.
  Како да заебеш што повеќе луѓе без да имаш никаква корист од тоа.
   
  ^^GoRiLLaZ^^, Anchor и на wolverine им се допаѓа ова.
 8. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  994
  1,080
  9 Декември 2015
  Машко
  Не е сарказам. Од сабајле пријавив две баби што продаваа марули на картонски тезги покрај вистинските тезги. Исто така го пријавив соседот за кој дознав дека изнајмува стан без да плати данок и кираџијата кој не се пријавил дека сменил адреса.
  Добро, сарказам е.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 9. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  801
  700
  27 Јуни 2012
  Со самото тоа што Payoneer не е сметка во некоја банка е легално да се користи. Ако не би било тогаш еве да земеме скрил и слични сервиси(незнам за скрил во денешно време пошто не го користам поради Х причини, но порано нонстоп си плаќав данок на парите од скрил) кои ги користев порано, а не се наведени одамна ќе бев санкциониран истото важи и за Payoneer кој го користам сега. За истиово прашање зборував и со сметководиелот, а и со адвокат. Одговорот беше дека може да се користи и нормално да се плати данок.
   
  Последна промена: 25 oктомври 2018
  На Anchor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Anchor

  Anchor
  Intern

  11
  4
  20 oктомври 2018
  Машко
  Тоа е тоа иронија во државава. Од една страна очигледно не сакаш да плаќаш ни 10% данок, зошто сите се лопови. Од друга страна не ти чинат тие што се надлежни и одговорни и сите се неписмени и прости.

  Нели гледаш дека и ти се однесуваш како нив?

  На крај, ти ќе бидеш тој што ќе пријави некого, не јас, зошто емоциите ти се појаки од разумот.

  Мој совет е да тргнеш прво од себе, да работиш на себе, а после да се трудиш да го менуваш светот.

  Дали сакаш или нејќеш да плаќаш данок, тоа си е твоја лична работа и мене ама воопшто тоа не ме интересира. Нити пак судам на некого, секој по свој пат.

  Ама вакви простачки муабети, на пазар со бабите да си ги правиш.
   
 11. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  994
  1,080
  9 Декември 2015
  Машко
  Другар јас не спомнав данок, си плаќам. Ти зборуваш дека можеби е нелегален систем како Payoneer.
   
 12. Anchor

  Anchor
  Intern

  11
  4
  20 oктомври 2018
  Машко
  Уште во првиот reply спомена данок, како не? Затоа и се отвори дискусија за данок. По контекстот на сето тоа што го напиша горе повеќе оди кон тоа дека не плаќаш данок. Без разлика, како што реков твоја лична работа.
   
 13. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,141
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Пејонир е сметка на банка, имаш своја сметка на твое име т.н Чекинг Акаунт со руитинг нумбер, кој можеш да го користиш за да примаш пари и е валиден, мене ми е поврзан со Гоогле пеј на пример.
   
 14. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  801
  700
  27 Јуни 2012
  Ако има routing number не значи дека има сметка во банка.
   
 15. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,017
  635
  3 Јули 2007
  Се додека имаш „странска сметка“ а нема банка од кај што да си ги повлечеш парите од шалтер, значи дека немаш сметка во банка.
   
 16. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,141
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Секако дека има инаку нема да пројде трансакцијата еве за мојот рутинг нумбер физичка локација на банката, доколку некој го користи моето има не чекот и тој АБА рутинг број со бројот на сметката.
  Bank Routing Number 061120084, First Century Bank, N.a.
   
 17. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  801
  700
  27 Јуни 2012
  Точно, но тој routing number не е од воја лична сметка туку од сметка на Payoneer на која ти се алоцирани средствата заедно со 1 000 000 други Payoneer корисници.
   
 18. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  801
  700
  27 Јуни 2012
  Еве директно одговор од вработен во Payoneer на Quora

  Линк

  Пред некое време бев во тим и работевме на ист сервис што користеше ист принцип како Payoneer за исплата на фриленсери од нивниот фриленс сајт. Така да ги знам овие работи и како функционираат иако не сум некој банкар или економист туку само програмер.

  Прво разгледајте па после ширете дезинформации. Не е само во нашата земја забрането банкарска сметка во други држави туку во многу други и затоа не е целта да се отвараат банкарски сметки со сервиси како Payoneer, Paypal, LeuPay, WorldCore, Advance Cash и сите други кои нудат дебитни картички
   
  Последна промена: 25 oктомври 2018
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Добив пријава за темава со која селосно се сложувам. Има официјална тема за пејонир и останатите како ова која нема никаква поента, туку само се крева прашина беспотребно ќе бидат соодветно затворени или избришани. Работете си, зимајте пари и молчете...мојот пријателски совет.
   
  На stefan_v и wolverine им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...