Payment gateways

15 февруари 2019
34
5
Zdravo, imam na plan da iskodiram eden eCommerce sajt koj bi bil za prodavanje xenforo addons, e sega prasanjeto e koj nacin na plakanje da vovedam bidejki ziveeme vo R.M pa imame poteskotii koga stanuva zbor za primanje na pari od stranstvo - elektronski.
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
64
77
/root
Cpay - cPay - Procesor za karticki.

Ke si apliciras vo Banka za da ja otpocnes procedurata, implementacijata ne bi trebalo da ti e mn teska.
 
Последна промена:
И

Избришан член 18474

Гостин
Биткоин/Монеро Силкроад
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,088
1,194
Znaci bez bitcoini i kriptovaluti, od skrill ke moze da se primaat pari ?

Веројатно ќе можеш да примаш пари од/на Скрил, но дали ќе можеш да ги повлечеш/потрошиш после од Скрил на МК сметка е прашањето...

Ако не успееш да ги извадеш преку Скрил - пиши ми ќе завршиме работа.
 
15 февруари 2019
34
5
Веројатно ќе можеш да примаш пари од/на Скрил, но дали ќе можеш да ги повлечеш/потрошиш после од Скрил на МК сметка е прашањето...

Ако не успееш да ги извадеш преку Скрил - пиши ми ќе завршиме работа.
Pa dali 2checkout bi funkcioniral ?
PayPal so payoneer karticka ke funkcionira ?
 

QhostMK

Верификувана компанија
Pa dali 2checkout bi funkcioniral ?
PayPal so payoneer karticka ke funkcionira ?

Здраво Ристе,

2checkout е добра опција бидејќи можеш да го понудиш и paypal како метод.
Малку се строги доколку имаш chargeback и знаат да ти наплатат дебело (триста провизии).
Исто така многу е битно на почеток доколку работиш со нив да знаеш дека отприлика задржуваат околку 30% од парите месечно примени како гаранција ( зависи од тоа што продаваш).
За повлекување пари од 2checkout имаш wire transfer.


Поздрав
 

QhostMK

Верификувана компанија
Имаш и payoneer која можеби ти е е подобра опција дека директ ти се на картичка. Исто така мора да имаш фирма за да аплицираш.

Немора да имаш фирма може и како приватно лице меѓутоа не е препорачано (воедно сите што успеваат да им се протнат низ верификација што се занимаат со dropshipping се регистрирани as individual), payoneer не секогаш е најдобра опција во овој случај не се согласувам ради провизиите (на поголема сума) Имаш load card fee, exchange currency fee, withdrawal/ATM fee но сепак зависи од профитот кој се остварува. Доколку се е легално и со фирма најдобра опција секако дека би била wire transfer.
 
15 февруари 2019
34
5
Koja e alternativnata opcija za freelancer koj saka da prodava preku svojot sajt svoi izraboteni stranici/ addoni ?

Vo plan mi e da go zavrsam CMS-to so licenci slicno kako xenforo.com na ist princip
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,750
1,111
Немора да имаш фирма може и како приватно лице меѓутоа не е препорачано (воедно сите што успеваат да им се протнат низ верификација што се занимаат со dropshipping се регистрирани as individual), payoneer не секогаш е најдобра опција во овој случај не се согласувам ради провизиите (на поголема сума) Имаш load card fee, exchange currency fee, withdrawal/ATM fee но сепак зависи од профитот кој се остварува. Доколку се е легално и со фирма најдобра опција секако дека би била wire transfer.

Се согласувам дека е најправилно да биде со wire transfer пошто ќе има трага на парите, али Payoneer е ипак најбрзо решене, $2 или $5 по трансакција не е голема сума (за load fee зборам), ако не се прави огромна сума на пари мислам дека е океј.

Сигорно дека може како individual и од Македонија да се влезе на 2CO? Знам дека има случаи, али од што иам читано потешко ги прифаќаат.
 

Bokinho

Intern
5 април 2021
1
0
Neteller i Skrill за мене се најдобра опција за примање и трошење пари во МК. Neteller ти праќа картичка за банкомат на твојата домашна адреса која истата можеш да ја користиш во било која продавница, маркет итн. Секако и двете опции се поврзани со македонска сметка и на истите можеш да ставиш пари од сметка и исто така и да пратиш пари од Акаунт на сметка во банка. Paypal можеш да направиш со факе Словенска адреса и друго се коректно (мислам име презиме матичен број, број на сметка од банка) се е легално и истите пари можеш да ги префрлаш на сметка во банка (NLB banka за други не верувам дека ќе можеш со факе адреса).
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
18
11
Neteller i Skrill за мене се најдобра опција за примање и трошење пари во МК. Neteller ти праќа картичка за банкомат на твојата домашна адреса која истата можеш да ја користиш во било која продавница, маркет итн. Секако и двете опции се поврзани со македонска сметка и на истите можеш да ставиш пари од сметка и исто така и да пратиш пари од Акаунт на сметка во банка. Paypal можеш да направиш со факе Словенска адреса и друго се коректно (мислам име презиме матичен број, број на сметка од банка) се е легално и истите пари можеш да ги префрлаш на сметка во банка (NLB banka за други не верувам дека ќе можеш со факе адреса).

Фејк словенска адреса на пејпал за примање пари од екомерција :D :D :D . Пејпал, компанија со капитализација од 312.436 милијарди, ти ќе ги заебеш пошо си многу паметен и нема да ти ја блокираат сметката на прв поголем прилив на пари. Good luck with that.
 
15 февруари 2019
34
5
Би сакал да прашам дали можеш да користиш како индивидуалец услугите за е трговина од Скрил, доколку не, кој сервис да го користам за е трговина (без да треба да им доставувам податоци од фирмата и сл)
 

Matej312

Intern
23 септември 2021
1
0
Читам по форуми и никако да дојдам до заклучок дали ке може некој да ми даде прост одговор.
Сакам да започнам со дропшипинг и ме интересира како да стигнат парите до мојот џеб. Благодарам однапред
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,021
Мислења
870,304
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно