• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pay-Pal

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Kako mozam da otvoram smetka na paypal otvoriv web free www.kumanovo.webs.com ima nekoja opcija i ja staviv za web shop i staviv bez vrska nesto 1.00$ deka se prodava no mi bara smetna na paypal a paypal nema za vo makedonija kako mozam da otvoram primer vo nekoja druga drzava primer avstralija ke mozete li da mi kazete nekoj grad i zip kod za toj grad za da mozam da otvoram smetka pa posle ako ne mozam da gi prefrlam pari na e-gold tamu imam accound ima za makedonija barem da kupam nesto so tie pari.Proizvodot e staven bez vrska samo da vidam kako ke funkcionira http://kumanovo.webs.com/apps/webstore/ pa da vidime da otvoram smetka na paypal i da vidime dali mozam nekoj prozivod da prodadam.pozz:D
 

Миџата

Intern
13 ноември 2007
24
0
Ако отвориш сметка австралиска, че можиш само од австралиска банка да ги вадиш парите. Тоа можи ако имаш некој роднина или пријател во Австралија, и да ти ја кажи сметката од банката. После PayPal че ти испратат два мали депозити на пример 0.12 i 0.14 долари, и че треба да ги внесиш тие депозити во PayPal сметката за да докажиш дека си ти сопственик[демек...], а тие уствари че ти ги кажи пријатело/другаро. И после можиш да си префрлаш пари од банкарската сметка, на PayPal сметката, оти и таа е како банкарска смета, со камати и се...
А и друга опција има, на пример од една PayPal на друга PayPal сметка да си префрлиш пари, и некогаш ако се затекниш во некоја земја да престојуваш кај шо има PayPal поддршка, да си отвориш таму банкарска сметка, че креираш PayPal сметка поврзана со таа банкарска сметка и че си ги извадиш парите. Валутите не се проблем, се врши конверзија....
 

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
Ne gubete vreme vo otvaranje na smetki na Paypal od lazni adresi. Se dodeka Paypal zvanicno ne ovozmozi registracija od MK, mislam deka e nevozmozno da se raboti kamuflirano.

Mozete se da napravite (verifikacija na karticka i sl.), no sistemot ve sledi celo vreme i mnogu brzo ke ve iznenadat so blokiranje na smetkata. Se dodeka ne dokazete deka ne ste se prijavile od lazna adresa, ne ke mozete da si gi podignete parite sto vi stignale na Paypal smetkata. Vrsat monitoring na site nacini.
Stom zabelezat deka se logirate na smetkata od makedonska IP, gotovi ste.

Bas me interesira dali onie sto imaat smetka registrirana vo Bugarija ili druga drzava, a na account-ot pristapuvaat od MK, dali voopsto nekogas podignale sredstva od Paypal smetkata.
 

Миџата

Intern
13 ноември 2007
24
0
Ne gubete vreme vo otvaranje na smetki na Paypal od lazni adresi. Se dodeka Paypal zvanicno ne ovozmozi registracija od MK, mislam deka e nevozmozno da se raboti kamuflirano.

Mozete se da napravite (verifikacija na karticka i sl.), no sistemot ve sledi celo vreme i mnogu brzo ke ve iznenadat so blokiranje na smetkata. Se dodeka ne dokazete deka ne ste se prijavile od lazna adresa, ne ke mozete da si gi podignete parite sto vi stignale na Paypal smetkata. Vrsat monitoring na site nacini.
Stom zabelezat deka se logirate na smetkata od makedonska IP, gotovi ste.

Bas me interesira dali onie sto imaat smetka registrirana vo Bugarija ili druga drzava, a na account-ot pristapuvaat od MK, dali voopsto nekogas podignale sredstva od Paypal smetkata.

Јас имам американска PayPal и ме прашува само дали јас сум го одоблрил логирањето од македонска IP, и ми побара број од банкарска сметка и/или кредитна картица за да докажам дека сум сопственик на сметката.

За пари подигање нема шанса да се пробам, а за да трошам од средствата имам трошено, само ако купуваш од eBay треба да се консултираш со продавачо дали ќе ти испрати на непотврдена адреса, ама ако нештото не е многу скапо, ќе ти се нафати.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Paypal

A kako mozam da verificiram PayPal account od USA?? letovo ke odam vo usa i sakam da kupuvam nesto od eBay.dali nekoj nekogas verificiral PayPal account i dali nekoj kupuval od eBay od usa? ako ima takvi ke ve zamolam da mi objasnite podetalno sto treba da napravam-mislam kako da go verificiram account-ot i kako da platam tamu. fala
 

Миџата

Intern
13 ноември 2007
24
0
A kako mozam da verificiram PayPal account od USA?? letovo ke odam vo usa i sakam da kupuvam nesto od eBay.dali nekoj nekogas verificiral PayPal account i dali nekoj kupuval od eBay od usa? ako ima takvi ke ve zamolam da mi objasnite podetalno sto treba da napravam-mislam kako da go verificiram account-ot i kako da platam tamu. fala

Мора да убедиш некој со кредитна да ти сврши услуга[газдата на пример, ако си кај приватник], после тие ја споредуваат адресата од PayPal сметката со таа од кредитната и кога че вида оти е истата, ти станува потврдена. Ама таква ти треба ако купуваш нешто поскапо над 100$ на пример, а за помали работи не мора да ти е верификувана. Или пред да го купиш предметот, прашај го продавачо дали че испрати на непотврдена адреса.
 

problogger

Intern
3 декември 2007
64
1
Ja imam paypal account i e super za kupuvanje na ebay, za prakanje na drugari ili za so ti treba ama sending limitot ti e samo 100$. Za da go ukines limitot ti treba bank account ili kreditna karti4ka a mozes i da koristis VCC (virtual-credit-card) za koja se plaka nekolku dolari (pazi da ne te otkrijat ;) ) Inaku so ova mozes da naebes zatoa pazete...
 

Slayer

Intern
7 април 2008
2
0
Абе ич не се замарајте со PayPal . Користитего MoneyBookers слично е ко Paypal само ја имат Македонија а и со продавачи од ebay мојш да се договориш да платиш со MoneyBookers
 

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
A kako mozam da verificiram PayPal account od USA?? letovo ke odam vo usa i sakam da kupuvam nesto od eBay.dali nekoj nekogas verificiral PayPal account i dali nekoj kupuval od eBay od usa? ako ima takvi ke ve zamolam da mi objasnite podetalno sto treba da napravam-mislam kako da go verificiram account-ot i kako da platam tamu. fala
Jas bev pred 2 godini vo USA i kupuvav dosta preku e-bay bez problemi so toa sto kartickata sto ja imav bese vo USA banka izdadena i bez problem ja verificira, za potoa koga se vrativ vo MKD iako se uste ja koristam istata kartica,
probav da ja smenam adresata na paypal acountot ne mi uspea iako na kartickata mi e MKD adresata.
Zaklucok dodeka si tamu nemas problemi za kupuvanje, problemot ti doaga ako ne ti se poklopuva IP adresata na kompjuterot od kade sto ke se logiras na paypal da ne e MKD.
 

lazar2206

Intern
11 февруари 2008
2
0
Drustvo zvanicno PayPal ja nema staveno Makedonija na nejzinata lista,dodeka Hrvatska i Bosna se tamu.Srbite izrabotile nekoj saj kade mozes da potpises peticija za pristap na Srbija vo PayPal listata, kade sto odis se registriras za pristap.po neznam kolku potpisi zemjata vleguva vo zvanicnata lista na PayPal.daj ako ima nekoj nas strucen web majstor da napravi takvo nesto za da moze i Makedonija da vleze vo toj krug na zemji za da ne se maltretirame so smetki vo tudji zemji i taka slicno.pozdrav do site
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Drustvo zvanicno PayPal ja nema staveno Makedonija na nejzinata lista,dodeka Hrvatska i Bosna se tamu.Srbite izrabotile nekoj saj kade mozes da potpises peticija za pristap na Srbija vo PayPal listata, kade sto odis se registriras za pristap.po neznam kolku potpisi zemjata vleguva vo zvanicnata lista na PayPal.daj ako ima nekoj nas strucen web majstor da napravi takvo nesto za da moze i Makedonija da vleze vo toj krug na zemji za da ne se maltretirame so smetki vo tudji zemji i taka slicno.pozdrav do site

мислам дека имаше такво нешто, само не верувам дека ќе успее
 

and_2009

Intern
3 јули 2007
8
0
Funkcionira samo so MasterCard...Jas kreirav account i eve dva pati veke kupuvam RapidShare account. Edinstveno sto treba da napravis e da izberes deka si zitel na Croatia, a ostanatite podatoci gi vnesuvas kako sto se...
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Фала богу, време беше...

Иначе ова "Од следната година" значи од 01.01.2009 или во текот на 2009 година ќе се вратиме на листата на PayPal?

P.S. @D
Одличен текст и добро размилсување ;)
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Drustvo zvanicno PayPal ja nema staveno Makedonija na nejzinata lista,dodeka Hrvatska i Bosna se tamu.Srbite izrabotile nekoj saj kade mozes da potpises peticija za pristap na Srbija vo PayPal listata, kade sto odis se registriras za pristap.po neznam kolku potpisi zemjata vleguva vo zvanicnata lista na PayPal.daj ako ima nekoj nas strucen web majstor da napravi takvo nesto za da moze i Makedonija da vleze vo toj krug na zemji za da ne se maltretirame so smetki vo tudji zemji i taka slicno.pozdrav do site

И кај нас имаше анкета, ама неславно заврши кога добија „корпа“ од Pyapal
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
Me interesira vo vrska so ova Paypal, se raboti za edni konkursi na net sto gi ima e sea vrz osnova na srabotenoto ako im se dopadni na lugeto toa sto ke go napravam istite plakaat samo preku paypal. E sea, posto jas imam vo Bugarija covek, dali mozi da si otvoram paypal akaunt samo i posle da gi prefrlam parite na negovata tamosna Bugarska smetka, pa koga ke si gi zemam parite ke si gi zemam bitno mi e dali mozam taka. E sega jas otvoriv akaunt na paypal ama nemam nisto verificirano ni kreditna ni nisto. Sto ako mene mi gi prefrlat parite da receme sega i imam nekoe evro na mojata smetka, so posle? I dali nekoj znae sto treba na nekoj da mu kazam ako mi reci aj da ti prefrlam pari preky paypal. Aj pls za odgovor.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно