• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Патриотски фискални

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Пред 5-6 години имам направено некое програмче за регистер каса, дури и заборабив на него. Но деновиве ми се јави човекот и вели мора да го имплементира овој новиот модус на работа, со обележување на македонските производи.

За жал не можам да му откажам на човекот, па ќе морам да се позанимавам и со ова...

Иако оттогаш не сум програмирал нешто што ќе комуницира со фискална каса, се сеќавам дека се запишуваше во текст документ и се повикуваше некое ехе за да го испечати. Дали некој е запознат повеќе околу измените, да знам барем што ме очекува и колку време ќе потрошам на тоа. Сигурно ќе треба кај производи да се означува кој е МКД производ, но дали ќе треба ново ехе да се набави од продавачот на фискалната каса? Можеби нешто друго?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.134
3.573
Мада не кажа за која каса/принтер се работи (не е исто кај сите), у глобала сите ги сменија касиве со тоа што додадоа нови даночни тарифи и по тоа се распознаваат артиклите дали се домашни или странски.
Да речеме A,B,C се странски (18,5,0)% ДДВ, а D,E,F респективно за домашни или така некоја комбинација.
Така да у основа не се мења ништо у комуникацијата со принтерот, туку у базата на артикли треба некако да ги означиш странски домашни и така да го спремаш фајлот кој се праќа до принтерот.
Е сега најубаво прашај у фирмата од кај е принтерот како им е решено тоа со даночните стапки.
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Мада не кажа за која каса/принтер се работи (не е исто кај сите), у глобала сите ги сменија касиве со тоа што додадоа нови даночни тарифи и по тоа се распознаваат артиклите дали се домашни или странски.
Да речеме A,B,C се странски (18,5,0)% ДДВ, а D,E,F респективно за домашни или така некоја комбинација.
Така да у основа не се мења ништо у комуникацијата со принтерот, туку у базата на артикли треба некако да ги означиш странски домашни и така да го спремаш фајлот кој се праќа до принтерот.
Е сега најубаво прашај у фирмата од кај е принтерот како им е решено тоа со даночните стапки.

Извини за задоцнетиот одговор...летна сезона :D

Се работи за PF500 земен од accent мислам.
 

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Би сакал да видам некој од тие програмчиња на фискалниве ме занимаат многу а и планирам деновиве да се пуштам малце у акција да видам што програми користат .... и друго што сакав малце појше да го истакнам... е ДРУКПАТ КОГА КЕ ТИ СЕ ЈАВАТ НЕКОЈ ОД ПО ГОЛЕМА ГЛАВА ИЛИ ФУНКЦИЈА КАКО ДА РЕЧАМ ПРВО РАСПРАШАЈ СЕ ДАЛИ ИМАШ ПРАВО ТОА ПРОКЛЕТО ПРОГРАМЧЕ ЗА МАКЕДОНСКИ ПРОИЗВОДИ ДА ГО СТАВИШ У ТАА ПРОКЛЕТА КАСА !!!!! ЗАТОА ШТО ТОЈ ДОГОВРО ОДНОСНО ЗАКОН, ДА ПИШУВА МК ПРОИЗВОДИ НА ФИСКАЛНАТА НЕ Е ОДОБРЕН ОД ДУРИ МОЖАМ ДА КАЖАМ ПРОПАДНАТ НА СУД !!!!!
не го свакај лично ова али морав да се испукам на некој начин :D затоа што убав рекет, фин рекет можам да кажам дека ни удрија.
 

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Абе друже мене страстиве ми се супер било поминало рака им давам алал да им е , ваков асолен рекет не сум видел.Ама ај стај се на место на лугево со фискални каси.(значи пак ке кажам немојте погрешно да ме разберете и јас да сум го правел програмов и јас би им го тутнал не е(али ипак би се распрашал како стојат работите во законот) лично,мегутоа морав малце да се испуцам на темава пошто стварно мајка ми се расплака додека ја однесев касата и си ја земав ... )настрана од информатиката пак ке повторам добро не издриблаа :D поз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.401
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно