• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Патник вели дека го хакирал Windows преку touch screen

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Billy Chasen - системски инжинер од Њујорк успеал преку touch-screen display-от да влезе во оперативниот систем на такси компанијата. Овој touch-screen display бил достапен за патниците на задното седиште во повеќето такси компании во Њујорк и се користел за поврзување на интернет, гледање на видео фајлови, реклами, плаќање со кредитни картичкии сл.
Billy Chasen поставил слики на својот блог со кои покажува како влегол во системските фајлови од оперативниот систем, откако му се појавил на дисплејот error message. На блогот објаснува како го отворил Internet Explorer, ја отворил конекцијата, одбрал Sprint card за dial-up конекција и влегол на страницата на Adobe.
Chasen вели дека ги отворил системските фајлови и имал потполн administrative access на се што е на РС-то. Исто така вели дека можел да инсталира било кој софтвер од интернет. :rolleyes:
Подоцна системските оператори изјавиле дека никакви информации не се злоупотребени со овој упад, туку Billy Chasen само сакал да им докаже дека нивниот систем има сигурносни слабости со кои мора да се позанимаваат во иднина.
Повеќе за ова на: www.informationweek.com

Хммм Браво Billy! :bravo::bravo:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Хммм за 5-10 години максимум ќе има убеден сум...
Што ќе ни се? Пола народ незнат најосновни операции, а комо ли во таксито компјутер да користат. Ќе биди убо да се има ама тешко дека се биде корстено од сите.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Па не е дека баш го накнал али ај...
Кога влегол он имало errot messege на интернет еклплорерот и после преку тој ерор месеџ пристапил до хард дискот.
Кога ќе знае кога сака и каде сака да ја репродуцира истат ерор месеџ и да може да добие пристам до хард дискот ќе правиме муабет ;)
Ова е чиста среќа :))
 
M

Mr.Alien

Гостин
TRUE! Но сепак, факт е дека му се посреќило и успеал. Е сега, што бил чесен и тоа не го злоупотребил му служи на чест.
Е сега, дали би успеал ова да го повтори во друго такси од таа компанија, без да се појави пораката за грешка....дискутабилно !?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
TRUE! Но сепак, факт е дека му се посреќило и успеал. Е сега, што бил чесен и тоа не го злоупотребил му служи на чест.
Е сега, дали би успеал ова да го повтори во друго такси од таа компанија, без да се појави пораката за грешка....дискутабилно !?
Тоа ми е цел муабет, ако знае да ја репродуцира истата грешка кога сака, браво.Може да се каже дека ги "хакнал".
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.622
Мислења
927.249
Членови
33.215
Огласи
1.325
Најнов член
TalkTalk
На врв Дно